Šovakar pasaulē un Latvijā atzīmēs Zemes stundu, stundu izslēdzot apgaismojumu

LETA
Brīvības piemineklis globālās akcijas "Zemes stunda" laikā, kurā cilvēki izslēdz apgaismojumu uz vienu stundu.
Brīvības piemineklis globālās akcijas "Zemes stunda" laikā, kurā cilvēki izslēdz apgaismojumu uz vienu stundu. Foto: Ieva Lūka/LETA

Šodien plkst.20.30 Pasaules Dabas fonds (PDF) aicina atzīmēt Zemes stundu, izslēdzot apgaismojumu un veltot stundu Zemei, aģentūru LETA informēja komunikācijas vadītāja Daina Šteinberga.

Šogad Latvijā kā katru gadu Zemes stundā izdzisīs gaismas vairākām ēkām, tiltiem un pieminekļiem, tādējādi atbalstot vērienīgāko vides akciju pasaulē. Rīgā centrālais gaismas izslēgšanas objekts būs Rīgas pils. Tāpat akcijas laikā apgaismojums tiks izslēgts vai samazināts tādiem objektiem kā Brīvības piemineklis, Melngalvju nams, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālā opera, Rīgas Dzemdību nams, Rīgas Rātsnams, kinoteātris "Splendid Palace" un citiem. Ārējo fasādes apgaismojumu plāno samazināt arī vairākas tirdzniecības vietas, piemēram, "Lidl Latvija", "Stockmann" un "Rīga Plaza".

Akcijā kā ik katru gadu iesaistās arī daudzas pašvaldības, samazinot ielu un ēku apgaismojumus, kā arī organizējot pasākumus vietējiem iedzīvotājiem. Siguldā, Olainē, Jēkabpilī, Saldū, Līvānos, Talsos, Ādažos, Saulkrastos, Jelgavā, Ventspilī, Kuldīgā, Bauskā un daudzās citās pilsētās tiks samazināts ielu apgaismojums un izslēgtas gaismas objektiem un ēkām. Īpaši Zemes stundai veltīti pasākumi norisināsies Iecavā, Saulkrastos, Salā, Alojā, Skrīveros, kā arī citviet Latvijā.

Simboliskajā gaismu izslēgšanas mirklī piedalīsies daudzi pasaules nozīmes objekti, tostarp Sidnejas operas nams Austrālijā, Pekinas Fēniksa centrs Ķīnā, Petronas torņi Malaizijā, Eifeļa tornis Francijā, debesskrāpis "Empire State Building" ASV un Kristus Pestītāja statuja Brazīlijā.

Pirmo reizi akcijas 17 gadu ilgajā vēsturē šogad Zemes stunda mudinās cilvēkus visā pasaulē arī pašiem "atslēgties" no ikdienas rutīnas un ierastajām izklaidēm, veltot vienu stundu Zemei.

PDF direktors Jānis Rozītis skaidro, ka Zemes stunda ir simbolisks brīdis, kurā ikviens aicināts aizdomāties par to, cik nozīmīga ir daba, cik atkarīgi no tās ir cilvēki, un izprast, kādi izskatās bioloģiski daudzveidīgi meži, pļavas un ūdeņi. Šīs 60 minūtes ir laiks, kad pārvērtēt, ko ikviens varētu darīt savādāk, lai saudzētu planētu un dzīvību uz tās. Tie var būt mazi un ikdienišķi soļi, bet tikai kopā cilvēki var panākt pozitīvas pārmaiņas.

Šī gada Zemes stunda tiek rīkota pēc vēsturiskā Kuņminas un Monreālas COP15 nolīguma, ar kuru pagājušā gada decembrī pasaule apņēmās līdz 2030.gadam apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. PDF brīdina, ka satraucoši un bezprecedenta dabas izzušanas tempi apdraud sugu izzušanu, un arvien vairāk cilvēku visā pasaulē var zaudēt savu dzīves telpu un piekļuvi tādām pamatvajadzībām kā pārtika, tīrs ūdens un dzīves vide.

Tāpēc šī Zemes stunda ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, lai nodrošinātu, ka 2023.gads ir pārmaiņu gads, kas nepieciešams, lai sasniegtu šo izšķirošo 2030.gada dabai labvēlīgo mērķi.

Šodien PDF aicina ikvienu doties dabā gan organizētos pārgājienos, gan individuāli, lai iepazītu Latvijas dabas daudzveidību un vairotu izpratni par tās nozīmi. Šogad PDF organizē pārgājienu Ieriķu pusē, kuru vadīs alpīnists un "Klimata vēstnieks 2021" Kristaps Liepiņš. Pārgājiens notiks arī Gaujas Nacionālā parka teritorijā.

Zemes stundas laikā plkst.20.30 portālos "TVNET" un "Apollo" varēs noskatīties Zemes stundai veltītā koncerta ierakstu, kurā šogad uzstājās dziedātāja Grēta, čellu trio "Melo-M" un Igo. Tā mērķis ir ne tikai paust solidaritāti un rūpes par Zemi, bet arī aicināt atbalstīt dabas atjaunošanu Ukrainā.

Zemes stundas koncerta laikā apbalvoti Klimata vēstnieki kultūrā un mākslā. Šogad apbalvojumu nominācijā "Dabai draudzīga dzīvesveida vēstnieks kultūrā un mākslā" saņēma rakstniece Laura Vinogradova, savukārt nominācijās "Dabai draudzīgs dzīvesveida vēstnieks sabiedrībā" šogad balvu saņēmuši režisore Krista Burāne un komponists Uģis Prauliņš.

FOTO: Zemes stundai veltīts koncerts

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu