"Tas ir smags sievietes un bērna cieņas pārkāpums." Pāvests aicina aizliegt surogasiju (1)

LETA
Foto: Vatican Media/IPA/SIPA/Scanpix

Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks pirmdien aicinājis aizliegt surogasiju, iekļaujot šo praksi ikgadējā sarakstā ar draudiem globālajam mieram un cilvēka cieņai.

Uzrunā Svētā Krēsla akreditētajiem vēstniekiem Francisks pauda nožēlu, ka 2024.gads pienācis laikā, kad miers tiek "arvien vairāk apdraudēts, novājināts un daļēji zaudēts".

Pāvests nosauca garu sarakstu ar cilvēci piemeklējušajām nelaimēm un starptautisko cilvēktiesību pārkāpumiem, tai skaitā minot Krievijas karu pret Ukrainu, Izraēlas un palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" karu, migrācijas un klimata krīzes, kā arī "amorālo" kodolieroču un konvencionālo ieroču ražošanu.

Taču Francisks uzskaitīja arī mazāka mēroga problēmas, kas, pēc viņa domām, apdraud mieru un cilvēka cieņu, tai skaitā bērnu laišanu pasaulē, izmantojot surogātmātes.

Francisks sacīja, ka nedzimuša bērna dzīvība ir jāaizsargā, nevis "jāapgrūtina vai jāpārvērš par tirdzniecības objektu".

"Es uzskatu par nicināmu tā saukto surogātmāšu praksi, kas ir smags sievietes un bērna cieņas pārkāpums, kura pamatā ir mātes materiālo vajadzību situāciju izmantošana," viņš piebilda. Francisks aicināja starptautisko sabiedrību aizliegt šo praksi.

Francisks arī agrāk ir paudis katoļu baznīcas iebildumus pret "dzemdes nomu", un vairākas Eiropas valstis, tai skaitā Spānija un Itālija ir aizliegušas surogasiju. Tajā pašā laikā Vatikāna doktrīnas birojs ir skaidri norādījis, ka homoseksuāli vecāki, kas izmantojuši surogātmāti bērna radīšanai, var kristīt savu bērnu.

Runājot par karu Ukrainā, Francisks nosauca vārdā Krieviju. Tā ir atkāpe no Franciska ierastās prakses, paužot solidaritāti Ukrainai, publiski nevainot Maskavu par kara izraisīšanu.

Francisks arī pauda nožēlu par Izraēlas karu Gazas joslā, nosodīja "Hamās" 7.oktobra uzbrukumu Izraēlas dienvidiem "un katru terorisma un ekstrēmisma gadījumu". Tajā pašā laikā viņš sacīja, ka uzbrukums izraisīja "spēcīgu Izraēlas militāro reakciju", kuras rezultātā ir gājuši bojā tūkstošiem cilvēku un Gazas joslā radusies humānā krīze.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu