Serbijas prezidents: Serbi sāks novākt barikādes Kosovas ziemeļos

LETA
Foto: Reuters/ScanPix

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs trešdienas vakarā paziņoja, ka serbi ceturtdien sāks novākt savas uzslietās barikādes Kosovas ziemeļos, kas varētu mazināt spriedzi reģionā.

Vienošanās panākta vēlu vakarā krīzes sanāksmē ar Kosovas serbu līderiem, sacīja Vučičs.

Tas notika pēc bijušā Kosovas serbu policista atbrīvošanas no apcietinājuma, kura aizturēšana izraisīja nopietnu krīzi starp Serbiju un Kosovu. Viņu uzdots atbrīvot no cietuma un viņam piemērots mājas arests.

"Tas nozīmē, ka no rītdienas (ceturtdienas) rīta sāksies barikāžu likvidēšana," pēc sanāksmes sacīja Vučičs. "Tas nav vienkāršs process, un to nevar paveikt divās stundās, kā daži iedomājās."

"24 līdz 48 stundu laikā barikādes tiks aizvāktas," sacīja Vučičs. "Taču neuzticība netiek aizvākta."

Policista Dejana Pantiča arests 10.decembrī izraisīja Kosovas serbu protestus, kas valsts ziemeļos sāka ar barikādēm bloķēt ceļus.

Pantičs tika aizturēts par terorismu pēc uzbrukuma Kosovas policistam protesta laikā.

Kosovas premjerministrs Albins Kurti kritizēja tiesas lēmumu atbrīvot Pantiču un noteikt viņam mājas arestu.

"Mani interesē, kurš ir prokurors, kas iesniedz lūgumu, un tiesnesis, kurš apstiprina lēmumu kādam piemērot mājas arestu, ja viņam izvirzīta apsūdzība terorismā," preses konferencē sacīja Kurti.

Jau ziņots, ka pamatā serbu apdzīvotajā Kosovas ziemeļdaļā jau ilgāk nekā divas nedēļas valda ļoti saspringta situācija.

Kosovas municipalitātēs, kurās vairākums iedzīvotāju ir serbi, 18.decembrī bija plānotas pašvaldību vēlēšanas, kas tika izsludinātas pēc tam, kad amatpersonas masveidā atkāpās, protestējot pret Prištinas prasībām nomainīt vecās, vēl Serbijas izsniegtās automašīnu numurzīmes. Taču, situācijai saasinoties, vēlēšanas tika pārceltas uz aprīli.

Kosovas ziemeļos simtiem serbu, protestējot pret kāda bijušā policista aizturēšanu, ierīkojuši barikādes uz ceļiem, notikuši uzbrukumi arī policistiem, žurnālistiem un Centrālās vēlēšanu komisijas locekļiem. Svētdien tika raidīti šāvieni arī NATO vadīto Kosovas miera uzturēšanas spēku (KFOR) Latvijas kontingenta karavīru virzienā, bet neviens šajā incidentā necieta.

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs ir licis izsludināt Serbijas armijā augstāko kaujas gatavības pakāpi, lai "aizsargāt mūsu tautu (Kosovā) un saglabātu Serbiju". Vučičs apgalvoja, ka Priština kopā ar Rietumiem gatavojas uzbrukt Kosovas serbiem valsts ziemeļos un ar spēku nojaukt barikādes uz ceļiem.

Serbija faktiski zaudēja kontroli pār galvenokārt albāņu apdzīvoto Kosovu 1999.gadā pēc NATO militārās iejaukšanās Kosovas konfliktā, bet 2008.gadā Priština vienpusējā kārtā pasludināja neatkarību no Serbijas. Tomēr Belgrada bijušo provinci joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu.

Aptuveni 50 000 serbu, kas dzīvo Kosovas ziemeļos, atsakās atzīt Kosovas neatkarību un Prištinas valdību. Viņus atbalsta daudzi Serbijas serbi un Serbijas valdība.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu