Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta sarežģīta un Latvijas mērogā unikāla operācija

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca/Facebook.com

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) speciālisti martā veikuši sarežģītu iegurņa audzēja operāciju. Šāda operācija Latvijā veikta pirmo reizi. Operācijas laikā tika veikta iegurņa kaulu izņemšana un aizvietošana ar pacientam individuāli izgatavotu 3D titāna implantu, vēsta TOS.

Pacients slimoja ar iegurņa kaulu hondrosarkomu - ļaundabīgs kaula audzējs, kam nav iespējama jebkāda cita ārstēšana kā ķirurģiska audzēja pilnīga izņemšana, kā arī šim audzējam nav piemērojama ķīmijterapija un apstarošana nav efektīva.

Audzējs bija izaudzis liela apelsīna izmērā, kas ieaudzis krusta kaulā. Pacientam sāpes bija pastāvīgas, tās traucēja veikt pat vieglas ikdienas aktivitātes.

Iegurņa kaulu audzēju gadījumos, viena no problēmām ir tos pilnībā izņemt - iegurņa iekšpusē atrodas nervi, asinsvadi, mazā iegurņa orgāni, tehniski tas ir ārkārtīgi sarežģīti. Otra problēma ir atjaunot iegurņa kaula gredzena nepārtrauktību, lai pacients būtu spējīgs pārvietoties pēc operācijas, kas bija šīs operācijas lielākais izaicinājums.

Ja izņemtu tikai audzēju, tad pacients visu atlikušo dzīvi pārvietotos ratiņkrēslā.

3D printētie individuālie implanti arvien plašāk tiek pielietoti kaulu rekonstrukcijā pēc iegurņa kaulu audzēju rezekcijām. Gatavošanās operācijai aizņēma 3 mēnešus - izmeklējumu veikšana, ķirurģiskās operācijas plānošana un implanta izgatavošana.

Šāda tipa operācijām viena no būtiskākajām lietām ir to plānošana pirms pašas operācijas - ar speciālu datorprogrammu palīdzību tiek modulēts pacienta iegurnis ar audzēju, ķirurgs izplāno operācijas gaitu un tiek veikta speciāla implanta izgatavošana, kas aizņem 6 nedēļas. Uz operāciju tiek piegādāti speciāli apzāģēšanas bloki kauliem, lai implants precīzi atbilstu pacienta iegurņa kauliem.

Operācija tika veikta kopā ar Eiropā vadošo iegurņu audzēju ķirurgu no Polijas - profesoru Daniel Kotrych. Operācijā piedalījās Lauris Repša, Daniel Kotrych, vertebroloģijas ārsts rezidents Andris Čaplinskis, anesteziologs Nataļja Rutkovska, māsa anestēziste Ligita Šulte un studente Elīna Ševele, operāciju māsas Aija Avotiņa un Vija Alksne, māsu palīgs Ilze Šivca, implantu piegādātāja kompānijas pārstāvis Marius Palijanskis.

Pateicoties ķirurgu pieredzei, precīzai operācijas plānošanai un operāciju komandas saliedētam darbam, operācija aizņēma nepilnas 4 stundas.

Pēcoperācijas periods pacientam notika bez sarežģījumam, pašlaik viņš pārvietojas ar kruķu palīdzību. Pēcoperācijas periodā būtiska ir fizioterapija - lai pēc veiktās operācijas pacients spētu pārvietoties. Stacionārā fizioterapija notika Agneses Studeres vadībā, taču priekšā vēl rehabilitācija vairāku mēnešu garumā. Būtiski, ka šīs ārstniecības rezultātā, pacientam ir iespēja turpināt dzīvot, turklāt kvalitatīvu dzīvi!

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu