Līdz trešdienas rītam Latvijā mēģinājusi iekļūt viena automašīna ar Krievijas numura zīmēm

LETA
Robežšķērsošanas vieta "Terehova". Ilustratīvs attēls.
Robežšķērsošanas vieta "Terehova". Ilustratīvs attēls. Foto: Zane Bitere/LETA

Līdz trešdienas, 13. septembra, plkst. 8 Latvijas robežu Grebņevas robežkontroles punktā mēģinājusi šķērsot viena vieglā automašīna ar Krievijas numura zīmēm, trešdien žurnālistiem sacīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

Autovadītājs noskaidrojis, ka Latvijā iebraukt nevarēs un griezies atpakaļ uz Krieviju. Patlaban uz robežas vieglo automašīnu no Krievijas puses nav, teica Zukuls.

Viņš skaidroja, ka ziņa par jaunajām Eiropas Komisijas prasībām tikusi plaši atspoguļota Krievijas medijos un pa citiem kanāliem, tāpēc Krievijas iedzīvotāji, visticamāk, ir labi informēti.

Zukuls informēja, ka liegumu šķērsot Eiropas Savienības ārējo robežu automašīnām ar Krievijas numura zīmēm ieviesusi arī Igaunija, līdz ar to trīs Baltijas valstis automašīnas ar Krievijas numuriem pāri robežai nelaiž.

Savukārt Somija šādu liegumu pagaidām nav ieviesusi, tāpēc automašīnas ar Krievijas numura zīmēm Baltijas valstīs var iekļūt caur Somiju, skaidroja Zukuls, piebistot, ka tā visticamāk kādu laiku arī notiks.

Automašīnu konfiskācija varētu notikt tikai tad, ja kāda automašīna iebrauks muitas postenī un nepakļausies prasībai doties atpakaļ uz Krieviju, teica Zukuls. Latvijā patlaban esošajām automašīnām ar Krievijas numura zīmēm tiks ļauts atgriezties Krievijā, kad beigsies vīzas termiņš.

Zukuls piebilda, ka trešdien saņemts jaunākais skaidrojums no Eiropas Komisijas, kurš paredz, ka telefoni, datori, apģērbs un citas mantas, kuras tiek ievestas personīgai lietošanai, nav jākonfiscē.

Jautāts, vai nav sagaidāma situācija, ka Krievijas pilsoņi pārreģistrē savas automašīnas kādā citā NVS valstī, un dodas uz Latviju ar šo valstu numura zīmēm, Zukuls teica, ka teorētiski šāda situācija ir iespējama, taču vai tā notiek varēšot konstatēt pēc kāda laika.

Jau ziņots, ka atbilstoši Eiropas Komisijas skaidrojumiem un Ārlietu ministrijas sniegtajam viedoklim no otrdienas, 12.septembra, plkst.18 personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt Eiropas Savienībā caur Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām.

Līdz šim jau bija spēkā aizliegums Eiropas Savienības robežu šķērsot kravu pārvadātājiem, proti, Krievijā reģistrētiem vilcējiem un piekabēm. Aizliegums neattiecas uz Krievijā reģistrētajiem autopārvadājumu uzņēmumiem, kuri pārvadā kravas ar autotransportu tranzītā caur Eiropas Savienību starp Kaļiņingradas apgabalu un Krieviju.

Turpmāk transportlīdzekļu, kas reģistrēti Krievijā, iebraukšana Eiropas Savienībā caur Latvijas robežšķērsošanas vietām ir aizliegta. Personām, kuras pārvietojas ar Krievijā reģistrētu transportlīdzekli, nebūs iespēja iebraukt ar to Eiropas Savienībā, šķērsojot Latvijas robežu. Personām ar šādiem transportlīdzekļiem no robežšķērsošanas vietas būs jāatgriežas atpakaļ Krievijā vai Baltkrievijā.

Ja persona atteiksies pildīt muitas iestādes norādījumus, tajā skaitā doties atpakaļ uz Krieviju vai Baltkrieviju, saskaņā ar muitas jomas normatīvajiem aktiem būs iespējams lemt par transportlīdzekļa konfiskāciju.

Latvijas tiesību akti paredz kriminālatbildību par sankciju neievērošanu. Tādējādi cilvēki tiek aicināti atturēties no atkārtotiem mēģinājumiem iebraukt Eiropas Savienībā cauri dažādam robežšķērsošanas vietām.

Minētais iebraukšanas aizliegums neattieksies uz transportlīdzekļiem, kas paredzēti Eiropas Savienības un dalībvalstu diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību, tostarp delegāciju, vēstniecību un misiju izmantošanai, tiem pārvietojoties.

Vienlaikus personām tiks atļauts atgriezties no Eiropas Savienības Krievijā ar vieglajiem transportlīdzekļiem, kas reģistrēti Krievijā, ja tie netiek deklarēti kā preces un tiek izmantoti tikai kā pārvietošanās līdzeklis.

Jau ziņots, ka caur Lietuvas robežkontroles punktiem valstī netiks ielaistas automašīnas ar Krievijas numura zīmēm, raidorganizācijai BBC pavēstīja Lietuvas Muitas departaments.

Eiropas Komisija 8.septembrī publicēja skaidrojumus par importu un preču ievešanu no Krievijas. Tajos teikts, ka ir aizliegts ievest personīgās automašīnas un personīgās mantas. Vēlāk Eiropas Komisija paziņoja, ka šim sarakstam ir konsultatīvs raksturs un ES valstīm individuāli jāizlemj, vai noteikt aizliegumus vai nē.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu