VIDEO "SpaceX" jaudīgākā raķete dodas pirmajā lidojumā un uzsprāgst gaisā

Ziņa papildināta plkst. 18.45
LETA
ASV uzņēmuma "SpaceX" visu laiku jaudīgākā raķete "Starship".
ASV uzņēmuma "SpaceX" visu laiku jaudīgākā raķete "Starship". Foto: Reuters/ScanPix

ASV uzņēmuma "SpaceX" visu laiku jaudīgākā raķete "Starship" ceturtdien, 20. aprīlī, devusies pirmajā izmēģinājuma lidojumā, taču tā laikā eksplodēja.

Uzņēmuma dibinātājs un izpilddirektors Īlons Masks apsveica "SpaceX" komandu ar aizraujošo izmēģinājumu.

"Starship" startēja plkst. 8.33 (plkst. 16.33 pēc Latvijas laika) no "SpaceX" bāzes "Starbase" Boka Čikā, Teksasas štatā.

"Starship" kapsulai bija paredzēts atdalīties no raķetes pirmās pakāpes trīs minūtes pēc starta, taču tā neatdalījās un raķete uzsprāga.

"It kā izmēģinājuma lidojums nebūtu pietiekami aizraujošs, "Starship" piedzīvoja strauju neplānotu izjukšanu pirms pakāpes atdalīšanās," tviterī ierakstīja "SpaceX".

Raķete paredzēta pirmajiem astronautu lidojumiem uz Mēnesi kopš 1972. gada un potenciāli arī lidojumiem uz Marsu.

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) izraudzījusies "Starship" astronautu lidojumiem uz Mēnesi 2025. gadā. Šai misijai dots nosaukums "Artemis III".

Neskatoties uz raķetes eksplodēšanu, "SpaceX" un Masks to uzskata par panākumu.

"Apsveicu "SpaceX" komandu ar aizraujošu "Starship" izmēģinājumu! Esam daudz iemācījušies nākamajam izmēģinājumam pēc dažiem mēnešiem," tviterī pavēstīja Masks.

"SpaceX" norādīja, ka šādos izmēģinājumos panākumus gūst no tā, ko iemācās.

Arī NASA vadītājs Bils Nelsons apsveica "SpaceX", atgādinot, ka "katrs lielais sasniegums vēsturē ir prasījis zināmu aprēķinātu risku, jo ar lielu risku nāk liels atalgojums".

"Starship" sastāv no 50 metrus augsta kosmosa kuģa, kas paredzēts apkalpes un kravas pārvadāšanai. Tas uzsēdināts uz 70 metrus augstas pirmās pakāpes raķetes "Super Heavy".

"SpaceX" februārī sekmīgi izmēģināja 33 dzinējus "Raptor", kas darbinās pirmās pakāpes raķeti, taču "Starship" kosmosa kuģis un "Super Heavy" raķete kopā tika izmēģināta pirmo reizi.

Integrētais testa lidojums bija paredzēts, lai novērtētu to spēju darboties kopā.

Masks jau pirms izmēģinājuma brīdināja, ka iespējamas tehniskas problēmas. Viņš norādīja, ka pirmo reizi tiks palaista gigantiska un ļoti sarežģīta raķete un ir miljoniem lietu, kas var noiet greizi.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu