SAB komentē vairāku Saeimas deputātu braucienu uz Ķīnu (25)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Ainārs Šlesers @SlesersAinars/X

Ķīnas intereses mūsu reģionā - tās politiskā un ekonomiskā klātbūtne - iezīmējas arvien jūtamāk, atzina Satversmes aizsardzības birojā (SAB), komentējot vairāku Saeimas deputātu braucienu uz Ķīnu.

SAB atbilstoši savai kompetencei regulāri informē un brīdina Latvijas amatpersonas, tostarp Saeimas deputātus, par riskiem, kādi var rasties, apmeklējot valstis ārpus Eiropas Savienības (ES) un NATO.

Kopumā SAB rekomendē ne tikai politiķiem, uzņēmējiem, pētniekiem, bet katram, kurš plāno braucienu uz valstīm ārpus ES un NATO, izvērtēt iespējamos riskus, kādi var rasties, dodoties uz konkrēto valsti.

"Ķīnas intereses - politiskā un ekonomiskā klātbūtne - mūsu reģionā iezīmējas aizvien jūtamāk. Jāņem vērā, ka sadarbība ar trešajām valstīm var ietvert riskus ar tendenci apdraudēt ne tikai iesaistīto pušu, bet arī valsts drošību," uzsvēra SAB.

Svarīgi apzināties, ka braucieni, kas tiek sponsorēti no uzņemošās valsts puses, var nebūt vērsti vien uz draudzīgu sadarbību un iespēju prezentēšanu, bet var ietvert arī mērķtiecīgus mēģinājumus veidot ilglaicīgus kontaktus ar konkrētām personām, kuram ir zināšanas, ietekme vai piekļuve informācijai, norādīja SAB.

Plašāk par trešo valstu radītajiem riskiem Latvijas valsts drošībai būs iespējams uzzināt, iepazīstoties ar SAB 2023.gada darbības pārskata neklasificēto daļu, kas tiks publicēta drīzumā.

Jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atbilstoši savai kompetencei plāno vērtēt vairāku Saeimas deputātu braucienu uz Ķīnu, pirmdien vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Patlaban vairāki Saeimas deputāti, kas sadarbojas Ķīnas parlamentu, pašlaik atrodas Ķīnā. Grupas vadītājs Ainārs Šlesers (LPV) publiski paudis, ka braucienu apmaksā Ķīnas valdība.

"Latvijas delegācijas visus izdevumus sedz Ķīnas valdība. Latvijas nodokļu maksātājiem šis komandējums izmaksā 0 eiro!" šāds paziņojums publicēts Šlesera "Facebook" kontā, kurā Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ķīnas parlamentu grupas biedri redzami pozējam gan ar Ķīnas Nacionālā tautas kongresa pārstāvjiem, gan arī ekskursijās. Viens no video deputāta sociālo tīklu kontā parāda pēdu masāžu.

No minētās deputātu grupas braucienā par Ķīnas valdības naudu devies tās vadītājs Šlesers, kā arī Ričards Šlesers (LPV), Kristaps Krištopans (LPV), Ramona Petraviča (LPV), Linda Liepiņa (LPV), Viktorija Pleškāne ("Stabilitātei") un divi deputāti no Nacionālās apvienības - Aleksandrs Kiršteins un Edmunds Teirumnieks.

Latvijas Televīzija noskaidrojusi, ka pretēji Šlesera publiski rakstītajam šis nav komandējums, jo Saeimas prezidijā iesniegums par komandējumu nav iesniegts un līdz ar to nav arī apstiprināts.

Saeimas sekretāra biedrs Jānis Grasbergs (NA) "Panorāmai" norādījis, ka Šlesera lūgumu brauciena dēļ attaisnot grupas neierašanos uz Saeimas sēdi atbilstoši Saeimas kārtības rullim nevarēs. Frakcijām būs jāraksta atsevišķi pieprasījumi. Un, iespējams, Nacionālā apvienība savu partijas biedru došanos uz Ķīnu neatbalstīs.

Grasbergs piebilda, ka Nacionālās apvienības deputātiem, iespējams, būs jāraksta neapmaksātā atvaļinājumā pieteikums.

Komentāri (25)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu