O, 30.05.2023.

Čehijas ministrs atspēko bijušā premjera izteikumus par nepalīdzēšanu Baltijas valstīm kara gadījumā

LETA
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis.
Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis. Foto: AFP/SCANPIX

Čehi ir gatavi un apņēmušies aizstāvēt NATO Austrumu flanga sabiedroto brīvību un suverenitāti, mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis.

Viņš atzīmē, ka Čehijas karavīru ilgtermiņa klātbūtne alianses misijā Latvijā to skaidri pierāda. Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) "Twitter" pauda pārliecību, ka grūtā brīdī Čehija atbalstīs Latviju tieši tāpat, kā Latvija ir gatava palīdzēt čehu draugiem un sabiedrotajiem. Ministrs arī pateicās par čehu karavīru klātbūtni NATO spēkos Latvijā.

Abu ārlietu ministru ieraksti "Twitter" seko pēc Čehijas prezidenta vēlēšanu kandidāta, bijušā premjerministra Andreja Babiša teiktā televīzijas debatēs, ka viņš nesūtītu čehu karavīrus palīgā Baltijas valstīm vai Polijai, ja tām uzbruktu.

Kā vēsta tīmekļa medijs "novinky.cz", Babišs uzsvēra, ka viņš grib mieru, nevis karu, un bijušais premjerministrs "nekādos apstākļos" nesūtītu čehu bērnus karā. Babiša izteikumi tūlīt pat izpelnījās čehu politiķu nopēlumu, kritiku paudis arī vicepremjers Marians Jurečka.

"Es atvainojos visiem Polijas un citu sabiedroto pilsoņiem. Saistības, kas izriet no mūsu dalības NATO, ir un paliks spēkā, neraugoties uz to, ko Andrejs Babišs šodien sacīja debatēs," "Twitter" uzsvēra vicepremjers.

Vēlāk pats Babišs "Twitter" sākotnējos izteikumus koriģēja, apgalvojot, ka televīzijas debatēs neesot vēlējies atbildēt uz hipotētiskiem jautājumiem par uzbrukumu Baltijas valstīm vai Polijai.

"Esmu pārliecināts, ka tas nenotiks. (..) Pasaules politiķu atbildība ir nepieļaut karu.

Tomēr, ja uzbrukums tiešām notiktu, es, protams, ievērotu [NATO līguma] 5. pantu. Par to strīdu nav," viņš taisnojies.

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā 13. janvārī un 14. janvārī bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs atvaļinātais ģenerālis Petrs Pavels saņēma 35,34% balsu, bet populistiskais politiķis Babišs - 35,04% balsu.

Otrā kārta notiks 27. un 28. janvārī.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu