"Evecon": Iedzīvotāji būs lielākie zaudētāji no jaunajiem "Sadales tīkla" tarifiem

LETA
Elektrība. Ilustratīvs attēls.
Elektrība. Ilustratīvs attēls. Foto: Natalja Petuhova/Shutterstock

Pēdējās elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS "Sadales tīkla" tarifu izmaiņas, salīdzinot ar sākotnēji plānotajiem tarifiem, ir uzlabojušas situāciju uzņēmumiem un zaļās enerģijas ražotājiem, tomēr tas panākts uz privātpersonu rēķina - iedzīvotāji būs lielākie zaudētāji no jaunajiem "Sadales tīkla" tarifiem, pavēstīja atjaunojamās enerģijas ražotāja SIA "Evecon" valdes loceklis Gatis Lazda.

Jaunie tarifi paredz, ka vislielākais cenu pieaugums ir tieši privātpersonām - maksājumi palielināsies aptuveni par 30%. Visiem būs jāmaksā daudz vairāk neatkarīgi no patēriņa, un elektroenerģijas taupītāji būtībā vairs nekādus ieguvumus nejutīs, norāda Lazda. Privātpersonām mēnesī būs jāmaksā aptuveni par 10 līdz 60 eiro vairāk atkarībā no pieslēguma jaudas.

Lazda norāda, ka šajā situācijā daudziem iedzīvotājiem loģisks solis būtu samazināt pieslēguma jaudu, tādējādi izvairoties no fiksēto izmaksu pieauguma, tomēr pirms tam jāapsver, vai nākotnē šīs jaudas tomēr nebūs nepieciešamas.

Svarīgi ir ņemt vērā, ka atteikties no pieslēguma jaudas var bez maksas, bet vēlāk atjaunot to varēs tikai par maksu.

Vienlaikus Lazda pauž, ka šobrīd neapskaužamā situācijā ir saules paneļu īpašnieki, kas, ņemot kredītu saules paneļu, elektroauto un siltumsūkņu iegādei, veica atbilstošās pieslēguma jaudas aprēķinus.

"Tomēr, neskatoties uz būtiskajām tarifa izmaiņām, saules paneļu īpašnieku pozīcijas salīdzinājumā ar mājsaimniecībām bez paneļiem vēl joprojām ir izdevīgākas. Ražot savu elektroenerģiju vēl joprojām atmaksājas, tomēr jārēķinās ar to, ka plānotais investīciju atmaksāšanās laiks būtiski pieaugs jauno tarifu dēļ," norāda Lazda.

Turpmāk kopumā elektrības cenas izmaiņas salīdzinoši maz ietekmēs iedzīvotāju kopējos maksājumus par elektrību, jo daudz lielāku īpatsvaru rēķinā veidos "Sadales tīkla" mainīgā un nemainīgā maksājuma daļa. Ja elektrības cena turpinās samazināties, rēķina kopējās izmaksas procentuāli var būt arī nedaudz mazākas, savukārt "Sadales tīkla" daļa rēķinā privātpersonām ievērojami pieaugs.

"Evecon" reģistrēta 2021.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2800 eiro, liecina informācija "Firmas.lv". Kompānija pieder Igaunijas "Evecon" (98%) un Gatim Lazdam (2%). Vienlaikus Igaunijas "Evecon" patiesie labuma guvēji ir Igaunijas pilsoņi Mareks Magi un Aivars Maemets.

Jau ziņots, ka 1.jūlijā stājās spēkā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātie "Sadales tīkls" un pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi.

"Sadales tīkla" jauno tarifu ietekme uz mājsaimniecībām būs atšķirīga. Tas būs atkarīgs no pieslēguma parametriem un patēriņa, tostarp samaksu noteiks, vai ir ir vienas fāzes (1F) vai trīs fāžu (3F) pieslēgums, vai slodze ir 16A, 20A, 25A, 32A, 40A vai vairāk, kā arī no patērētajām kilovatstundām (kWh).

Dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir 1F pieslēgums un patēriņš ir 100 kWh mēnesī, rēķins mēnesī vidēji pieaugs par pieciem līdz septiņiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tikpat liels pieaugums ir gaidāms arī privātmāju īpašniekiem ar 1F pieslēgumu un 125 kWh patēriņu mēnesī.

Savukārt elektroenerģijas rēķina pieaugums privātmāju īpašniekiem ar 3F pieslēgumu būs atšķirīgs, ko ietekmēs izvēlētā slodze. Tostarp 3F pieslēgumam (16A vai 20A) gaidāmais rēķina pieaugs ir par apmēram 12-15 eiro bez PVN, bet 3F pieslēgumam ar 25A un vairāk - apmēram 18 eiro un vairāk bez PVN.

Lai precīzi uzzinātu gaidāmās rēķina izmaiņas, SPRK aicina izmantot "Sadales tīkla" tarifu kalkulatoru.

SPRK aicina vienlaikus izvērtēt elektroenerģijas lietošanas paradumus un pieslēguma efektivitāti, atsakoties no nelietderīgi izmantotās pieslēguma jaudas, tādējādi samazinot ikmēneša jaudas uzturēšanas izmaksas. To var noskaidrot ar "Sadales tīkla" Slodzes aprēķina kalkulatoru.

"Sadales tīkls" ir valstij piederošajā "Latvenergo" koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu