Sv, 26.03.2023.

Bērnu slimnīcā atklāta Dienas stacionāra atjaunotā ēka

LETA
Bērnu slimnīcā atklāta Dienas stacionāra atjaunotā ēka
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas atjaunotā Dienas stacionāra telpas.
Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas atjaunotā Dienas stacionāra telpas. Foto: Zane Bitere/LETA

Šodien Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) atklāta Dienas stacionāra atjaunotā ēka, kas jau no novembra sākuma uzņem pacientus.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja BKUS Komunikācijas daļas speciāliste Ilze Olšteina, ēkas rekonstrukcija veikta ļoti īsā laika periodā, izmantojot iespēju pieteikties augstas gatavības projektu finansējumam 2021.gadā ar mērķi Dienas stacionārā radīt epidemioloģiski drošu, mūsdienīgu un mājīgu vidi, kas palīdz mazajiem pacientiem atveseļoties un viņu vecākiem, kā arī darbiniekiem justies mierīgi un ērti.

Pirms rekonstrukcijas, kas sākās 2021.gadā, BKUS Dienas stacionārs pakalpojumus sniedza divās ēkās, kur telpas bija ne tikai morāli novecojušas, bet arī neatbilda epidemioloģiskajām prasībām platību, ventilācijas un apkures režīma dēļ. Patlaban atjaunotajā ēkā izbūvētas 34 vienvietīgas palātas, kuras aprīkotas ar visu nepieciešamo medicīnisko manipulāciju veikšanai, katrā palātā ir atpūtas krēsli vecākiem, Dienas stacionārā ir plašas procedūru telpas, ierīkota arī rotaļu istaba un atpūtas stūrītis.

Tāpat Dienas stacionāram izveidota atsevišķa reģistratūra, pakalpojumi tagad tiek sniegti vienuviet, norobežoti no slimnīcas kopējās pacientu plūsmas, kas rada iespēju ievērot maksimālu epidemioloģisko drošību.

BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols stāstīja, ka Covid-19 pandēmijas laiks bija licis pārdomāt katru pacienta soli, kamēr viņš atrodas slimnīcā, lai mazinātu inficēšanās risku ar slimībām, kuru dēļ šeit atrodas citi bērni. Atjaunotajā ēkā visas palātas ir vienvietīgas, kas ļauj nodrošināt arī pacienta un viņa ģimenes locekļu privātumu. Tikpat svarīgs aspekts ir Dienas stacionārā radītā mājīgā vide, kas mazina bailes, nomierina un veicina atveseļošanos, viņš uzsvēra.

Atjaunotās Dienas stacionāra ēkas "pirmais iemītnieks" bija jaukais un atraktīvais lācis, kura klātbūtne uz sienām gaiteņos un palātās priecē mazos pacientus un mazina satraukumu par gaidāmajām procedūrām vai operācijām. Koncepciju tam, kāds būs šis lācis un ko tas darīs Dienas stacionārā, izstrādāja dizaina birojs "H2E", piesaistot dramaturgu un režisoru, bērnu raidījumu veidotāju Lauri Gundaru. Uzlīmes uz Dienas stacionāra sienām bija iespējams radīt, pateicoties ziedotājiem, bet mājīgo vidi rada arī jaunās mēbeles un rotaļlietas, kas arī iegādātas, pateicoties sabiedrības atbalstam.

Veselības ministre Līga Meņģelsone (AS) norādīja, ka laba veselības aprūpe bērniem šodien nākotnē nozīmē veselu sabiedrību. Viņa uzsvēra, ka bērni ir pelnījuši tādas pašas iespējas ārstēties kā bērni citās attīstītajās valstīs.

"Bērnu slimnīca mums ir viena. Cik kvalitatīva un pieejama būs veselības aprūpe Bērnu slimnīcā, tik laba būs bērnu veselības aprūpe valstī kopumā," viņa sacīja.

Vienlaikus ministre atzina - nav noslēpums, cik daudz nesakārtotu jautājumu mūsu valstī ir veselības aprūpes jomā. Līdz ar to katrs solis, kas sperts, lai uzlabotu veselības aprūpi Latvijas iedzīvotājiem, īpaši bērniem, ir milzīgs darbs un maza uzvara. Ministres vērtējumā, rekonstruētā Dienas stacionāra ēka ir apliecinājums tam, kā mēs saredzam laikmetīgu veselības aprūpi, kā arī drošu, ērtu un veselīgu darba vidi personālam.

Dienas stacionāri tiek veidoti ar mērķi mazināt vajadzību palikt slimnīcā nelielu operāciju vai procedūru, kuras var veikt tikai medicīnas iestādē, dēļ. Tāpēc slimnīcās tie darbojas kā īpaši ambulatorie centri, lai pacientiem dotu iespēju vakarā doties mājās.

Dienas stacionārs BKUS kā atsevišķa struktūra darbu sāka 2012.gada jūlijā, kad ambulatoros pakalpojumus sniedza vairākās nodaļās, pacienti vēl nebija nodalīti no slimnīcas kopējas plūsmas.

BKUS virsārste Renāte Snipe sacīja, ka slimnīcā arvien lielāks īpatsvars ir ambulatori sniegtajiem pakalpojumiem, no kuriem daļa tiek sniegti Dienas stacionārā. Proti, ja stacionārā dienā vidēji ārstējas vidēji 250 pacientu, kas te parasti pavada vairākas dienas, tad katru dienu vismaz 34 pacienti nonāk Dienas stacionārā, un tie ir aptuveni 700 pacienti mēnesī, kurus var ārstēt, sniedzot visu nepieciešamo palīdzību, bet neliekot nakšņot slimnīcā.

Viņas vērtējumā, Dienas stacionāra loma BKUS ar katru gadu tikai pieaugs, jo slimnīca, konsultējot katru pacientu, domā par to, lai atrastu bērniem draudzīgākos veselības aprūpes sniegšanas veidus.

Dienas stacionāra ēkas rekonstrukcija ir daļa no vērienīgiem BKUS infrastruktūras uzlabošanas darbiem. Darbu vairākos objektos iecerēts noslēgt 2024.gadā, radot modernāko bērnu slimnīcu Baltijā.

2021.gada nogalē tika atklāta Rehabilitācijas klīnikas ēka, 2022.gadā - jaunais Lāču rotaļu laukums, kā arī sakārtota parka zona. Šobrīd turpinās Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra (BJPVC) būvniecība un ēkas, kurā atradīsies Barnahus jeb Bērna māja renovācija, noslēguma posmā ir Administrācijas ēkas renovācija.

Tāpat šajā vasarā uzsākta BKUS ļoti nozīmīgas ēkas, kurā atradīsies Ambulatorais veselības centrs un Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļa, būvniecība, kuras, kā arī BJPVC būvniecība tiek finansēta ar ERAF atbalstu. Vēl drīzumā plānots uzsākt Epilepsijas un miega medicīnas centra izveidi, kā arī Veselības aprūpes attīstības centra projektēšanas darbus.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu