Pk, 2.06.2023.

PMLP garās rindas pēc pasēm: amatpersona komentē potenciālos risinājumus

LETA
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Latvijas Republikas pase. Ilustratīvs attēls.
Latvijas Republikas pase. Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova / LETA

Personu apliecinošu dokumentu izsniegšana lielveikalos, pašvaldību klientu apkalpošanas centros vai Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) būtu pārāk dārga, analizējot piemērus par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu ārpus Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP), noskaidrots iekšlietu resorā.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs vērsa uzmanību, ka pārvaldei darba ir daudz, jo jāapkalpo ne tikai Latvijas pilsoņi, bet arī ukraiņu bēgļi. Rindu mazināšanai PMLP pagarināti darba laiki, noteiktas virsstundas un piesaistīti papildu darbinieki.

Vienlaikus ir situācijas, kad rindas izveidojas uz īsu laiku. Piemēram, PMLP 1.nodaļā plkst.7.30 ir rinda, taču nedaudz vēlāk tā ir mazinājusies, jo apmeklētāji ieradušies katrs savā laikā.

Trofimovs neslēpa, ka publiskajā telpā figurē "stāsti, ka kāds cits var izdarīt labāk," lai rindas vairs nebūtu. Iekšlietu resors ir analizējis dažādus iespējamos risinājumus, taču secināts, ka tie būtu pārāk dārgi un prasītu prāvus ieguldījumus.

Iekšlietu resors analizējis iespējamo dokumentu izsniegšanu pašvaldību klientu apkalpošanas centros. Tāpat izvērtēta Igaunijas pieredze personu apliecinošus dokumentus izsniegt lielveikalos, kā arī dokumentu izsniegšana CSDD.

Jebkurš cits risinājums maksā savu cenu, kas ir dārgāk, nekā šobrīd dokumentu izsniegšanā paredzēts. "Darām, ko varam," par rindu mazināšanu norādīja Trofimovs.

Detalizētāka diskusija par minēto tēmu komisijā varētu būt trešdien, kad uz slēgtu sēdi būs uzaicināti PMLP pārstāvji.

Jau ziņots, ka rindu mazināšanai PMLP Saeima Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija pēc būtības konceptuāli atbalstīja Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) priekšlikumu izmaiņām Personu apliecinošu dokumentu likumā, ar ko paredzēts atteikties no 1.maija kā datuma personas apliecības obligātai saņemšanai.

Reizē tiks saglabāta pieeja, ka ar laiku personas apliecība visiem iedzīvotājiem kļūs par obligāti nepieciešamu dokumentu. Piemēram, ja iedzīvotājam vēl nebūs personas apliecība, tad, beidzoties pases derīguma termiņam, būs pienākums izņemt vai nu tikai personas apliecību vai, ja vēlēsies, klāt arī pasi.

Pašlaik likumā noteikts, ka no 1.maija tikai personas apliecība būtu obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu. Savukārt pasi kā personas apliecinošu dokumentu varēs izmantot pēc izvēles.

ZZS aicinājusi atteikties no 1.maija kā datuma personas apliecības obligātai saņemšanai. Grozījumus iesnieguši partiju apvienības deputāti Harijs Rokpelnis, Uldis Augulis, Viktors Valainis, Daiga Mieriņa un Armands Krauze.

ZZS skaidro, ka iepriekš lemtais, ka ar 2023.gada 1.maiju ID karte ir primārais personu apliecinošs dokuments, kam ir jābūt obligāti, uzskatāms par sasteigtu. To apliecinot iepriekš novērotā valsts iestāžu nespēja tikt galā ar "nebeidzamajām rindām" PMLP nodaļās, kas raisīja iedzīvotāju neapmierinātību.

Jau vēstīts, ka pirms vairākiem gadiem tika nolemts ieviest regulējumu, kas noteiks, ka personas apliecība būs obligāta visiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu, un pase turpmāk tiks paredzēta kā izvēles personu apliecinošs dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu.

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu