VIDEO ⟩ Maskavas namā turpina darboties tūrisma birojs, kas izsniedz arī Krievijas vīzas (1)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Maskavas nams.
Maskavas nams. Foto: Ieva Čīka/LETA

Postpadomju valstīs "Maskavas nami" atrodami tikai dažās valstīs – Armēnijas galvaspilsētā Erevānā, Bulgārijā Sofijā, arī Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā. Pašpasludinātajā Abhāzijas republikā Suhumi pilsētā. Un arī Rīgā. Mūsu kaimiņi lietuvieši nolēmuši Viļņā nelikumīgi uzslieto namu nojaukt. Bet pie mums Tieslietu Ministrija un Saeima pusotra gada laikā nav spējusi uzrakstīt likumu, lai Maskavas namu tā īpašniekiem atņemtu, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Ukrainas karš notiek nu jau vairāk nekā 570 dienas. Bet agresorvalsts galvaspilsētas filiāle ar visu Maskavas ģērboni joprojām atrodas te pašā Rīgas centrā.

Otrdienas pēcpusdienā saujiņa aktīvistu sanāca, lai piketētu pie Maskavas nama Alfrēda Kalniņa ielā. Viņuprāt Ukrainas kara laikā turpināt ļaut tajā darboties Krievijai lojāliem cilvēkiem ir nepareizi.

Pagājušā gada aprīlī Tieslietu ministrija lūdz tiesai iesaldēt Maskavas nama aktīvus, kas arī tiek izdarīts. Pamatojums - "Maskavas nams" Rīgā pieder Maskavas pilsētas Īpašuma departamentam. Tā faktiskais kontrolētājs ir sankcijām pakļautais Vladimirs Putins.

Pagājušā gada jūnijā iepriekšējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns mudina iet vēl tālāk - soctīklos paziņo, ka ir devis uzdevumu "Tieslietu ministrijas ekspertiem līdz 17. jūnijam,proti, līdz Krievijas okupantu ienākšanas Rīgā gadadienai, izstrādāt speciālu likumu par īpašumu atsavināšanu."

Plāns - Krievijai un Baltkrievijai atņemt "Maskavas Namu" kā arī sanatorijas, "Jantarnij Bereg" jeb "Dzintarkrasts" un "Belorusija" jeb "Baltkrievija". Ēkas sola izmantot Ukrainas bēgļu izmitināšanai, cietušo rehabilitācijai, informācijas centram. Kopš tā laika ir pagājis gads un trīs mēneši. Mainījušies ministri. Darbu sākusi arī jaunā Saeima. Bet solījums sanatorijas un Maskavas namu atņemt nav izpildīts.

Kopš Maskavas nama atklāšanas, te zem viena jumta reģistrētas dažādas organizācijas, kas, piepalīdzot Krievijas vēstniecībai Latvijā, pulcēja Krievijas fanus.

Esam vairākkārt bijuši klāt Latvijai nedraudzīgās sanāksmēs, kur vēsturnieki un eksperti no Krievijas stāstīja, ka Krievijas vēstures redzējums ir pareizais. Cik neizdevusies valsts ir nacismu mīlošā Latvija.

Latvijas specdienestu izgaismotais Viktors Guščins te gadiem pulcējis krieviski runājošos jauniešus, lai tos vervētu studijām Krievijas augstskolās. Uzņemti pat Krievijas valdības ministri.

Kad mēnesi pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Tieslietu ministrija nama aktīvus iesaldē, tā brīža nama saimnieks - agrākais Krievu dramas teātra direktors ir neziņā par tālāko. Bet darbu sola turpināt.

Tikai nama iesaldēšanai ir vairāki "bet". Iesaldēšana nenozīmē atslēgu atņemšanu un durvju aizslēgšanu. Piemēram, spēkā var palikt līdz tam slēgtie nomas līgumi. Tikai jāraugās, lai naudu nesaņem sankcionātais uzņēmums vai iestāde. Tas esot banku uzdevums.

Vēl - ir paredzēta noteikti finanšu līdzekļi, kas ļauj ēku apsaimniekot, sildīt, uzturēt, apsargāt. Un virkne citu atrunu.

Finanšu izlūkošanas dienests un Ārlietu ministrija mums skaidro, ka arī Eiropā ar pompu izziņotā krievu oligarhu jahtu un villu atņemšana bijis vairāk kā PR gājiens. Eiropa joprojām prāto kā konfiskācijas noformēt juridiski. Un par to vienprātība jāatrod visām valstīm. Skaidrības šobrīd neesot. Arī Latvijā.

Šovasara nomainījusies "Maskavas nama" vadība. Iepriekšējais direktors pēdējā darba dienā licis uzrakstu pie nama ieejas noņemt. Bet Svetlana Zaiceva, kura iepriekš strādājusi Baltijas pirmā kanāla mātes kompānijā Baltic Media Alliance likusi uzrakstu un Maskavas ģērboni atkarināt atpakaļ.

Saruna ar "Maskavas namu":

Labdien!

Labdien!

Gribējām vaicāt - Zaicevas kundzi ir iespējams kādā veidā...?

Maskavā.

Kā lūdzu?

Maskavā.

Maskavā? Viņa ir prom?

Nu, ja Maskavā, tad prom.

Kad viņa varētu būt atpakaļ?

Es nemāku pateikt.

Ko viņa tur dara?

Strādā. Ko viņa tur dara.

Viņa nestrādā šeit? Vadība nav šeit? Nezinat? Jebkurš kāds cits?

Nav neviena.

"Nekā personīga" novēroja, ka Maskavas namā turpina darboties tūrisma birojs, kas izsniedz arī Krievijas vīzas. Te 2015.gadā notika kratīšanas, jo birojs arī pēc Krimas okupācijas uz šo pussalu kā Krievijas teritorijas sastāvdaļu turpināja tirgot ceļojumus.

Otrā saruna ar "Maskavas namu":

Mēs gribējām noskaidrot...

Es neatbildēt.

Kāpēc nē?

Tāpēc, ka es nevaru.

Kā nevarat?

Mēs nevaram.

Jautājums - vai jūs maksājat īri Maskavas namam?

Es nebūšu runāt. Tāpēc, ka es nevaru runāt ar jūsu...

Nevarat? Aizliegts? Žēl. Labi. Paldies. Visu labu.

Trešā saruna ar "Maskavas namu":

Labdien. Veiksmi darbā.

Mēs nedodam komentārus. Es atvainojos. Mēs negribam runāt. Atvainojos.

Es gribēju noskaidrot, vai jūs maksājat īri Maskavas namam?

Mēs negribam runāt. Tur ir drošības...

Jā, mēs prasījām.

Nu, viņam prasāt.

Pavisam vienkāršs jautājums - vai jūs maksājat īri par to, ka šeit esat?

Atvainojos, mēs negribam runāt ar korespondentu. Ja?

Skaidrs, jauku dienu. Visu labu.

Visu labu.

Pagājušā gada nogalē Valsts drošības dienestam viedokli prasīja Nacionālās apvienības Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks. Dienests diplomātiski atbildēja, ka nama slēgšanā "ir saredzami ieguvumi nacionalās drošības interesēm". Bet kā to darīt - tas jālemj politiķiem.

Valsts drošības dienesta atbilde: "Valsts drošības dienests ir konstatējis, ka arī pēc 2022. gada 24. februāra Maskavas nama telpas tiek iznomātas personām, kuru darbībā saskatāmas pazīmes, kas liecina par atbalstu Krievijas īstenotajai agresivajai ārpolitikai.

Tāpat fiksēts, ka Maskavas nama sociālo tīklu konti veikuši Krievijas vēstniecības informācijas tālākizplatīšanu savu sekotāju vidū. Šādas darbības ir pielīdzināmas informatīva (tostarp propagandas) atbalsta sniegšanai Krievijas federācijai."

Ratnieks iet uz Saeimu pie partijas biedra Jāņa Dombrava, kurš vada Nacionālo drošības komisiju. Vēršas Tieslietu ministrijā. Visi sola aktīvi strādāt, lai radītu īpašu likumu Maskavas nama atņemšanai.

Bet kā noskaidrojām šonedēļ - tas joprojām nav izdarīts. Abi nacionāļi neizdarībā vaino ministriju. Ministrija savukārt gaida rīcību no Saeimas un apgalvo, ka viņi paši gan strādājot pamatīgi.

Kā liecina VID publiskotā datu bāze - akciju sabiedrībai "Maskavas kultūras un biznesa centrs-Maskavas nams" šobrīd ir izveidojies nodokļu parāds, kas pārsniedz 14 tūkstoš eiro. Jāatgādina, ka vēl mēnesi pirms pilna apmēra Krievijas kara sākšanas Ukrainā Maskavas nams no mūsu valsts saņēma tā dēvētos Covid atbalsta maksājumus.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu