Aizdomās par spiegošanu Krievijas labā VDD aiztur taksistu (1)

LETA
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Justlight/shutterstock

Turpinot izmeklēt "Telegram" platformā pretvalstiskas aktivitātes izvērsušās noziedzīgās organizācijas "Baltijas antifašisti" darbību, Valsts drošības dienests (VDD) aizturējis kādu taksistu aizdomās par spiegošanu Krievijas labā.

VDD informēja, ka VDD uzmanībā nonācis Latvijas pilsonis, kurš sistemātiski un mērķtiecīgi vācis un organizācijas dalībniekiem nodevis pret Latvijas nacionālās drošības interesēm izmantojamu informāciju par notiekošo mūsu valstī. 15.augustā VDD personu aizturēja uz aizdomu pamata par spiegošanu Krievijas labā.

Izmeklēšanas gaitā VDD noskaidroja, ka konkrētais Latvijas pilsonis uzturēja regulāru saziņu ar noziedzīgās organizācijas "Baltijas antifašisti" dalībniekiem.

Persona tiem sūtīja informāciju par sabiedroto valstu bruņoto spēku personālu un tehniku, Rīgas ostas un lidostas infrastruktūru, naftas termināļiem, dronu poligonu, kā arī citiem stratēģiski nozīmīgiem objektiem Latvijas teritorijā. Tāpat persona tā saucamajiem "Baltijas antifašistiem" nodeva informāciju par personām un uzņēmumiem Latvijā, kas atbalsta Ukrainu un iestājas pret Krievijas agresiju.

Minētās darbības taksists veica gan pēc paša iniciatīvas, gan pildot konkrētus oganizācijas "Baltijas antifašisti" uzdevumus. Informācijas ieguvi viņam atviegloja taksometra vadītāja darbs, kas ļāva salīdzinoši netraucēti uzturēties lidostas, ostas un citu stratēģiski nozīmīgu objektu tuvumā.

Aizdomās turētajai personai VDD inkriminē Krimināllikuma 85. panta pirmajā daļā minēto noziedzīgo nodarījumu, proti, ziņu nelikumīgu vākšanu un nodošanu ārvalsts izlūkdienestam tā uzdevumā ar citas personas starpniecību.

Par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu var tikt piemērota brīvības atņemšana līdz desmit gadiem un probācijas uzraudzība uz laiku līdz trim gadiem.

VDD vērtējumā persona mērķtiecīgi vākusi un ar noziedzīgās organizācijas "Baltijas antifašisti" starpniecību agresorvalsts Krievijas specdienestiem nodevusi pret Latvijas nacionālās drošības interesēm izmantojamu informāciju.

Līdz ar aizturēšanu VDD 15.augustā veica kriminālprocesuālas darbības vīrieša dzīvesvietā, kuru laikā tika konstatēti vairāki datu nesēji, kā arī viņa prokremlisko ideoloģisko pārliecību apliecinoši simboli, piemēram, Krievijas un PSRS karogi.

17.augustā tiesa pēc VDD rosinājuma aizdomās turētajai personai kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu.

Jau ziņots, ka minēto kriminālprocesu VDD sāka 2022.gada 28.novembrī, platformā "Telegram" izveidotos kanālos konstatējot Krievijā mītošu Latvijas valstspiederīgo grupas pret Latvijas valsti vērstas aktivitātes. VDD "Baltijas antifašistu" kanālos ir fiksējis neizpaužamas informācijas un citu ziņu vākšanu nodošanai Krievijas specdienestiem, aicinājumus piedalīties Ukrainā notiekošajā karadarbībā, karojot Krievijas pusē, kā arī aicinājumus vākt finanšu līdzekļus un citus resursus Krievijas karavīriem Ukrainā.

Lai arī dienests kriminālprocesu sāka par palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā, vēlāk VDD ir mainījis pret Latvijas valsti vērsto noziedzīgo darbību juridisko kvalifikāciju, jo izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecinot, ka noziegumi veikti speciāli šim nolūkam izveidotas noziedzīgas organizācijas ietvaros.

Saskaņā ar dienesta rīcībā esošo informāciju, noziedzīgo organizāciju 2022.gada novembrī izveidoja vairāki Latvijas valstspiederīgie, savstarpēji vienojoties par sasniedzamajiem mērķiem, kas ietver sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu pret Latvijas valsti. Noziegumu koordinēšanai organizācija platformā "Telegram" izveidoja kanālu "Baltijas antifašisti" un vairākus ar to saistītus kanālus.

Kopš izveides brīža noziedzīgā organizācija šos kanālus mērķtiecīgi un sistemātiski izmanto dažādām pret Latvijas nacionālās drošības interesēm vērstām aktivitātēm, tajā skaitā neizpaužamu ziņu un citu ziņu nelikumīgai vākšanai nolūkā nodot tās Krievijas specdienestiem un citām institūcijām, informē VDD.

Noziedzīgās organizācijas veidotajos kanālos regulāri tiek publicēti aicinājumi vākt informāciju par Latvijas valsts amatpersonām, valsts pārvaldes institūciju darbiniekiem, valsts drošības iestāžu darbiniekiem, Latvijas bruņoto spēku amatpersonām, Ukrainas pusē karojošajiem Latvijas valstpiederīgajiem, kā arī citām fiziskām un juridiskām personām, kas ar savu darbību vērsušās pret Krievijas agresiju.

Tāpat šajos kanālos regulāri tiek pausts atbalsts Krievijas izvērstajam karam Ukrainā. VDD kanālā "Baltijas antifašisti" publicētajā saturā ir fiksējis aicinājumus prettiesiski piedalīties Ukrainā notiekošajā karadarbībā, kā arī vākt un nodot finanšu līdzekļus Krievijas karavīriem Ukrainā.

Kriminālprocesā septiņām personām ir piemērots aizdomās turētā statuss. Trīs no šīm personām atrodas apcietinājumā. Viena no apcietinātajām ir prokremliskā aktīviste Tatjana Andrijeca.

Saskaņā ar Krimināllikumu par noziedzīgas organizācijas vadīšanu vai piedalīšanos šādas organizācijas izdarītajos noziegumos var tikt piemērots mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana uz laiku no desmit līdz divdesmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu