Trīs dienu streikā piedalīsies 19 895 pedagogi, ziņo LIZDA

LETA
Foto: Elena_Gr/Shutterstock

Aprīļa izskaņā gaidāmajās pedagogu protesta akcijās dalību ir apstiprinājuši 27 375 izglītības darbinieki, tostarp trīs dienu streikā plāno piedalīties 19 895 izglītības darbinieki, informēja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadība.

LIZDA mājaslapā atrodami 2019. gada dati, ka arodbiedrībā esot ap 24 000 biedru. 2021. gada izskaņā tika vēstīts, ka kopumā valstī esot vairāk nekā 27 000 pedagogu.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga informēja, ka gājienā piedalīsies arī augstskolu un zinātnes institūciju pārstāvji, jo streika prasības par pedagogu atalgojumu un slodzes grafiku attiecas arī uz viņiem. Šobrīd savu dalību ir apstiprinājuši darbinieki no Latvijas Zinātnes akadēmijas, Daugavpils Universitātes, Liepājas Universitātes, Latvijas Universitātes, Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas Kultūras akadēmijas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un citām.

Vanaga klāstīja, ka arodbiedrība prasot rast papildus finansējumu, nevis pārdalīt esošo, jo tas nozīmēšot kādu sākotnēji paredzēto mērķu neizpildi.

Aprēķināts, ka pedagogu algu paaugstinājumam augstākajās izglītības iestādēs 2023. gadā būtu nepieciešams 2,8 miljoni eiro, bet 2024. gadā - 9 miljoni eiro.

Viņa neizslēdz iespēju, ka streika vienošanās varētu tikt izpildīta arī līdz 24. aprīlim. Ja tā notiks, tad streiks tiks atcelts.

Arodbiedrībā uzsver, ka gājiens tiks organizēts arī gadījumā, ja streika sarunu vienošanās tiks pilnībā izpildīta, jo gājiena mērķis esot prasīt "cieņpilnu un atbildīgu attieksmi" pret izglītības un zinātnes nozari.

Kā vēstīts, LIZDA padome nolēmusi 24. aprīlī rīkot protesta akciju, kā arī sākt trīs dienu pedagogu streiku.

LIZDA ir vērsusies pie Saeimas priekšsēdētāja Edvarda Smiltēna (AS), Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV), izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas (JV), finanšu ministra Arvila Ašeradena (JV) un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas Agitas Zariņas-Stūres (JV), aicinot tos ierasties 24.aprīlī Doma laukumā, kas ir gājiena galapunkts, lai uzklausītu arodbiedrības un nozares organizāciju pārstāvjus. Amatpersonu neierašanās gadījumā LIZDA izskatīs iespēju pieprasīt ministru demisiju.

Vanaga informēja, ka šobrīd savu ierašanos ir apstiprinājusi Čakša un Zariņa-Stūre.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu