Apstiprināts jauns NMPD maksas pakalpojumu cenrādis (2)

LETA
Naudas maks. Ilustratīvs attēls.
Naudas maks. Ilustratīvs attēls. Foto: Urmas Luik / Parnu Postimees

Valdība otrdien apstiprināja jauno Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) maksas pakalpojumu cenrādi, ko atbilstoši faktiskajām izmaksām aktualizē katru gadu, aģentūru LETA informēja NMPD Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Freimane.

Aktualizētā informācija skar maksas pakalpojuma saņēmējus, kuriem noteiktās situācijās nepieciešams piesaistīt dienesta medicīniskos resursus. Tie ir tādi maksas pakalpojumi kā, piemēram, mediķu dežūras publiskajos pasākumos - koncertos, sporta sacensībās un citos -, plānveida medicīniskā transportēšana, pirmās palīdzības pasniedzēju apmācības un citi pasākumi.

Cenrādī veiktas izmaiņas, jo palielinājušas NMPD resursu izmaksas, tostarp augušas degvielas un mediķu atalgojuma izmaksas. Cenrādis stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Veselības ministrijas sniegtā informācija valdībai liecina, ka maksa par brigādes izsaukumu palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par neatliekamu, pieaugs no 74,35 eiro līdz 84,93 eiro.

Brigādes izsaukums pie personas, kura nesaņem no valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai pieaugs līdz 191,68 eiro līdzšinējo 172,19 eiro vietā.

Pacienta transportēšana uz nākamo tuvāko stacionāru atbilstošas neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai pēc pacienta pieprasījuma, ja pacientam nav medicīnisku kontrindikāciju, maksās 87,28 eiro līdzšinējo 67,21 vietā.

Tāpat pieaugs maksa arī par neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīga brigādes nodrošināšanu pasākumos, proti, viena stunda maksās 104,3 eiro līdzšinējo 87,12 eiro vietā.

Savukārt intensīvās terapijas/neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta brigādes klātbūtne pasākumā turpmāk maksās 115,25 eiro par stundu līdzšinējo 95,99 eiro vietā, specializētās brigādes klātbūtne pasākumā maksās 128,83 eiro par stundu līdzšinējo 106,49 eiro vietā, bet reanimācijas brigādes - 139,56 eiro līdzšinējo 114,39 eiro vietā.

Maksas pakalpojuma cenrādis neattiecas uz neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanu pirmsslimnīcas etapā cilvēka veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās. Uz NMPD ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ja ir gūta smaga trauma vai ir stipra, dzīvību apdraudoša asiņošana, ir aizdomas par infarktu vai insultu, vai jebkurā citā situācijā, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes.

NMPD aicina iedzīvotājus vienmēr savlaicīgi risināt radušās veselības problēmas, lai novērstu nopietnākas sekas. Vienkāršāku saslimšanu un nelielu traumu gadījumos vai saasinoties esošai slimībai, vispirms vienmēr ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Savukārt nakts stundās un brīvdienās, kad ģimenes ārsta praksē darba laiks beidzies, palīdzību var saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 vai vēršoties pie dežūrārsta, steidzamās medicīniskās palīdzības punktā.

Plašāka informācija par palīdzības saņemšanas alternatīvām jeb konkrētas adreses un darba laiki atrodami Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā "Kur saņemt medicīnisko palīdzību" vai zvanot uz informatīvo tālruni 80001234.

NMPD 2022.gadā saņēma 3697 izsaukumus situācijās, kad palīdzības sniegšana nebija uzskatāma par neatliekamu, no tiem apmaksāti 44%, bet 1617 izsaukumus pie personām, kurām nepienākas valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi - no tiem apmaksāti 63%.

Vēl pērn neatliekamās palīdzības brigādes nodrošināja 111 pacientu transportēšanu uz nākamo tuvāko stacionāru, kurā var sniegt atbilstošu neatliekamo medicīnisko palīdzību, pēc pacienta pieprasījuma, ja pacientam nav medicīnisku kontrindikāciju. No tām tika apmaksāti 99,9%.

NMP dienesta dati maksas pakalpojumus saņēmušajām personām 2022.gadā liecina, ka 48% no izsaukumiem ir pie sievietēm, 52% ir pie vīriešiem.

Savukārt, analizējot NMP dienesta maksas pakalpojumu saņēmēju vecuma struktūru, no visiem izsaukumiem 2022.gadā 4,6% izsaukumi bijuši pie pacientiem vecumā līdz 20 gadiem, 29,6% - vecumā no 21 līdz 40 gadiem, 39,4% - vecumā no 41 līdz 60 gadiem, 20% vecumā no 61 līdz 80 gadiem, 6,5% - vecumā virs 80 gadiem.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu