O, 28.11.2023.

Par slepkavību notiesātais paraolimpietis Pistoriuss vēlrez pretendēs uz pirmstermiņa atbrīvošanu

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Oskars Pistoriuss
Oskars Pistoriuss Foto: Reuters/ScanPix

Titulētais paraolimpietis Oskars Pistoriuss, kurš izcieš 13 gadu cietumsodu par savas draudzenes Rīvas Stīnkempas noslepkavošanu, vēlreiz pretendēs uz pirmstermiņa atbrīvošanu.

Uzklausīšana, kurā Pistoriuss pretendēs uz pirmstermiņa atbrīvošanu, paredzēta piektdien.

Šī gada martā tika noraidīta Pistoriusa prasība par pirmstermiņa atbrīvošanu, jo Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) uz to var pretendēt, ja ir izciesta vismaz puse no piespriestā soda.

Noraidot prasību, netika ņemti vērā 16 mēneši, kurus Pistoriuss pavadīja ieslodzījumā pirms notiesājošā lēmumā, tomēr pēc tam DĀR ieslodzījuma vietu pārvaldes dokumentos, kas tika iesniegti Konstitucionālajai tiesai, teikts, ka Pistoriuss ir pavadījis ieslodzījumā noteikto periodu, lai varētu pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu.

Lai gan viņš jau var pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu, probācijas komisija, piešķirot pirmstermiņa atbrīvošanu, ņem vērā vairākus faktorus, starp kuriem ir viņa uzvedība cietumā, garīgā veselība un iespējamība veikt vēl kādu noziegumu.

Sākotnēji Pistoriusam 2014.gadā tika piespriests piecu gadu cietumsods, jo atlēts tika atzīts par vainīgu slepkavībā bez iepriekšēja nodoma. Cietumā viņš devās 2014.gada oktobrī, taču gadu vēlāk viņš tika atbrīvots un sods aizstāts ar mājas arestu. Tomēr prokuratūra iesniedza apelāciju iepriekš piešķirtajam sodam, ko DĀR Augstākās tiesas Apelācijas komisija apmierināja, atzīstot Pistoriusu par vainīgu slepkavībā.

Savukārt Pistoriuss pēc tam ar apelāciju vērsās Konstitucionālajā tiesā, apstrīdot Apelāciju komisijas pieņemto lēmumu, tomēr arī toreiz prasība tika noraidīta un šī lieta tika izskatīta atkārtoti. 2017.gadā Pistorisuam piesprieda 13 gadu un piecu mēnešu cietumsodu.

Pistoriuss tika apsūdzēts savas draudzenes Stīnkempas nošaušanā viņa mājā Pretorijā Svētā Valentīna dienā 2013.gada 14.februārī. Iepriekš Pistoriuss tiesā vairākas reizes izteicās, ka veicis šāvienus cauri vannas istabas durvīm, kur slēpās viņa draudzene, jo bijis "šausmīgi nobijies", ka kāds caur atvērtu logu ielauzies viņa mājā.

36 gadus vecais Pistoriuss, kurš skriešanai izmantoja īpašas protēzes, 2012.gada vasarā piedalījās Londonas olimpiskajās spēlēs. DĀR sportists kļuva par pirmo cilvēku ar invaliditāti spēļu vēsturē, kurš sacenties ar pasaules labākajiem atlētiem.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu