Sv, 24.09.2023.

Pilsētnieki var pieteikties ES fondu atbalstam vecu un neefektīvu apkures iekārtu nomaiņai

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Skurstenis. Ilustratīvs attēls.
Skurstenis. Ilustratīvs attēls. Foto: Shutterstock

Izsludināts pirmā projektu iesniegumu atlases kārta, paredzot pilsētu mājsaimniecībām iespēju saņemt Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu pieslēgumu izveidei centralizētām siltumapgādes sistēmām, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Projektu iesniegumu atlases pirmajā uzsaukumā pieejamais Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums - 3 000 000 eiro. Projektam pieejamais ERAF finansējums ir atkarīgs no siltumenerģijas pieprasījuma jaudas, taču nevarēs pārsniegt 4400 eiro uz vienu deklarēto iedzīvotāju īpašumā, kur tiks veikta siltumapgādes uzlabošana.

Iecerēts atbalstīt un veicināt veco un neefektīvo apkures iekārtu - biomasas, ogļu un kūdras apkures iekārtu - nomaiņu pilsētās, lai samazinātu to radīto negatīvo ietekmi uz gaisa kvalitāti un sabiedrības veselību. Programmas īstenošanas laikā tiks sniegta iespēja arī atjaunot, pārbūvēt vai izbūvēt apkures sistēmas un uzstādīt saules paneļus.

Projektu iesniegumu atlases pirmā uzsaukuma projektu iesniegumu pieņemšana par pieslēgumu izveidi centralizētām siltumapgādes sistēmām notiek līdz 25.jūlijam.

Projektu iesniegumu atlasi un līgumu slēgšanu nodrošinās Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA).

Kā ziņots iepriekš, kopējais programmas finansējums ir 12,44 miljoni eiro. Pateicoties šīm investīcijām, līdz 2025.gada beigām plānots panākt piesārņojuma smalko daļiņu emisiju samazinājumu vismaz 50 tonnas gadā un vismaz 2795 iedzīvotāji gūs tiešu labumu no gaisa kvalitātes pasākumiem.

Šīs investīcijas ir iekļautas ES kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam stratēģiski svarīgo pasākumu sarakstā, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu programmas un ES Zaļā kursa mērķu sasniegšanā.

Kopumā VARAM ES fondu programmā tiks atbalstīti pieslēgumi centralizētajai siltumapgādes sistēmai ar apkures un karstā ūdens sadales sistēmu atjaunošanu, pārbūvi vai izveidi, ja nepieciešams, siltumsūkņa - gaiss, ūdens, zeme - uzstādīšana, ietverot elektrotīkla pieslēguma nepieciešamās jaudas palielināšanu, koksnes biomasas apkures katlu uzstādīšana, kas piemērots granulu kurināmajam, viendzīvokļa un divdzīvokļu mājās, kur siltumapgāde tiek nodrošināta ar biomasas cieto kurināmo, un mazajās daudzdzīvokļu mājās, kur siltumapgāde tiek nodrošināta ar akmeņoglēm, kūdru vai biomasas cieto kurināmo.

Papildus siltumsūkņu un granulu apkures katlu uzstādīšanai būs iespējams uzstādīt arī saules paneļu sistēmas ar pieslēgumu elektrotīklam, veikt apkures sistēmas ar sildelementiem pilnīgu atjaunošanu, pārbūvi vai izveidi.

Projektus var iesniegt privātmāju un mazo daudzīvokļu ēku dzīvokļu īpašnieki, fiziskas un privāto tiesību juridiskas personas, vai to pilnvarotās personas, kur ēkas siltumenerģijas jaudas pieprasījums ir līdz 50 kW (indikatīvi ne lielākas ēkas kā 8 - 12 dzīvokļu, divstāvu vai triju stāvu mājas).

Atbalsts paredzēts ekspluatācijā nodotām mājām, proti, ēka nodota ekspluatācijā vismaz septiņus gadus pirms projekta iesnieguma iesniegšanas dienas un pastāvīgi ekspluatēta vismaz pēdējos trīs gadus, tai skaitā daudzdzīvokļu ēku dzīvokļa īpašumā vai dzīvokļa īpašumos, ja nav iespējams investīcijas veikt dzīvojamai mājai vienotā risinājumā. Papildus dzīvojamai mājai izvirzīta prasība, ka kopējai lietderīgai platībai jāpārsniedz 50 kvadrātmetrus un tā sasniedz apkures patēriņa E klasi vai efektīvāku klasi.

Projektus var pieteikt mājokļu īpašnieki no visām Latvijas pilsētām, vienlaikus prioritāri projekti īstenojami Rīgas, Liepājas un Rēzeknes teritorijās, kur konstatēti gaisa piesārņojuma normatīvu robežlielumu pārsniegumi.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu