FOTO UN VIDEO ⟩ Navaļnija bēres: politiķis apbedīts, fonā skanot Sinatras dziesmai (3)

Foto: AFP/SCANPIX
Papildināts 16:52, 1. marts, 2024
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Piektdien, 1. martā, Maskavā plkst. 14.00 (13.00 pēc Latvijas laika) tika aizvadītas Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija bēres. Krievijas varasiestādes starp baznīcu un tai tuvāko metro staciju Maskavas Marjinas rajonā uzstādījušas metāla žogu. Tāpat netālu no baznīcas konstatēti interneta darbības traucējumi, vēsta ārvalstu mediji.

VIDEO: pēdējais videoklips, kurā Navaļnijs redzēts dzīvs

Policija nobloķējusi katafalku, kurā atrodas zārks un tā nesēji, norāda Navaļnija līdzgaitnieks Ivans Ždanovs. "Šī iemesla dēļ mašīna, kas veda zārku, vienkārši stāv blakus kapsētai un Aleksejs nekur netiek vests."

Baznīcā bija atļauts atrasties tikai 300 cilvēkiem, savukārt ārpus baznīcas sapulcējās vairāki tūkstoši. Atvadīšanās tika novadīta "tik ātri, cik iespējams".

Brīdī, kad katafalks atstāja baznīcu, cilvēku pūļi sauca: "Mēs tevi neaizmirsīsim!", "Navaļnijs, Navaļnijs!" un "Paldies, Aleksej!" Tika mestas arī rozes. 

  

FOTO: Navaļnija ķermenis atdusas baznīcā

Foto: Команда Навального/"Telegram"

Baznīcā ieradās arī Navaļnija vecāki Ludmila Navaļnaja un Anatolijs Navaļnijs. 

Pie Maskavas Marjinas rajona Dievmātes ikonas "Remdē manas skumjas" baznīcas ieradās katafalks ar politiķa mirstīgajām atliekām, kuras nogādātas dievnamā. 

Līdz brīdim, kad pie baznīcas ieradās katafalks ar zārku, notiekošo varēja vērot televīzijas kanāla "Doždj" translācijā, taču mobilo sakaru bloķēšanas dēļ notikuma vietā translācija tika pārtraukta.

Alexei Navalny's coffin has been brought inside the church in Maryino in Moscow. A crowd of mourners chanted "Navalny! Navalny!" as the hearse approached. pic.twitter.com/G60Zh5DY7h

Navaļnija līdzgaitnieks Ivans Ždanovs norāda, ka patlaban dažiem cilvēkiem atļauts ieiet baznīcas teritorijā, bet ne pašā dievnamā. Viņš atzīmē, ka interneta savienojuma teritorijā tikpat kā nav. 

Uz bērēm ieradušies arī Vācijas, Francijas, un ASV vēstnieki.

Navaļnija komanda brīdina par iespējamu kavēšanos, jo morgā tika kavēta līķa atdošana piederīgajiem. Navaļnija tuvinieki morgā ieradās norunātajā laikā plkst.10, tomēr darbinieki, kas gatavoja līķi apbedīšanai, atlika tā izdošanu. Kā ziņo Navaļnija komanda, katafalks ar zārku tuvojas dievnamam.

Navaļnija atraitne Jūlijas Navaļnaja pēcpusdienā vietnē "Instagram" publicēja ierakstu, kurā viņa atvadas Alekseja. 

Vēl viens metāla žogs uzstādīts starp Borivskojes kapsētu, kurā politiķis tiks apbedīts, un tai tuvāko metro staciju. Tāpat žogi uzstādīti uz netālu esošā tilta pār Moskvas upi. Policisti tilta abās pusēs pārbauda iedzīvotāju dokumentus un personīgās mantas.

Pie baznīcas izveidojusies gara cilvēku rinda. Patlaban tajā stāv aptuveni 1000 cilvēku. Policisti nevienam, tostarp žurnālistiem, neļauj to šķērsot. 

Ap plkst. 15.00 pēc Latvijas laika pirmo reizi tika ziņots par arestu Navaļnija bērēs, ziņo "Meduza". Aculiecinieki iemūžinājuši aresta brīdi. 

Īsi pēc plkst. 15 pēc Latvijas laika Navaļnija līdzgaitnieks Ivans Ždanovs medijam "Meduza" paziņo, ka Navaļnija zārks ticis nolaists kapā, fonā skanot Frenka Sinatras dziesmai "My Way".

Skanējusi arī beigu tēma no slavenā Holivudas grāvēja "Terminators 2", kuru Navaļnijs uzskata par visu laiku labāko filmu.

Foto: AFP/SCANPIX

VIDEO: Navaļnijs apglabāts. Fonā skan skaņdarbs no "Terminatora" filmas

Policija pēc apbedīšanas ielaidusi kapsētā cilvēkus, kuri noliek ziedus. Pie kapsētas bija izveidojusies vairāku tūkstošu cilvēku gara rinda.

Tikmēr pūlis pie kapsētas sācis skandēt saukļus "Nē karam!", "Nost ar slepkavu varu!" un "Mēs nepiedosim!".

Foto: Gatavošanās Alekseja Navaļnija bērēm

Izdevuma "Mediazona" korespondents ziņo, ka baznīcas apkārtnē traucēta interneta darbība. Ilgāku laiku aizņem ziņu sūtīšana lietotnē "Telegram", tāpat nedarbojas lietotne "Yandex.Maps". To apstiprinājusi arī Navaļnija komanda. 

"Telegram" kanāls "SOTA" ziņo, ka pie baznīcas atrodas ne mazāk kā 40 policijas automašīnu.

Jau ziņots, ka izvadīšanas ceremonija notiks Maskavas Marjinas rajona Dievmātes ikonas "Remdē manas skumjas" baznīcā plkst.14 (plkst.13 pēc Latvijas laika).

Atbilstoši pareizticīgo tradīcijām Navaļnija zārks atvadu laikā būs atvērts.

Plkst.16 (plkst.15 pēc Latvijas laika) Navaļniju apglabās Borisovas kapsētā netālu no Maskavas upes krastiem.

Nav pieejama detalizētāka informācija par bērēm un to, cik cilvēkiem būs ļauts atvadīties no Navaļnija, kurš nomira pirms divām nedēļām ieslodzījumā Arktikā. Varasiestādes ir aizliegušas Krievijā ierasto civilo ceremoniju, kurā plašāka sabiedrība varētu atvadīties no aizgājēja.

Krievijas varasiestādes nav komentējušas, kā izturēsies pret plānoto pasākumu, bet jau bēru priekšvakarā dievnama tuvumā patrulēja kāds ducis policistu.

Bažas par iespējamo varasiestāžu vēršanos pret sērotājiem vairo tas, ka pēdējo divu nedēļu laikā ir aizturēti 400 cilvēki, kas devušies nolikt ziedus Navaļnija piemiņai, liecina informācija, ko apkopojusi nevalstiskā organizācija "OVD-Info", kas nodarbojas ar politisko represiju uzskaiti.

Arī Navaļnija atraitne Jūlija ir paudusi bažas par to, ka bēres varētu izjaukt sanākušo aizturēšana.

"Pagaidām neesmu droša, vai tās būs mierīgas vai arī policija aizturēs tos, kas atnākuši atvadīties no mana vīra," Jūlija Navaļnaja ceturtdien teica uzrunā Eiropas Parlamentā (EP).

Viņa sava vīra nāvē vaino Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu, kurš publiski atteicies pat izrunāt Navaļnija vārdu un nav komentējis viņa nāvi. Arī citi Navaļnija līdzgaitnieki un Rietumvalstu politiķi apsūdzējuši Kremli opozicionāra slepkavībā.

"Alekseju spīdzināja trīs gadus," Navaļnaja sacīja EP deputātiem, atgādinot, ka viņas vīru bieži ievietoja karcerī, badināja, noslēdza no saziņas ar ārpasauli un aizliedza apmeklējumus, telefona zvanus un pat vēstules. "Un tad viņi viņu noslepkavoja. Pat pēc tam viņi ļaunprātīgi izmantoja viņa līķi," uzsvēra atraitne, kura ir solījusi turpināt vīra iesākto darbu.

Astoņas dienas pēc nāves Navaļnija līķi neatdeva viņa mātei. Krievijas varasiestādes to pamatoja ar ekspertīžu veikšanu, kamēr Navaļnija ģimene un komanda to uzskata par mēģinājumu slēpt viņa nāves apstākļus un cēloņus.

Navaļnija komanda ir paziņojusi, ka viņa mātei, kas bija ieradusies pēc dēla mirstīgajām atliekām, tika draudēts, ka viņš tiks apglabāts cietuma teritorijā, ja viņa nepiekritīs "slepenām bērēm".

Pēc tam, kad līķi tomēr atdeva tuviniekiem, Navaļnija komandai bija grūtības atrast atvadu namu ceremonijai, bet ceturtdien tika paziņots, ka visi katafalku vadītāji atsakās pārvadāt zārku, jo esot saņēmuši draudus.

Jau vēstīts, ka Krievijas varas iestādes 16.februārī paziņoja, ka Navaļnijs pēkšņi miris cietumā. Krievijas opozicionārs tika aizturēts 2021.gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma.

Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014.gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu", bet 2023.gada augustā - 19 gadu cietumsodu par "ekstrēmismu".

Navaļnijs pagājušā gada decembra beigās tika pārvests uz īpašā režīma koloniju, kas 60.gados tika uzcelta bijušās Gulaga nometnes vietā.

Komentāri (3)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu