Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrība: Latvijas tiesu sistēma nenodrošina taisnīgumu

LETA
Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas grāmata "21.11. Atceries Zolitūdi".
Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas grāmata "21.11. Atceries Zolitūdi". Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijas tiesu sistēma nenodrošina taisnīgumu, šādu viedokli otrdien preses konferencē pauda Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrības pārstāve, "Saskaņas" politiķe Regīna Ločmele, vērtējot tiesvedības procesu Zolitūdes traģēdijas lietā, kur desmit gadu laikā vēl nav tikts līdz notiesājošam spriedumam.

Ločmeles skatījumā, šīs lietas izskatīšana skaidri parāda, ka Latvijas tiesu sistēmā ir problēmas. Tiesa tiekot spriesta "saskaņā ar likuma burtu", nevis pēc taisnīguma principiem, līdz ar to cietušie, bojāgājušo tuvinieki un sabiedrība kopumā varot negaidīt taisnīgumu.

Viņa atgādināja, ka pašlaik Zolitūdes traģēdijas krimināllieta ir tikusi līdz trešajai tiesu instancei - Augstākajai tiesai, bet joprojām nav zināms, kad tiesa to izskatīs.

Ločmele uzsvēra, ka cietušie nekad nepieņems spriedumu, kurā par vainīgu tiks atzīts tikai viens cilvēks, kurš kļūdījies, aprēķinot konstrukciju slodzi. Viņas skatījumā, plašāk jāvērtē apstāklis, ka tajā brīdī valstī bija spēkā tāda būvniecības uzraudzības un kontroles sistēma, kas to pieļāva, kas bijis galvenais 54 cilvēku nāves cēlonis.

Ja traģēdijas lietā stāšoties spēkā notiesājošs spriedums tikai pret būvinženieri Ivaru Sergetu, cietušie izskatīšot iespēju vērsties pret valsti civiltiesiskā kārtā un, iespējams, arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Kā uzsvēra Ločmele, viņa nevarot apgalvot, ka tieši šāds scenārijs notiks, bet par to tiekot spriests.

Kā ziņots, šodien aprit desmit gadi kopš 2013.gada 21.novembrī, Zolitūdē sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu