Sēņošana oficiāli iekļauta Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Grozs ar baravikām.
Grozs ar baravikām. Foto: LETA/LETA

Nemateriālā kultūras mantojuma padomes sēdē 17. oktobrī pieņemts lēmums par četru jaunu vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāve Linda Ertmane.

Iekļaušanai Nacionālajā NKM sarakstā 2023.gadā apstiprinātas četras vērtības. Divas no tām ir kultūrtelpas. Pirmā ir Piebalgas kultūrtelpa, ko pieteikusi Cēsu novada pašvaldība. Piebalgas kultūrtelpas iedzīvotāji - piebaldzēni - ir būtiski latviešu nacionālās identitātes nesēji savā savdabīgajā patībā, kas veidojusies, savijoties senām prasmēm, dzīvestelpas specifikai, nerimstošajai vajadzībai pēc izglītības un zināšanām.

Otra ir Bārtas kultūrtelpa, kuru pieteikusi Dienvidkurzemes novada pašvaldības Kultūras pārvalde. Bārtas kultūrtelpa atrodas Lejaskurzemē, un kopā ar kaimiņu - Nīcas un Rucavas - kultūrtelpām, ir nozīmīga kultūrvēsturiska vieta Latvijā, kur tiek saglabātas, joprojām dzīvas uzturētas un arī atjaunotas senās tradīcijas.

Iekļaušanai sarakstā apstiprināta arī celu jostiņu aušanas tradīcija Ziemeļlatgalē, ko pieteica biedrība "Upītes jauniešu folkloras kopa". Celu jostiņu aušanas tradīcija ir viens no senākajiem jostu aušanas veidiem, kas pazīstams visā Latvijā, bet bijis īpaši izplatīts Latgalē, kā arī sēņu vākšana un izmantošana, ko pieteica Latvijas Mikologu biedrība, - nacionāla mēroga tradīcija, kas tiek kopta visā Latvijas teritorijā un kas ir saistīta gan ar zināšanām par dabu, gan kulinārajām un citām prasmēm.

LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere norāda, ka NKM padome, izvērtējot līdz 2023.gada 5.jūnijam iesūtītos pieteikumus, no vienpadsmit atlasīja deviņus, kuru iesniedzējiem ar ekspertu palīdzību tika dota iespēja savus pieteikumus papildināt un precizēt, un galu galā līdz iekļaušanai Nacionālajā sarakstā tikušas šīs četras nemateriālā kultūras mantojuma vērtības, kas ir gan šaurākā kopienā, gan visā Latvijā pazīstamas un rūpīgi koptas.

Svinīgā ceremonija, kurā tiks pasniegti apliecinājumi par vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, notiks 25.novembrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Apliecinājumu pasniegšanas ceremoniju būs iespēja vērot tiešraidē Latvijas Nacionālā kultūras centra tīmekļvietnē "lnkc.gov.lv", kā arī platformas "Facebook" profilā.

Informācija par pieteikuma sagatavošanu, kā arī par nemateriālā kultūras mantojuma padomi pieejama tīmekļvietnē "nematerialakultura.lv". Nākamā pieteikumu iesniegšana tiks izsludināta 2024.gada janvārī, un to sagatavošanai tiks dots pusgads laika.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu