Viesuļvētrā Austrālijā fiksēts valsts vēsturē lielākais vēja ātrums

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Wolfgang Berroth/Shutterstock

Piektdien, 14. aprīlī, Austrālijas ziemeļrietumos plosās viesuļvētra. Ticis reģistrēts valsts vēsturē spēcīgākās vēja brāzmas. Tomēr amatpersonas ziņo, ka pilsētās lieli postījumi nav nodarīti.

Viesuļvētra "Ailza" kā piektās - spēcīgākās - kategorijas vērta sauszemi sasniedza piektdienas naktī mazapdzīvotās Pardo tuvumā. Pilsēta atrodas 19 stundu braucienā uz ziemeļaustrumiem no Pērtas.

Fotogrāfijās no notikuma vietas redzami atsevišķi postījumi, piemēram, sagrautas sienas un norauts jumts degvielas uzpildes stacijā.

Austrālijas Meteoroloģijas biroja pārstāvis Tods Smits informēja, ka viesuļvētras laikā vēja ātrums pārsniedzis 289 kilometrus stundā jeb 80 metrus sekundē, kas ir uzskatāms par spēcīgāko Austrālijā reģistrēto vēju.

Tomēr sākotnējā informācija liecina, ka apdzīvotas vietas nav stipri cietušas un lieli postījumi nav nodarīti.

"Ailza" reģistrēta kā Austrālijā spēcīgākā vētra, tās vidējam vēju ātrumam desmit minūšu periodā sasniedzot 60,6 metrus sekundē. Iepriekšējo rekordu - 53,9 metri sekundē - 2007. gadā sasniedza ciklons "Džordžs".

Pēc sauszemes sasniegšanas ''Aizla" savu spēku zaudēja un tā tika pazemināta līdz otrās kategorijas vētrai. Tomēr varasiestādes brīdina par apdraudējumu vairākām nomaļām aborigēnu kopienām un vienām no zelta raktuvēm.

Vētrai veidojoties Indijas okeānā, šonedēļ tika slēgta pasaulē lielākais dzelzs rūdas loģistikas mezgls, kas piektdien atsāka darbu.

Viesuļvētras pēc sauszemes sasniegšanas ierasti ātri zaudē spēku, tomēr tiek prognozēts, ka "Ailza" būs neierasti spēcīga, tuvāko dienu laikā virzoties pāri tuksnešainajai Autbekai.

Austrālijas pētnieki vairākkārt brīdinājuši, ka klimata pārmaiņu rezultātā pieaug dabas katastrofu - savvaļas ugunsgrēku, plūdu un vētru - riski.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu