Igaunijas iekšlietu ministrs: esam gatavi izdot Ukrainai tās pilsoņus, kas ir mobilizācijas vecumā

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: AP/Scanpix

Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lēnemetss paziņojis, ka Igaunija ir gatava palīdzēt Ukrainai mobilizēt savus pilsoņus, ja tas būs nepieciešams, raksta avīze "Postimees".

Ukrainas aizsardzības ministrs Rustems Umerovs šonedēļ aicināja visus pilsoņus neatkarīgi no viņu atrašanās vietas pievienoties Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Ukrainas Aizsardzības ministrijas preses dienesta vadītājs Illarions Pavļuks paskaidroja, ka pašlaik Aizsardzības ministrija neplāno izdarīt spiedienu uz ārvalstīs dzīvojošajiem Ukrainas pilsoņiem, bet uzsvēra, ka valsts aizsardzība ir katra pilsoņa konstitucionāls pienākums.

Kā pavēstīja Lēnemetss, Igaunijā dzīvo aptuveni 7500 Ukrainas pilsoņu, kas sasnieguši iesaukšanas vecumu, taču ir svarīgi saprast, ka daudzi no viņiem ir atbrīvoti no mobilizācijas. Piemēram, mobilizācija neattiecas uz tiem Ukrainas pilsoņiem, kuri pastāvīgi dzīvo ārvalstīs, bet tas attiecas uz tiem, kuri ieradās Igaunijā pēc pagājušā gada februārī Krievijas sāktā pilna mēroga kara un pašlaik šeit dzīvo ar pagaidu uzturēšanās atļauju.

"Saskaņā ar Ukrainas likumiem no mobilizācijas ir atbrīvoti arī vientuļie vecāki, vecāki, kas audzina vismaz trīs bērnus, bērnu invalīdu vecāki un cilvēki, kas aprūpē tuviniekus. Tas nozīmē, ka kritēriju, pēc kuriem cilvēks nav pakļauts mobilizācijai, ir diezgan daudz," skaidroja Lēnemetss.

Pēc iekšlietu ministra teiktā, saskaņā ar starptautiskajām tiesībām Ukraina nevar mobilizēt Igaunijā dzīvojošos ukraiņus, jo tam nepieciešama vienošanās starp valstīm.

Lēnemetss plāno oficiāli informēt Ukrainas varasiestādes, ka gadījumā, ja tās vēlas iesaukt armijā Igaunijā dzīvojošos Ukrainas pilsoņus, Igaunija ir gatava noslēgt šādu līgumu ar Ukrainu.

"Igaunija nestāvēs malā. Mēs labprāt esam gatavi noslēgt šādu līgumu un palīdzēt Ukrainai. Mums ir priekšstats par to, kur Igaunijā šie cilvēki dzīvo. Mēs esam gatavi palīdzēt nogādāt šos cilvēkus no Igaunijas uz Ukrainu, ja viņiem tas būs nepieciešams," piebilda ministrs.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu