FOTO ⟩ Latvijas Banka izlaidīs Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja jubilejai veltītu monētu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Trešdien, 29. novembrī, Latvijas Banka par godu Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250. gadadienai izlaidīs neparastas formas sudraba kolekcijas monētu "Gaismas staru vēdeklis", informēja Latvijas Bankas pārstāvji.

Kolekcijas monētas iegāde būs iespējama tikai tīmekļvietnē "e-monetas.lv" no 29.novembra plkst.12.

Monētas cena būs 72 eiro, iegādes limits vienai personai - piecas monētas. Monētas tirāža ir 3000 eksemplāri. Monēta kalta Nīderlandes kaltuvē "Koninklijke Nederlandse Munt".

Monētas grafiskā dizaina autors ir mākslinieks Ivars Drulle. Iedvesmojoties no vēdekļiem, kas glabājas muzeja krājumā un bija raksturīga sieviešu garderobes sastāvdaļa laikmetā, kad tika izveidota Himzela kolekcija un dibināts muzejs, mākslinieks izvēlējies monētai neparastu - vēdekļa - formu.

Monētas aversā atveidots gaismas avots, no kura vēdekļa veidā izplatītos gaismas starus savāc lēca, tos pastiprinot un fokusējot vienā virzienā. Lēca simbolizē muzeju - zināšanu krātuvi, kas izplata gaismu, paplašina redzesloku un palīdz izzināt.

Vēdeklim ir arī cita nozīme. Savulaik tam bija ne tikai praktiska, bet arī cita, ne mazāk būtiska, funkcija - plaša spektra neverbālu vēstījumu pārraidīšana publiskā vidē. Latvijas Bankas pārstāvji skaidro, ka arī šī vēdekļa formas monēta nodod vēstījumu par muzeja bagātīgo vēsturisko krājumu saistībā ar rīdzinieku dzīvi, ko ir vērts iepazīt un izzināt.

Monētas reversā mākslinieks attēlojis ārsta Nikolausa fon Himzela acu skatienu. Tieši pateicoties viņa vīzijai, 1773.gada 22.februārī Rīgas rāte dibināja muzeju, piešķirot tam Himzela vārdu.

Monētas plastiskā veidojuma autore ir Ligita Franckeviča.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir viens no senākajiem publikai atvērtajiem muzejiem Eiropā un vecākais muzejs Baltijā - tas dibināts 1773.gadā. Piemēram, Britu muzejs Londonā dibināts 1753.gadā, Luvras muzejs Parīzē atvērts 1793.gadā. Latvijas kultūras institūciju vēsturē nav nevienas citas, kas ir pastāvējusi un pastāv tik ilgā nepārtrauktā darbībā. Muzeja bagātā un daudzveidīgā krājuma pamatā ir Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela (Nikolaus von Himsel) (1729-1764) dabaszinātniskā un mākslas priekšmetu kolekcija, kas tika novēlēta Rīgas pilsētai.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu