Finanšu ministrs aicina veikt ārkārtas revīziju Rēzeknes pašvaldībā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Rēzeknes pilsētas dome.
Rēzeknes pilsētas dome. Foto: Ieva Čīka/LETA

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) aicina Valsts kontroli (VK) izskatīt iespēju tuvākajā laikā veikt ārkārtas revīziju Rēzeknes pašvaldībā, lai būtu iespējams iegūt visaptverošu informāciju, ko var izmantot par pamatu situācijas sakārtošanai, vēstī Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

Ministrs ir vērsies ar aicinājumu VK, jo FM pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības procesā ir konstatējusi riskus Rēzeknes pašvaldības finanšu situācijai.

FM informē, pašreiz ir konstatēti vairāki riski Rēzeknes pašvaldības finanšu vadībā, piemēram, pašvaldībai ir uzņemtas augstas kreditoru saistības, ir uzsākta projektu realizācija, kuros ir paredzēts būtisks pašvaldības budžeta līdzfinansējums, bet nav gūta pārliecība, ka visas pašvaldības uzņemtās saistības ir iekļautas šā gada budžetā, pašvaldībai ir apturēti vairāki maksājumi Eiropas Savienības līdzfinansētos projektos.

Saskaņā ar pašvaldības ceturkšņa pārskatu par saistībām sniegto informāciju uz šā gada 30.jūniju pašvaldībai ir kavēti maksājumi vairāk nekā viena miljona eiro apmērā, tajā skaitā ir arī SIA "Rēzeknes siltumtīkli".

Tāpat FM norāda, ka pašvaldība pie augstām aizņēmuma saistībām turpina plānot jaunus projektus vai esošu projektu papildizmaksas.

Papildus FM ir saņēmusi arī Rēzeknes domes opozīcijas deputātu iesniegumu par to, ka pašvaldības budžetā ir izveidojies deficīts, kas apdraud pašvaldības funkciju izpildi. Tāpat FM ir saņēmusi iesniegumu par iespējamiem pārkāpumiem pašvaldībā, kas tika nodots tiesību sargājošām iestādēm izvērtēšanai.

Ņemot vērā augstāk minēto informāciju, Rēzeknes domei jau tika pieprasīts līdz šā gada 22.jūnijam iesniegt domē apstiprinātu rīcības plānu finanšu situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, uzdots izvērtēt finanšu situāciju un pārskatīt budžeta izdevumus, meklējot iespējas izdevumu optimizācijai. Pašvaldība ir lūgusi termiņa pagarinājumu līdz augustam. Informācija par dotā uzdevuma izpildi vēl nav saņemta, norāda FM pārstāvji.

Lai operatīvi sekotu līdzi Rēzeknes pašvaldības finanšu situācijai, tai ir lūgts līdz katra mēneša 23. datumam iesniegt FM informāciju par kavētajiem maksājumiem. Papildus uzraudzība dos iespēju FM savlaicīgi rīkoties gadījumā, lai finanšu situācija turpinās nepasliktinātos.

Ja pašvaldība nespēs pārskatīt savus izdevumus un norēķināties par uzņemtajām saistībām, un iestāsies kāda no likumā "Par pašvaldību finanšu stabilizēšanu un pašvaldību finansiālās darbības uzraudzību" noteiktajām pazīmēm, var tikt ierosināts pašvaldībai lemt par stabilizācijas procesa uzsākšanu, uzsver FM pārstāvji.

Saskaņā ar likumu "Par pašvaldību budžetiem" pašvaldības domes priekšsēdētājs atbild par pašvaldības budžeta izpildes procesa organizāciju un vadību, un pašvaldības dome organizē pašvaldības budžeta izpildi, nodrošinot līdzekļu racionālu izlietošanu, pamatojoties uz spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

Kā vēstīts, Rēzeknes pilsētas budžetā šogad pietrūkst 3,9 miljonu eiro, liecina informatīvais ziņojums par Rēzeknes pašvaldības budžeta situāciju, ar kuru pašvaldības Finanšu pārvaldes vadītājas vietniece Jeļena Siliņa ceturtdien, 27.jūlijā, domes sēde iepazīstināja deputātus.

Rēzeknes domes opozīcijas deputāti ir nosūtījuši vēstuli finanšu ministram Arvilam Ašeradenam (JV) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam (AS) ar aicinājumu detalizēti izvērtēt pilsētas finanšu situāciju, bet uz uzmeklēšanas laiku atstādināt domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču ("Kopā Latvijai").

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu