Arheologi Zilākalnā atraduši 24 cilvēku apbedījumus

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Valmieras Ziņas, valmieraszinas.lv

Kopš pagājušā gada rudens Zilākalnā notiek arheoloģiskā izpēte, kurā līdz šim arheologi ir atraduši 24 cilvēku apbedījumus, kas saistāmi ar 17.gadsimta kapsētu, informēja Valmieras novada pašvaldības vides komunikācijas projektu vadītāja Elizabete Ločmele.

Pie apbedījumiem atrastas arī dažas monētas, saktas zosla, arī zārku naglas. Secināts, ka apbedīšana veikta, ievērojot kristīgās tradīcijas.

Vispirms laukuma virskārtu noņem ar traktortehniku. Atsedzoties arheoloģiskām liecībām, arheologi tālāk darbojas ar rokām, saudzīgi atrok, attīra un dokumentē katru atradumu. Cilvēku kauli tiek nodoti antropologam, kurš pēta apglabāto cilvēku vecumu, dzimumu un garumu, kā arī dažādas slimības un patoloģijas.

Plānots, ka jūlijā arheologu darbs turpināsies, paplašinot izpētes laukuma platību atbilstoši projektētajam būvlaukumam. Pēc tā varēs veikt esošā torņa demontāžu un sākt jauna skatu torņa būvniecību.

Valmieras novada pašvaldība, īstenojot Kohēzijas fonda projektu "Antropogēnās slodzes samazināšana un kompleksu apsaimniekošanas pasākumu īstenošana dabas liegumā "Zilaiskalns"", veic arheoloģisko izpēti valsts nozīmes kultūras piemineklī "Zilaiskalns ar Upurakmeni - kulta vieta un viduslaiku kapsēta" (dabas liegumā un svētvietā "Zilaiskalns").

Projekts paredz demontēt esošo ugunsnovērošanas torni un uzbūvēt publiski pieejamu skatu torni. Plānota arī teritorijas labiekārtošana antropogēnās slodzes mazināšanai un veselības maršruta izveide, kā arī dabas liegumā esošo taku sakārtošana.

Projektā veikti arī biotopu aizsardzības un kvalitātes uzlabošanas pasākumi - nogāžu un gravu mežu un boreālo mežu saglabāšanai. Projekta īstenošana plānota līdz 2024.gada 31.maijam.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu