Pk, 1.12.2023.

FOTO ⟩ Rinkēvičs dalās ar 10 spilgtākajiem mirkļiem no pirmās nedēļas prezidenta amatā

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzrunā klātesošos XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku noslēguma koncertā "Kopā Augšup" Mežaparka Lielajā estrādē.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzrunā klātesošos XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku noslēguma koncertā "Kopā Augšup" Mežaparka Lielajā estrādē. Foto: Edijs Pālens/LETA

8. jūlijā amatā stājās jaunais Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš ir septītais Valsts prezidents kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas un 11. prezidents kopš Latvijas valsts dibināšanas. Rinkēvičs savā "Instagram" profilā dalījies ar 10 spilgtākajiem mirkļiem no pirmās nedēļas prezidenta amatā. 

Publicētajos foto redzama Rinkēviča uzruna Dziesmu un deju svētkos, svinīgā uzruna Saeimā, dalība pils atslēgas pārņemšanas ceremonijā un citos pasākumos.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics)

Rinkēviča ieraksts saņēmis daudz pozitīvu komentāru no iedzīvotājiem. 

Rinkēvičs dzimis 1973. gadā Jūrmalā. Viņš absolvējis Latvijas Universitātes (LU) Vēstures un filozofijas fakultāti, saņēmis sertifikātu par politikas zinātņu un starptautisko attiecību studijām Groningenas Universitātē, Nīderlandē. Viņam ir arī divi maģistra grādi, kas iegūti LU politikas zinātnē un ASV Nacionālās Aizsardzības universitātes Bruņoto spēku Nacionālo resursu stratēģijas industriālajā koledžā.

Foto: Jaunais Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs tiekas ar Dziesmu un deju svētku virsdiriģentiem, virsvadītājiem un kolektīvu vadītājiem

Rinkēvičs pagājušā gadsimta 90. gados strādājis kā Latvijas Radio žurnālists ārpolitikas un starptautisko attiecību jautājumos, pēc tam dažādos amatos sācis savu karjeru Aizsardzības ministrijā (AM), kurā no 1997. gada vairāk nekā desmit gadus ieņēma augstākā ierēdņa - AM valsts sekretāra - amatu.

Foto: Valsts prezidenta amatā stājas Edgars Rinkēvičs

No 2002. līdz 2003. gadam Rinkēvičs bija Latvijas delegācijas vadītāja vietnieks sarunās par iestāšanos NATO, un no 2005. līdz 2007. gada janvārim ieņēma NATO valstu un valdību sanāksmes organizācijas biroja vadītāja posteni. Savukārt no 2008.gada oktobra līdz 2011.gada jūlijam Rinkēvičs bija toreizējā Valsts prezidenta Valda Zatlera kancelejas vadītājs.

Zatleram netiekot pārvēlētam uz otro prezidentūras termiņu un iesaistoties politikā, tajā iesaistījās arī Rinkēvičs, un 2011. gadā viņš kļuva par Valda Dombrovska (V) vadītās valdības ārlietu ministru, savukārt 2012. gada sākumā viņš iestājās bijušā prezidenta Zatlera vadītajā Reformu partijā.

Ārlietu ministra amatu Rinkēvičs saglabāja arī Laimdotas Straujumas (V), Māra Kučinska un abās Kariņa valdībās.

2014. gada pavasarī Rinkēvičs iestājās partijā "Vienotība". 2022. gada 14. Saeimas vēlēšanās Rinkēvičs tika ievēlēts parlamentā no partiju apvienības "Jaunā vienotība" saraksta.

2023. gada 31. maijā Saeima Rinkēviču ievēlēja par Valsts prezidentu. Par viņa ievēlēšanu nobalsoja 52 deputāti - "Jaunā vienotība" un opozīcijas partijas Zaļo un zemnieku savienība un "Progresīvie".Tās pašas dienas vakarā Rinkēvičs nosūtīja iesniegumu "Jaunajā vienotībā" ietilpstošās "Vienotības" valdei, lūdzot pārtraukt viņa darbību partijā.

Rinkēvičs Valsts prezidenta amatā nomaina Egilu Levitu, kuru šajā amatā Saeima ievēlēja 2019. gada 28. maijā. Par Levitu toreiz nobalsoja 61 deputāts, bet pārvēlēšanai uz otro termiņu viņam balsu Saeimā nepietika, tāpēc Levits izvēlējās nekandidēt.

Pirmo Latvijas Valsts prezidentu Jāni Čaksti ievēlēja 1922. gadā. Viņš atkārtoti tika ievēlēts arī uz nākamo termiņu, tomēr Čakste aizgāja aizsaulē, pirms bija beidzies viņa pilnvaru laiks. Pēc tam par Valsts prezidentu tika ievēlēts Gustavs Zemgals, savukārt pēc Zemgala termiņa beigām par Valsts prezidentu tika ievēlēts Alberts Kviesis. Viņš augstajā amatā tika ievēlēts atkārtoti un savus pienākumus veica līdz pilnvaru termiņa beigām.

1934. gada 15. maijā toreizējais Ministru prezidents Kārlis Ulmanis un ģenerālis Jānis Balodis īstenoja valsts apvērsumu, kā rezultātā tika atlaista Saeima, bet jau vēlāk Ulmanis vienlaikus ar premjera amatu uzņēmās pildīt arī prezidenta pienākumus. To viņš darīja līdz padomju okupācijai 1940. gadā.

Pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 5. Saeima 1993. gada 7. jūlijā par Valsts prezidentu ievēlēja Gunti Ulmani. 1996. gada 8. jūlijā Saeima Ulmani ievēlēja atkārtoti uz nākamo termiņu. Kopš 1999. gada Valsts prezidente bija Vaira Vīķe-Freiberga, atkārtoti amatā viņa tika pārvēlēta 2003. gada jūnijā. Vīķe-Freiberga ir pēdējā no prezidentiem, kurai izdevies tikt pārvēlētai uz otro pilnvaru termiņu.

Savukārt 2007. gada 7. jūnijā prezidenta amatā stājās Valdis Zatlers. 2011. gada maijā viņš rosināja atlaist Saeimu, bet 2011. gada 2. jūnijā - netika atkārtoti ievēlēts par Valsts prezidentu. Par Zatlera amata pēcteci kļuva Andris Bērziņš, kurš uz otro termiņu Valsts prezidenta amatā nekandidēja. Tā bija pirmā reize atjaunotās Latvijas vēsturē, kad prezidents labprātīgi izvēlējās nekandidēt otrajam amata termiņam.

2015. gada Valsts prezidenta vēlēšanas notika 3. jūnijā, kad 12. Saeima par Valsts prezidentu ievēlēja Raimondu Vējoni. Viņu prezidenta amatā ievēlēja pēc pieciem balsojumiem. "Par" prezidentu aizklātās vēlēšanās nobalsoja 55 Saeimas deputāti, "pret" - 42. Savukārt Vējoni amatā 2019. gada 29. maijā nomainīja toreizējais Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 2

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu