Turaidā notiks Arheologu svētki

LETA
Turaidas pils.
Turaidas pils. Foto: Valdis Skudre

Mēneša beigās, 26. augustā, Turaidā notiks Arheologu svētki, informēja pasākuma rīkotāji.

Turaida ir viena no arheoloģiski visvairāk pētītajām viduslaiku pilīm Latvijā. 25 gadu garumā no 1976. līdz 2000.gadam notika Turaidas pils arheoloģiskā ekspedīcija, kurā piedalījās 1802 ekspedīciju dalībnieki - tehnisko darbu vadītāji, zīmētāji, darbinieki. Katram no viņiem ir savs nopelns mūsu novada mantojuma apzināšanā un saglabāšanā.

Šogad ekspedīcijas vadītājam, arheologam Jānim Graudonim ir 110. dzimšanas diena, un pils restaurācijas projekta autoram, arhitektam Gunāram Jansonam 95. dzimšanas diena.

Svētku dienā plkst.11 Vikmestes pilskalnā notiks iepazīšanās ar šīs vasaras pilskalna arheoloģiskās izpētes rezultātiem. Kopā ar muzejrezervāta arheologiem Vikmestes pilskalna arheoloģiskajā izpētē piedalās arī Siguldas novada jaunieši, no kuriem liela daļa ir muzejrezervāta īstenotā projekta Jauno arheologu skola dalībnieki.

Turaidas pils Ziemeļu tornī plkst.13.30 notiks konference "Personība un kultūras mantojums". Konference tiks veltīta Turaidas pils arheologam Jānim Graudonim, arhitektam Gunāram Jansonam un Turaidas lībiešu valdniekam Kaupo, kura ceļojumam uz Romu aprit 820 gadi. Ziņojumus lasīs vēstures speciālisti Anna Jurkāne, Guntis Zemītis, Ieva Ose, Eduards Plankājs, Alise Gunnarssone.

Plkst.16 notiks kataloga "Turaidas pilī atrastie 13.-18. gadsimta apģērba piederumi" atklāšana. Tas ir jau sestais mākslas vēsturnieces Ievas Oses sastādītais Turaidas muzejrezervāta tematisko katalogu sērijas izdevums, kas iepazīstina ar muzeja krājumā glabātajiem arheoloģiskajiem atradumiem.

Savukārt plkst.16.30 notiks izstādes "Turaidas pils arheoloģiskās ekspedīcijas dalībnieku albums. 1976 - 2000" atklāšana. Izstāde iepazīstinās ar arheoloģiskajiem izrakumiem, to norisi, dalībniekiem, darbu un sadzīvi. Tā veidota kā atmiņu albums, kuru pārlapojot var doties pagātnes ceļojumā, lai pakavētos atmiņās, un no laika distances palūkotos uz paveikto un to, kas rezultāta ir tapis.

Dienas vidū, no plkst.13 līdz plkst.17, Turaidas pils pagalmā notiks arī radošās darbnīcas "Aizraujošā arheoloģija". Gan bērniem, gan pieaugušajiem būs aizraujošas un izzinošas spēles un paraugdemonstrējumi. Darbnīcās varēs iepazīt un uzspēlēt viduslaiku galda spēles, kuru kauliņi atrasti Turaidas pils arheoloģiskajā izpētē. Darbosies māla putniņu darbnīca, kur ikviens varēs apgūt prasmes gatavot putniņu. Šī būs reize, kad varēs atklāt, cik naudas ir Lielajā pils naudas lādē, un pašiem būs iespēja būvēt savu pili, kā arī izbaudīt vēl citas aizraujošas un interesantas aktivitātes.

Svētkos paredzēts arī vīru kopas "Vilki" koncerts, kas notiks plkst.17 Turaidas pils pagalmā.

Savukārt 27.augustā plkst.12 norisināsies Jāņa Graudoņa 110. dzimšanai veltīts piemiņas brīdis Meža kapos (Rīgā).

Arheologu svētkos tiks gaidīts ikviens, kas piedalījās Jāņa Graudoņa vadītajā Turaidas pils arheoloģiskajā izpētē. Tā būs reize, kad, kopā sanākot, varēs atcerēties un godināt gan ekspedīcijas vadītāju, gan satikt bijušos ekspedīcijas dalībniekus, kā arī apskatīt pili un no laika distances novērtēt savu veikumu.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu