Vai Latvijā pieņemtie likuma grozījumi legalizē ārvalstīs noslēgtās viendzimuma laulības? (3)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Africa Studio/Shutterstock

2015. gada maijā Īrijā notika referendums par viendzimuma laulību legalizāciju. Īrijas pilsoņu vairākums šajā referendumā nobalsoja "par" un 2015. gada novembrī stājās spēkā likums, kas noteica, ka turpmāk oficiāli apprecēties varēs arī viendzimuma pāri. Šo iespēju ir izmantojuši arī Latvijas pilsoņi, noskaidroja portāls "Baltic Ireland". 

Pirms mēneša Latvijā stājās spēkā grozījumus Notariāta likumā, kas paredz no 1. jūlija ieviest jaunu tiesību institūtu – partnerību. 

Portāls "Baltic Ireland" sazinājās ar Tieslietu ministriju, kas izstrādāja grozījumus Notariāta likumā, lai uzzinātu vai un kā šis izmaiņas ietekmēs tos, kuri viendzimuma laulības ir noslēguši ārvalstīs, t.sk. Īrijā.

Tieslietu ministrija skaidro: "Atbildot uz Jūsu vēstulēm, informējam, ka Latvijas Republikas Saeima 2023. gada 9. novembrī pieņēma likumprojektu pakotni, ar kuru Latvijā ievieš jaunu tiesību institūtu – partnerību.

Partnerība būs jauns veids, kādā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu personu (neatkarīgi no personu dzimuma) attiecības un paredzēt tām noteikta veida sociālo un ekonomisko aizsardzību.

Partnerība radīs personām atsevišķas tiesības un pienākumus attiecībās ar valsti, tā atvieglojot partneru kopdzīvi ikdienā. Ziņas par partnerības nodibināšanu un izbeigšanu būs ierakstāmas Fizisko personu reģistrā.

Vēršam uzmanību, ka attiecīgi grozījumi izdarīti ne tikai Notariāta likumā, bet arī Fizisko personu reģistra likumā, likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", Pacientu tiesību likumā, likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā", Maksātnespējas likumā, likumā "Par valsts pensijām" un likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Pieminētie tiesību aktu grozījumi par partnerības ieviešanu stāsies spēkā 2024. gada 1. jūlijā.

Grozījumi Notariāta likumā nosaka partnerības noslēgšanu un izbeigšanu pie zvērināta notāra, paredzot, ka partnerību var noslēgt divas pilngadīgas personas, kuru starpā ir tuvas, personiskas attiecības un nepastāv ierobežojumi, piemēram, radniecība, partnerības noslēgšanai.

Atbilstoši tiesību aktos noteiktajam ziņas par partnerības noslēgšanu un izbeigšanu, ja notariālais akts par partnerību taisīts Latvijā, zvērināts notārs aktualizēs Fizisko personu reģistrā.

Vienlaikus informējam, ka partnerības tiesību institūta ieviešanai netika izdarīti grozījumi Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumā, kura mērķis ir noteikt tiesiskās attiecības civilstāvokļa aktu – laulības noslēgšanas, dzimšanas un miršanas faktu – reģistrācijas jomā, un Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā, kas regulē tiesisko pamatu personas vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņai. Tādējādi pieminēto jautājumu regulējums Latvijā nav mainījies.

Personas, kuras Īrijā noslēgušas viena dzimuma laulības, atgriežoties uz dzīvi Latvijā, atbilstoši Fizisko personu reģistra likumā noteiktajam var vērsties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē ar lūgumu iekļaut attiecīgās ziņas par noslēgto laulību Fizisko personu reģistrā.

Šā procesa rezultātā informācija par minēto laulību Fizisko personu reģistrā tiek iekļauta nevis kā ziņas par laulību, bet gan kā citas ziņas un šāda laulība Latvijā laulātajiem tiesiskas sekas nerada. Vēršam uzmanību, ka partnerības tiesību institūts attiecināms tikai uz Latvijā noslēgtām savienībām. Tas neregulē citā valstī noslēgtu viena dzimuma personu laulību atzīšanu Latvijā."

Komentāri (3)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu