Skandāls Daugavpils Universitātē: Aizdomas par regulāra iepirkumu uzvarētāja saikni ar rektora vietnieku (1)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Daugavpils Universitāti (DU) šonedēļ satricināja nebijis skandāls: kratīšana rektora vietnieka Jāņa Kudiņa kabinetā, viņa aizturēšana un Eiropas Prokuratūras paustās aizdomas par 600 tūkstošu eiro izkrāpšanu no Eiropas Savienības Sociālā fonda (ESF). LTV raidījums "de facto" vēsta, ka Eiropas prokuroru aizdomas krīt uz vairākiem iepirkumiem par dažādām mācībām universitātes personālam, kuras nodrošināja SIA "LR pro".

Aizdomās tiek turēta gan firmas valdes locekle un oficiālā īpašniece, gan vēl divi aizturētie, kuru saiknes ar "LR pro" ir slēptākas. Abi ir no Rimvidu-Mickeviču ģimenes: māte-grāmatvede Marija un dēls Jans, bijušais DU senators un tuvs Kudiņa draugs.

DU Jānis Kudiņš atbild ne tikai par attīstības jautājumiem, bet ir arī Senāta deleģētais augstskolas padomes loceklis. Iepriekš viņš ir bijis Daugavpils novada domes deputāts, DU Studentu padomes priekšsēdētājs, Daugavpils lidostas valdes loceklis.

Pirms gada Kudiņš nonāca Daugavpils reģionālas slimnīcas padomes priekšsēdētāja amatā. Savukārt kandidējot Saeimas vēlēšanās no Apvienotā saraksta (AS), viņš spēja no desmitās vietas Latgales sarakstā pacelties uz piekto, tomēr parlamentā netika.

Kā Kudiņš vēlēšanu sarakstā nonāca, īsti neatminoties Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns (AS), kurš gan noteikti zinot, ka Latvijas Reģionu apvienības biedrs Kudiņš neesot.

Zinošāks ir Latgales saraksta līderis, tagad AS Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Juris Viļums: "Faktiski viņš ir Daugavpils novada partijas biedrs, bet mums bija uz Saeimas vēlēšanām sadarbība gan ar viņu, gan ar vēl dažiem cilvēkiem tajā pusē individuāli. Līdz ar to viņš startēja mūsu sarakstā, viņš parakstīja mūsu programmu un viņš, kā saka, apliecināja sadarbību. Šobrīd kas tur notiek DU – man nekādas informācijas nav."

Ceturtdienā DU pirmo reizi kopš otrdienas aizturēšanas un pabūšanas izolatorā savā kabinetā universitātes vecā korpusa otrajā stāvā atgriezās Kudiņš.

Viņam piemērotais liegums pieņemt lēmumus saistībā ar ES fondu projektiem netraucēšot pildīt pārējos pienākumus augstskolā, telefonsarunā ar "de facto" pauda Kudiņš.

Viņš savu vainu krāpšanā kategoriski noraida.

Kudiņš vadīja divus ESF līdzfinansētus projektus, kas ilga no 2018. līdz pat pagājušajam gadam. Tie bija saistīti ar DU akadēmiskā personāla profesionālās kompetences un kapacitātes stiprināšanu – galvenokārt ar dažādu mācību palīdzību. Angļu valodu, līderības spējas, digitālās prasmes un cīņu ar izdegšanu DU pasniedzējiem apgūt palīdzēja SIA "LR pro". 

2019. gadā dibinātās firmas mājaslapa "lrpro.lv" ir ļoti vispārīga – tajā nav pieminēts neviens konkrēts klients vai pasākums, ievietotās atsauksmes šķiet izdomātas, bet bildes paņemtas no attēlu bankas.

Teikts, ka ir gan arī dažas ļoti konkrētas lietas: apgalvojums par vairāk nekā 1400 apmierinātu klientu, nez kāpēc 2013. nosaukts kā dibināšanas gads un norādīta adrese kādā dzīvoklī Rīgā, Krišjāņa Barona ielas galā.

Šī 20 kvadrātmetru dzīvoklīša īpašniece ir Marija Rimvide-Mickeviča. Citā viņas dzīvoklī, kas atrodas Daugavpilī, Vienības ielā apmēram 200 metru attālumā no DU, bija reģistrēta firmas juridiskā adrese uzreiz pēc dibināšanas.

Savukārt domēnu "lrpro.lv" uz SIA vārda piereģistrēja viņas dēls – Jans Rimvids-Mickevičs. Oficiālā firmas īpašniece, spriežot pēc sociālās tīklošanās vietnēm, jau ilgāku laiku dzīvo Lielbritānijā – tā ir Kristina Drizlionoka, kuras kapitāldaļas "LR Pro" šonedēļ arestēja Valsts policija.

Telefonsarunā ar "de facto" Kudiņš, vaicāts, cik daudz viņš zina par iepirkumos uzvarējušo firmu "LR pro", piemēram, kas ir tās valdes locekļi un īpašnieki, atbildēja: "Jā, valdes locekli es zinu no līguma slēgšanas puses. Jā, Kristina Drizlionoka, ja es nekļūdos."

Lūgts komentēt to, ka firma šobrīd un arī iepriekš juridisko adresi deklarējusi Marijas Rimvides-Mickevičas īpašumā esošos dzīvokļos, DU rektora vietnieks apgalvo.

"Savā ziņā es to nezināju, bet šajā procesa laikā es to uzzināju. Bet nu tas jau nav mans pienākums pārbaudīt juridisko adresi..." 

Viņam arī neesot bijis informācijas par to, ka "LR pro" mājsalapas reģistrācijas pieteikumu iesniedzis hans Rimvids-Mickevičs.

Kudiņš un Rimvids-Mickevičs ir labi pazīstami vairāk nekā desmit gadus – abi savulaik bijuši DU Studentu padomes vadītāji un dažādus pienākumus universitātē pildīja arī pēc tam.

Turklāt Kudiņa "Facebook" liecina par ciešu draudzību – vēl nupat, burtiski nedēļu pirms aizturēšanas viņi draugu kompānijā slēpoja Alpos.

Līdzīgi slēpošanas ceļojumi vai braucieni ar jahtu ir bijuši arī senāk, Rimvids-Mickevičs bija arī Kudiņa dzimšanas dienas svinībās.

Pirms divarpus gadiem abi piedalījās arī cita ESF līdzfinansēta projekta ietvaros DU studiju programmai "Biznesa un finanšu procesi" radītā reklāmas rullītī. Rimvids-Mickevičs tajā tika pieteikts kā valdes loceklis uzņēmumā "EU-Trader", kas esot "labi pazīstams un uzticams elektropreču vairumtirgotājs".

Tā gan nebija taisnība, jo jau 2019. gadā Uzņēmumu reģistrs pēc VID uzlikta soda administratīvā pārkāpuma lietā Rimvidu-Mickeviču atbrīvoja no amatiem visās kapitālsabiedrībās, kur viņš bija valdes loceklis vai prokūrists. Savukārt "Eu-Trader" tobrīd jau bija stājies spēkā sods par nepamatoti atskaitītu priekšnodokli.

Taču kāda īsti šobrīd ir Rimvida-Mickeviča saistība ar SIA "LR pro"? "de facto" sazvanīts, Rimvids-Mickevičs vien atkārto to, ka neko nedrīkstot komentēt: "Ziniet kā, diemžēl pašreiz es tā kā nedrīkstu īpaši komentēt šo jautājumu. (..) Ziniet, uz doto brīdi es atturēšos no jebkādiem komentāriem, labi?"

Eiropas prokuratūras prokurors Gatis Doniks "de facto" apstiprināja, ka izmeklēšana lietā notiek par SIA "LR pro" vinnētajiem iepirkumiem:

"Ir arī arestēti nekustamie īpašumi kā prezumēta noziedzīgā manta, ir uzlikti aresti uzņēmumu banku kontiem un līdzekļiem, un tai skaitā arī jūsu minētā uzņēmuma kapitāldaļām."

Tikmēr DU rektorātā Kudiņa aizturēšana un aizdomas par izkrāptiem simtiem tūkstošu no Eiropas fondiem radīja pamatīgu šoku. Trešdienas vakarā universitātes padome sanāca uz ārkārtas sēdi, lai caurskatītu projektus un domātu, kā rīkoties tālāk.

"Šodien starp citu bija priekšlikums no padomes puses un es kā rektore to apstiprināju, ka mans pienākums būtu pieaicināt neatkarīgu auditoru pārbaudi šiem projektiem, lai vēlreiz pārliecinātos, cik atbilstoši visiem administratīvajiem un nomenklatūras un visiem, visiem citiem kritērijiem ir notikusi šī procedūra, un to noteikti vēlreiz varēs pārbaudīt," pēc sēdes teica DU rektore Irēna Kokina.

DU zinātņu prorektors un bijušais rektors Arvīds Barševskis, kuram līdz šim nekad neesot bijis pamata apšaubīt Kudiņa godaprātu, par Rimvidu-Mickeviču ģimenes saistību ar firmu, kas uzvarējusi vairākus simtus tūkstošu vērtos universitātes iepirkumos, neesot zinājis.

Vai šāda saikne vien rada fondu projektam riskus, Barševskim vēl neesot skaidrs: "Nē, nu redz, pirmkārt jau mēs nevaram izsekot mūsu darbinieku draugus un paziņas un visu pārējo, tas ir – nevaram zināt, kas kuram ir. Bet, ja, piemēram, kāds cilvēks ir saistīts ar iepirkumu, viņš apliecina ar savu parakstu, ka viņam nav šajā iepirkumā interešu konflikts. Un es esmu pilnīgi pārliecināts, ka iepirkumu komisijā un visur citur tas ir izdarīts, jo tā ir automātiska procedūra, bez kuras nevar notikt šis iepirkums."

Barševskis uzskata, ka uzraudzība Eiropas fondu projektos ir ļoti stingra – gan iekšēji DU, kur iepirkumu specifikāciju izstrādei tiek piesaistīti eksperti, bet vēlāk tiek vērtēta saņemto pakalpojumu kvalitāte, gan ārēji, kur likumu ievērošanu uzmana Iepirkumu uzraudzības birojs un Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.

Tikmēr izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) par notikumiem DU ir sašutusi, jo, piemēram, Kudiņš mācību iestādē ne vien atbild par attīstības jautājumiem un vada fondu projektus, bet ir arī no DU puses ieceltais universitātes padomes loceklis.

"Tā situācija, kas DU ir izveidojusies, man liekas, nav pieņemama – ka padome kā uzraudzītājs vienlaikus ir arī rektorāta sastāvā. (..) Manā skatījumā šobrīd tas skaidri pierāda, ka tādā veidā tas nedrīkst strādāt. Nu padome ir uzraudzības orgāns, un padome nevar uzraudzīt, ja padomes loceklis pats strādā universitātē," uzskata ministre.

DU padomi veido septiņi cilvēki: pa trim izvēlas valdība un augstskolas senāts, vienu virza Valsts prezidents.

Padomes pagaidu priekšsēdētājs ir Ministru kabineta izvēlētais Māris Bozovičs, kurš ceturtdien tika atsaukts uz konsultācijām ministrijā. Neko daudz pēc tām viņš gan vēl nevarēja pateikt:

"Tiek pieņemti vairāki procesuāli lēmumi un vēl oficiāli tā informācija nav ienākusi rakstveida formā, bet ir arī vairāki ētiskas dabas jautājumi, jautājumi par uzticību, un vistuvākajā laikā tiks jautājumi izskatīti padomes ārkārtas sēdēs."

Pats Kudiņš uz "de facto" jautājumu par to, vai neplāno no padomes atkāpties, atbildēja izvairīgi.

Nākamā kārtējā sēde paredzēta tikai martā, un jebkurā gadījumā Senātam, kas viņu amatā iecēla, ir tiesības no tā arī atsaukt.

Ja nezināmajai firmai "LR pro" DU iepirkumos veicās labi, tad pārāk priecīgi nav viņu konkurenti ar lielāku pieredzi. Piemēram, Latvijas-Lielbritānijas kopuzņēmums "Zygon Baltic Consulting", kurš savulaik par vienu "LR pro" uzvarētu DU iepirkumu bija bez panākumiem sūdzējies IUB, uz "de facto" lūgumu komentēt pieredzi ar universitātes konkursiem, atbildēja:

"Esam uzņēmums, kas ar vairāk kā 20 gadu veiksmīgu pieredzi organizē un vada mācības dažādās jomās. Apstiprinām, ka pēdējo trīs gadu laikā vairākas reizes esam sagatavojuši un iesnieguši piedāvājumus DU izsludinātos iepirkumos saistībā ar piedāvājumu organizēt un vadīt mācības. Piedāvājot konkursa noteikumiem (prasībām) atbilstošu pasniedzēju komandu un detalizēti izstrādātas mācību programmas par zemāko cenu, līdz šim neesam ieguvuši saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma statusu, lai slēgtu līgumu par mācību organizēšanu DU."

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu