T, 29.03.2023.

Zaļā komēta ir klāt. Kur to var vērot?

Apollo.lv
Zaļā komēta ir klāt. Kur to var vērot?
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Eksperti paziņojuši, kur meklēt zaļo komētu, kas pietuvojusies mūsu planētai, ziņo portāls "Starspace.lv"

Portāls ziņo, ka komēta C/2022 E3 (ZTF) trešdienas pievakarē ir sasniegusi 5,1 zvaigžņlielumu, kas nozīmē, ka labos apstākļos (tumšas, skaidras debesis bez Mēness), to ir iespējams saskatīt ar neapbruņotu aci. Tomēr ieteicamāk skatīties ar binokli vai nelielu teleskopu. Fotografēšanai labvēlīga komēta.

"Līdz 4.februārim meklējama nenorietošajā Žirafes zvaigznājā, no 6. līdz 10. februārim - Vedēja zvaigznājā, no 11. līdz pat februāra beigām - Vērša zvaigznājā. Ievērības cienīgi ir datumi ap 11. februāri, kad komēta būs redzama debesīs netālu no Marsa. Jāpiebilst, ka šī brīža prognozes liecina, ka komēta kļūs vājāka (~6-7 zvaigžņlielums ap 10. februāri)," raksta portāls "Starspace.lv".

"Tomēr atcerēsimies, ka ar komētām ir kā ar bitēm, nekad neko nevar zināt."

Jau ziņots, ka komētu C/2022 E3 (ZTF) pagājušā gada martā atklāja astronomi Kalifornijā, ASV, aprēķinot, ka tā apmet loku ap Sauli 50 tūkstošos gadu. Tas nozīmē, ka tā pēdējo reizi traucās gar mūsu planētu akmens laikmetā.

Komēta Zemei vistuvāk pietuvosies trešdienā un ceturtdienā, 1. un 2. februārī.

Tā šausies garām planētai 2,5 gaismas minūšu attālumā.

Komētas C/2022 E3 attēli parāda nelielu zaļu mirdzumu, kas, domājams, rodas no divatomiskā oglekļa klātbūtnes komētā. Molekula izstaro zaļu gaismu, ko ierosina saules starojuma ultravioletie stari.

Astronomi ar teleskopu palīdzību iemūžinājuši iespaidīgus komētas attēlus. Taču tā pēdējā laikā ir kļuvusi pietiekami spilgta, lai to varētu redzēt ar neapbruņotu aci, vismaz ļoti tumšos lauku apvidos ar minimālu gaismas piesārņojumu.

Kopš janvāra vidus komētu ir bijis vieglāk pamanīt ar teleskopu vai binokli. Tā ir redzama ziemeļu puslodē, debesīm satumstot, ja mākoņi to neaizsedz.

"Starspace.lv" ir vienīgais portāls, kas regulāri publicē ziņas par astronomiju latviešu valodā. SIA "StarSpace" nodarbojas arī ar astronomijas popularizēšanu, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu