Tiesā sāks izskatīt lietas par pērn apstiprinātajiem elektrības sadales tarifiem

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Elektrība. Ilustratīvs attēls.
Elektrība. Ilustratīvs attēls. Foto: Natalja Petuhova/Shutterstock

Administratīvā apgabaltiesa 14. martā plkst. 11 sāks skatīt lietu, kurā apstrīdēts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pērnā gada 22. maija lēmums, ar kuru apstiprināti AS "Sadales tīkls" elektroenerģijas sadales tarifi, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Tiesā aģentūru LETA informēja, ka pavisam saņemti četri līdzīgi iesniegumi, bet, ņemot vērā, ka pieteikumi ir līdzīgi, lietas tika apvienotas un tās tiks skatītas vienkopus.

Pērnā gada 1.jūlijā stājās spēkā SPRK apstiprinātie "Sadales tīkla" un pārvades sistēmas operatora "Augstsprieguma tīkls" jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi.

"Sadales tīkla" jauno tarifu ietekme uz mājsaimniecībām ir atšķirīga atkarībā no pieslēguma parametriem un patēriņa, tostarp maksu nosaka, vai ir ir vienas fāzes (1F) vai trīs fāžu (3F) pieslēgums, vai slodze ir 16A, 20A, 25A, 32A, 40A vai vairāk, kā arī no patērētajām kilovatstundām (kWh).

Kompānijā minēja, ka dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir 1F pieslēgums un patēriņš ir 100 kWh mēnesī, rēķins mēnesī vidēji pieaudzis par pieciem līdz septiņiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tikpat liels pieaugums ir privātmāju īpašniekiem ar 1F pieslēgumu un 125 kWh patēriņu mēnesī.

Savukārt elektroenerģijas rēķina pieaugums privātmāju īpašniekiem ar 3F pieslēgumu ir atšķirīgs, ko ietekmē izvēlētā slodze. Tostarp 3F pieslēgumam (16A vai 20A) rēķina pieaugs ir par apmēram 12-15 eiro bez PVN, bet 3F pieslēgumam ar 25A un vairāk - apmēram 18 eiro un vairāk bez PVN.

Vēlāk jaunos tarifus apņēmās pārskatīt pērnā gada decembrī un tika nolemts, ka no šī gada sākuma samazināsies elektroenerģijas sadales un pārvades tarifi.

Pēc SPRK ekspertu aprēķiniem, piemēram, lietotājam ar vienas fāzes (F) 16 ampēru (A) pieslēgumu un elektroenerģijas patēriņu 100 kilovatstundu (kWh) mēnesī sadales tarifa maksa 2024.gada janvārī, salīdzinot ar 2023.gada jūliju - samazināties par aptuveni 6%.

Tarifa fiksētās maksas daļa - maksa par jaudas uzturēšanu -, no 2024.gada janvāra samazinājās par aptuveni 7-11%, salīdzinot ar 2023.gada jūliju. Konkrēts samazinājums ir atkarīgs no lietotāja pieslēguma veida un izvēlētā tarifu plāna.

Nedaudz - par 1% - samazinājusies arī maksa par piegādātajām kilovatstundām, taču konkrēts mainīgās maksas samazinājuma apmērs būs atkarīgs no ikmēneša elektroenerģijas patēriņa.

Vienlaikus AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) precizētais tarifs, ko veido tādas divas komponentes kā izmaksas par elektrības pārvadīšanu un izmaksas par jaudas uzturēšanu, ir par 2,5% mazāks nekā iepriekš spēkā esošais tarifs.

"Sadales tīkls" ir valstij piederošajā "Latvenergo" koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu