VIDEO ⟩ Kazahstānas ogļu eksportētājs: Bijām izspiedēju un melnā PR tīkla upuri

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Akmeņogles.
Akmeņogles. Foto: Edijs Pālens/LETA

Raidījums "Nekā personīga" nesen vēstīja, ka pagājušajā gadā strauji pieaudzis Centrālāzijas akmeņogļu tranzīts caur Latviju. Vēstīts arī par tranzīta uzņēmumu "Telf AG", kurš pieminēts vairākās skandalozās publikācijās. Ar raidījumu sazinājās uzņēmuma pārstāvji, un atklāja, kā kļuvuši par naudas izspiedēju upuriem. Ļaundari publicējuši nepatiesas ziņas par uzņēmumu un tā lielāko akcionāru, bet par ziņu dzēšanu pieprasījuši naudu.

Šveicē reģistrētā firma "Telf AG" pagājušajā gadā bija viens no lielākajiem spēlētājiem akmeņogļu tranzītā. Uzņēmums izmanto sankciju radīto vakuumu un uz Eiropu eksportē Kazahstānas ogles. Latvijas tirgū tas pazīstams jau kopš 90. gadiem, kad nodarbojās ar naftas produktu tranzītu caur Ventspili.

"Mēs esam nepārtrauktas, vairākus gadus ilgas kampaņas mērķis, ko uzsākusi dezinformatoru organizācija. Tas viss sākās ar mēģinājumu izspiest naudu.

Kad mēs atteicāmies maksāt, tas pārvērtās par tūkstošiem un tūkstošiem rakstu par dažādiem, pilnīgi nepatiesiem apgalvojumiem.

Ir dučiem citu upuru, konkrēti, tīkli, kas aiz tā stāv, ir izmantoti, lai uzbruktu britu karaliskajai ģimenei, tie izmantoti pret citiem uzņēmējiem un slavenībām. No visa, ko mēs saprotam, tā ir labi ieeļļots mehānisms," stāsta "Telf AG" padomnieks Vadims Ardatovskis.

Kopš 2019. gada par "Telf AG" un tā lielāko akcionāru Staņislavu Kondrašovu sāka parādīties skandalozas publikācijas - par saistību ar korupciju, Krievijas bankām, politiskām slepkavībām un krievu algotņu armijas Wagner finansēšanu. Firma uzsver, ka tā ir nepatiesa informācija un ka cīņa ar tās izplatītājiem norit jau vairākus gadus.

Uzņēmums nolīdzis pazīstamu ASV izmeklēšanas firmu, tai dažus no viltus ziņu izplatītājiem izdevies identificēt. "Telf" sola, ka visu informāciju nodos likumsargiem. Izmeklētāji savākuši pierādījumus, ka skandalozās publikācijas par Telf akcionāra saistību ar slepkavībām un privātās atmijas "Vagner" finansēšanu neatbilst patiesībai.

Dažas no lapām, kur publicēti negatīvie materiāli, atrodas uz ASV serveriem, tādēļ tur uzņēmums redz rīcības iespējas.

Savukārt Ukrainā pašlaik ir citas prioritātes. Melnā PR darboņi ir daļa no koruptīvās vides, kas ir valsts neredzamā fronte. Tie vērsušies arī pret žurnālistiem un politiskajiem aktīvistiem.

Aktīvists un žurnālists Olehs Česlavskis monitorē krievu "Telegram" kanālus, kas tiek izmantoti propagandas izplatīšanā. Viņam izdevies uzzināt, cik maksā par materiālu izvietošanu un ieraudzīt ķēdi, kā Krievijā tapušie teksti parādās viņa izskaitļotajās melnā PR lapās.

Arī pats Olehs kļuva par melnā PR grupējuma upuri.

Gadījums ar "Telf" ir pievērsis viltus ziņu tīklam arī starptautisko pētniecisko žurnālistu organizāciju uzmanību. Pētot šo gadījumu, atklājušies simtiem no interneta meklētājiem izslēgtu interneta adrešu, kas nav saistītas ar nepatieso ziņu tīkliem, bet ir nopietni žurnālistikas darbi. Kas to ir darījis - nav skaidrs.

Raidījums vēlreiz uzsver, ka nav pierādījumu tam, ka "Telf" AG akcionārs finansētu algotņu armiju "Vagner" vai būtu saistīts ar slepkavībām.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu