Pētījumā noskaidroti pievilcīgākie darba devēji Latvijā (2)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Starptautiskā lidostā "Rīga". Ilustratīvs attēls.
Starptautiskā lidostā "Rīga". Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA

Pievilcīgākie darba devēji strādājošo uztverē ir "Latvijas valsts meži", "Starptautiskā lidosta "Rīga"", "Latvenergo" un "Printful", liecina pētījumu kompānijas "Kantar" strādājošo un studentu vidū veiktais pievilcīgāko darba devēju tēla pētījums.

Savukārt studentu vidū līdztekus "Latvijas valsts mežiem", "Starptautiskajai lidostai "Rīga"" un "Printful" starp pievilcīgākajiem darba devējiem ir arī "Air Baltic Corporation", "Swedbank", kā arī tādi informācijas tehnoloģiju jomas uzņēmumi kā "Accenture", "Printful", "Mikrotīkls (Mikrotik)" un "Microsoft Latvia".

Šie uzņēmumi ir atzīti kā pievilcīgākie - proti, ir spējuši Latvijas darba tirgu pārliecināt, ka tie, salīdzinājumā ar citiem uzņēmumiem, ir teicama vieta, kur strādāt.

Pētījuma rezultāti darba ņēmēju noskaņojumā atklāj vērā ņemamu tendenci - pēdējā gada laikā būtiski ir pieaugusi privātā sektora popularitāte.

Šogad 42% strādājošo dotu priekšroku darbam privātajā sektorā un 27% valsts (sabiedriskajā) sektorā. Arī studentu vidū vērojamas līdzīgas tendences - vairums jeb 61% studentu privāto sektoru izvēlas kā sev pievilcīgāku, un tikai 15% studentu labprātāk strādātu valsts sektorā.

"Kantar" norāda, ka izteikta privātā sektora pievilcība ir vērojama informācijas tehnoloģiju specialitāšu studentu mērķa grupā - 71% šo specialitāšu studentu labprātāk izvēlētos darbu privātā sektora uzņēmumos un tikai 2% priekšroku dotu darbam valsts sektorā.

Gan strādājošo, gan studentu vidū nemainīgi starp pievilcīgākajām nozarēm ir informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozare - vairāk nekā trešā daļa (36%) studentu un ceturtā daļa (24%) strādājošo vislabprātāk strādātu kādā no šīs nozares uzņēmumiem.

Kā liecina pētījums, abās mērķa grupās populāri ir arī uzņēmumi, kas darbojas transporta un uzglabāšanas nozarē, arī finanšu un apdrošināšanas nozarē. Strādājošie labprāt strādātu arī apstrādes rūpniecības, lauksaimniecības, mežsaimniecības, kā arī elektroenerģijas, gāzes, siltuma un ūdens apgādes uzņēmumos.

Tikmēr viszemākā pievilcība strādājošo un studentu mērķa grupās ir administratīvo un apkalpojošo dienestu, operāciju ar nekustamo īpašumu, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu, veselības un sociālās aprūpes, izglītības, kā arī ūdens apgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas nozaru uzņēmumiem. Studenti nelabprāt strādātu arī būvniecības nozares uzņēmumos.

Pētījumā tika iekļauti vairāk nekā 60 lielākie Latvijas uzņēmumi pēc darbinieku skaita un apgrozījuma no dažādām nozarēm, kā arī tie uzņēmumi, kurus spontāni nosauca paši pētījuma dalībnieki kā pievilcīgākos darba devējus Latvijā.

Pievilcīgākos darba devējus strādājošo un studentu mērķa grupās visbiežāk raksturo panākumi savā jomā (tas, ka uzņēmums ir veiksmīgs), uzņēmuma darbības jomas kopējā izaugsme un attīstība, jēgpilna darba nodrošinājums (tas, ka darbs, uzņēmuma pakalpojumi, produkti, projekti, risinājumi ir vērtīgi sabiedrībai un ilgtspējīgai nākotnei), kā arī laba uzņēmuma reputācija, neskatoties uz to, ka kopumā studentu vidū šogad laba reputācija ir attiecināta uz vēlamajiem darba devējiem ievērojami retāk nekā pērn.

Šī gada pētījumā viens no nozīmīgākajiem kritērijiem darba devēja izvēlē joprojām ir konkurētspējīgs atalgojums, kura nozīme pēdējā gada laikā jo īpaši ir pieaugusi studentiem.

Tomēr tas nav vienīgais kritērijs - kā liecina pētījuma rezultāti, domājot par "sapņu darbu", līdzās tādām materiālajām vērtībām kā atalgojums un pievilcīga papildu ieguvumu sistēma, piemēram, piemaksas, prēmijas, veselības polises, apmaksātas sporta iespējas, svarīgi ir arī labi darba apstākļi un darba vide.

Strādājošajiem svarīga ir arī drošības un stabilitātes sajūta, neskatoties uz tendenci pēdējo divu gadu laikā tās nozīmei mazināties, savukārt studentiem darba devēja izvēlē svarīgs ir arī elastīgas darba vides nodrošinājums.

Pievilcīgāko darba devēju tēla pētījums veikts 2023.gada pavasarī strādājošo un studentu mērķa grupās. Pētījumā, izmantojot datorizētās tiešsaistes intervijas, aptaujāti 1110 Latvijas strādājošie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kā arī 540 vadošo Latvijas augstskolu studenti.

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu