"Rainbow Europe" ziņojums: LGBTQ tiesību ziņā Latvijā vērojama ieilgusi stagnācija

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Ink Drop/Shutterstock

Šodien, 11. maijā, LGBTQ organizācija ILGA-Europe publicējusi ikgadējo LGBTQ tiesību novērtējumu "Rainbow Europe", kurā no 49 Eiropas valstīm LGBTQ tiesību aizsardzības jomā Latvija ieņem nemainīgu 36. vietu, saņemot vien 22% novērtējumu. 

Lai gan iepriekš bijis neliels uzlabojums tiesību ziņā, pērn ieilga stagnācija, Saeimai nespējot noteiktajā termiņā izpildīt Satversmes tiesas spriedumu un pieņemt Civilās savienības likumu, secina LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka".

Sliktāks LGBTQ tiesību stāvoklis nekā Latvijā ir tikai 12 Eiropas valstīs - Lihtenšteinā (20%), Ukrainā (20%), Bulgārijā (20%), Rumānijā (18%), Polijā (15%), Sanmarīno (14%), Monako (13%), Baltkrievijā (12%), Krievijā (8%), Armēnijā (8%), Turcijā (4%) un Azerbaidžānā (2%). Savukārt augstāko vērtējumu "Rainbow Europe" ieguvušas tādas valstis kā Malta (89%), Dānija (76%), Beļģija (76%), Spānija (74%) un Islande (71%).

Lai gan kopš 2020. gada Satversmes tiesā tika pieņemti divi nozīmīgi tiesas spriedumi LGBTQ tiesību aizsardzības jomā, kā arī Augstākā tiesa 2021. gada izskaņā pavēra durvis ģimenes fakta juridiskai atzīšanai pēc Satversmes 110. panta, kopš šiem panākumiem LGBTQ tiesību jomā nav veikti nepieciešamie soļi, lai uzlabotu cilvēku dzīves kvalitāti un tiesisko regulējumu.

Foto: ILGA-Europe Rainbow.

Visbūtiskākais no tiem - Civilās savienības likuma pieņemšana, kas ļautu divām pieaugušām personām reģistrēt kopdzīvi un risināt bāzes jautājumus. Jāatzīmē, ka šobrīd ar "Mozaīkas" un kustības "Dzīvesbiedri" bezmaksas juridisko atbalstu tiesas ceļā panāktas jau 41 viendzimuma pāru ģimenes fakta konstatācijas, savukārt virkne lietu vēl gaida savu izskatīšanu.

"Sabiedrības vairākums ir vairāk pozitīvi noskaņots pret LGBTQ kopienu Latvijā, pretēji tam, ko cenšas ieskaidrot atsevišķi politiskie spēki. Redzam, ka Igaunijā būs ne tikai civilo savienību regulējums, bet arī laulību vienlīdzība, pilnībā atmetot Padomju Savienības domāšanu.

Taču Latvijā pietrūkst politiskās gribas risināt svarīgus jautājumus, ap kuriem mākslīgi radīta sarežģītības un sensitivitātes aura. Patiesībā LGTBQ tiesības ir viena no jomām, kas valstij jāatrisina, līdzās citiem sociāliem un ekonomiskiem jautājumiem, lai Latvija savā attīstībā var virzīties uz priekšu.

Valsts prezidentam un premjeram būtu aktīvāk jāiesaistās jautājuma risināšanā," norāda Mozaīkas valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina.

Vienlaikus "Rainbow Europe" indekss rāda, ka nedemokrātisku spēku politiskās retorikas rezultātā būtiski paaugstinājusies vardarbība pret LGBTQ cilvēkiem Eiropā, it īpaši pret transcilvēkiem, izplatot dažādus nepatiesus un kaitnieciskus naratīvus.

Arī politiķiem ir jāuzņemas atbildība par naidīgas attieksmes attaisnošanu, tādējādi iedrošinot citus naida izpausmēm un veicinot nesodāmības sajūtu. Naida noziegumi un naida runa nepazudīs un nemazināsies, kamēr politiķi nesapratīs, ka viņiem ir jārisina šī problēma un pašiem jāuzņemas atbildību par tās veicināšanu.

"Rainbow Europe" ikgadējā indeksā tiek novērtēta valstu likumdošana, politiskas dokumentu un to ieviešana septiņās kategorijās, kas tieši ietekmē LGBTQ cilvēku dzīves kvalitāti - vienlīdzība un pretdiskriminācija, ģimeņu tiesību aizsardzība, naida noziegumi un naida runa, dzimuma tiesiskā atzīšana, cilvēku ķermeņa neaizskaramība, pilsoniskās sabiedrības telpa un attieksme pret patvēruma meklētājiem.

17. maijā, atzīmējot Starptautisko dienu pret homofobiju, transfobiju un bifobiju, pie vairākām vēstniecībām, tostarp Nīderlandes, Lielbritānijas, Vācijas, Francijas, Zviedrijas, Īrijas un citām, kā arī tādiem uzņēmumiem kā Printful, Rīgā tiks pacelti varavīksnes karogi. Mozaīka aicina ikvienu piedalīties akcijā, iestājoties par līdztiesību. No 29.maija līdz 4. jūnijam Rīgā norisināsies lielākais cilvēktiesību pasākums Latvijā – "Riga Pride". Nedēļas kulminācijā 3. jūnijā norisināsies lielais gājiens "Arī mēs esam Latvija", aicinot izrādīt solidaritāti LGBTQ kopienai un cilvēktiesībām.

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu