VIDEO Medijs atklāj jaunas detaļas par Ropažu novada korupcijas lietu

Apollo.lv
Foto: Igor Normann/Shutterstock

Pirms gada vairākās Ropažu novada pašvaldības ēkās – gan Ulbrokā, gan Berģos – paviesojās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētāji. No procesa, kura centrā bija Garkalnes ceļu būves firmas "Gludi LM" uzvara iepirkumā par ceļu seguma uzturēšanu divu gadu garumā, izauga vēl vairākas citas lietas. Latvijas Televīzijas raidījums "de facto" vēsta, ka bez "Gludi LM" pārstāvjiem apsūdzības uzrādītas arī piecām Ropažu novada domes amatpersonām, tai skaitā diviem deputātiem, kuri bija iepirkuma komisijas locekļi. Divi tūkstoši eiro un konjaka pudele – tādi ir apsūdzībā minētie iespējamie kukuļi iepirkuma komisijas priekšsēdētājam Guntim Kampem (LA).

Pirms gada "de facto" ziņoja, ka KNAB izmeklētāju interesi, visticamāk, izraisījusi Garkalnes firma "Gludi LM", kura regulāri uzvarējusi pašvaldības iepirkumos par asfalta bedrīšu remontu. KNAB toreiz neatklāja, ar kādu iepirkumu varētu būt saistīta iespējamā kukuļošana, taču tagad apstiprināja, ka korupcijas rezultātā firma noslēgusi vairāk nekā 680 tūkstošu eiro līgumu ar Ropažu novada pašvaldību par ceļu uzturēšanu un labiekārtošanu.

Saistībā ar šo iepirkumu KNAB lūdza celt apsūdzību pret četrām valsts amatpersonām, diviem uzņēmuma pārstāvjiem un vienu fizisku personu. Turklāt izmeklējot, iespējams, sistemātisku Ropažu novada pašvaldības amatpersonu kukuļošanu no firmas "Gludi LM" puses, KNAB no šī kriminālprocesa izdalīja vēl trīs citas lietas.

Ropažu novada domes vadītāja Vita Paulāne (LA) pa gadu kopš izmeklēšanas sākuma par lietas būtību daudz vairāk informācijas no KNAB neesot saņēmusi, tomēr par izmeklēšanu ir gandarīta. 

"Šī lieta, protams, ir ļoti labvēlīga Ropažu novada pašvaldībai tādā ziņā, ka, ja šāda sistēma ir, ko mēs paši ar saviem līdzekļiem uztvert vai redzēt nevaram, ka šāda sistēma tiek likvidēta un nav vairs tādas korupcijas aizdomu ēnas. Vai arī, ka koruptīvi darījumi pašvaldībā vairs nenotiek un nenotiks," teic Paulāne.

"de facto" noskaidroja, kurām personām un par kādiem nodarījumiem prokuratūra jau ir cēlusi apsūdzības. Trīs ir kādreizējie iepirkuma komisijas locekļi jau minētajā ceļu uzturēšanas konkursā. Kukuļu ņemšana gan netiek inkriminēta visiem. Piemēram, domes deputātu Gundaru Krievu (LZS) apsūdz par neizpaužamas informācijas izpaušanu, proti, vēl neizsludinātā iepirkuma dokumentācijas nodošanu "Gludi LM" pārstāvjiem. Viņš pats apsūdzību nekomentē.

"Pagaidām ir spēkā tas nosacījums, ka es esmu parakstījies, ka es nedrīkstu nekādu informāciju par šo lietu sniegt, un pie tā arī pieturēsimies. Kad man būs atļauts runāt, tad es labprāt sniegšu jums visu nepieciešamo informāciju un atbildēšu uz jautājumiem. (..) Nu neradīsim problēmas man liekas," tā Krievs.

Smagāka apsūdzība izvirzīta citam deputātam un bijušajam iepirkuma komisijas vadītājam Kampem. Viņu apsūdz divās kukuļņemšanas epizodēs – vienā figurē 2000 eiro, otrā – konjaka pudele.

Kampe, kurš ir arī Rīgas un Ropažu pašvaldību kopuzņēmuma "Getliņi Eko" izpilddirektors, sarunā ar "de facto" savu vainu noliedz.

"To mēs esam runājuši ar iestādi, un mēs to esam izrunājuši. Es esmu iesniedzis visu informāciju, kur nav bijušas nekādas saistības, nekas, tas ir kaut kāds, es nezinu, pārpratums vai nepareiza informācija. To es esmu visu izstāstījis un paskaidrojis iestādei," apgalvo Kampe.

Trešā iepirkuma komisijas locekle, kurai celta apsūdzība, ir Linda Beikmane – bijusī domes Iepirkumu nodaļas speciāliste, kura pēc KNAB sāktās izmeklēšanas tika pārcelta uz Tiesiskās uzraudzības nodaļu pakalpojumu speciālistes amatu. Ar klientiem viņa gan nestrādā, uzsver domes vadītāja.

Beikmani apsūdz par 200 eiro pieņemšanu no "Gludi LM" bijušā valdes locekļa Oļega Murziča.

Viņa apsūdzības kukuļņemšanā kategoriski noliedz, bet pazīšanos ar "Gludi LM" pārstāvi apstiprina: "Es viņu pazīstu ļoti labi kā cilvēku, es ar viņu esmu visvisādi sazinājusies. Bet tas jau ir pavisam cits stāsts. Tas, ka man tur piešuj klāt kukuļus, tas ir bišķi savādāk."

"Gludi LM" bijušajam īpašniekam un valdes loceklim Murzičam tiek inkriminēta kukuļa došana arī deputātam Kampem. Proti, jau pieminētos 2000 eiro saskaņā ar apsūdzību nodevusi grupa, kurā bija Murzičs, "Gludi LM" būvdarbu vadītājs Jānis Keidāns un privātpersona Kristaps Švarcs, kurš ir domes darbinieces Beikmanes paziņa. Par konjaka pudeles došanu tiek apsūdzēts tikai Švarcs.

Turklāt, izmeklējot Ropažu pašvaldības lietu, KNAB atklāja citas iespējamās nelikumības, kurās iesaistīts Švarcs.

Šī lieta, par kuru KNAB relīzē iepriekš rakstīja "Fiziskas personas uzdodas par valsts amatpersonām un uzkūda uzņēmējus dot kukuļus", jau ir nonākusi tiesā. Tās būtība: vēloties panākt uzņēmuma nodokļu parāda samazinājumu, tā pārstāvji viltvāržiem nodeva kukuli – 1500 eiro un rokaspulksteni, ko tie piesavinājušies. Tagad sods draud ne tikai Švarcam un viņa līdzgaitniekam, bet arī abiem uzņēmējiem.

Noprotams, ka Švarcs bija tas, kurš, prokuratūras ieskatā, fiziski nesis gan konjaku, gan naudu Kampem.

Deputāts uz "de facto" jautājumu, vai pazīst Kristapu Švarcu, atbild izvairīgi – kaut kādu Kristapu pazīstot, uzvārdu gan nezinot.

Domes vadītāja Paulāne partijas biedra Kampes godīgumam tic: "Nē, viņš nekad nav atzinis. Viņš tieši tādās varbūt privātās sarunās – mēs, protams, runājam un pazīstamies, jo viņš ir mūsu partijas deputāts – ir tieši teicis, ka viņš pat ir lūdzis melu detektoru, jo viņš nav ņēmis šo kukuli, jo "nu kā lai to vēl pierāda?". Arī šo konfrontāciju aicinājis ar šiem kukuļa devējiem. Tā kā viņš dara visu, lai pierādītu savu nevainīgumu. Un es tiešām ticu, ka cilvēks nav vainīgs, ja cilvēks arī iziet uz šādiem soļiem."

"Gludi LM" darbiniekam Keidānam tiek inkriminēta arī uzkūdīšana izpaust neizpaužamas ziņas. Tās viņam trijos gadījumos esot nodevis Ropažu novada domes ceļu inženieris Kaspars Krūmiņš. "de facto" domes pārstāvi sastop pie darba vietas, taču viņš nav runīgs un atsakās sniegt komentārus.

Krūmiņš strādā Ropažu novada domes Nekustamā īpašuma nodaļā. Blakus ir arī nodaļas vadītāja Armanda Bērziņa kabinets. Bērziņš ir ilgstošā prombūtnē, taču arī viņam ir celta apsūdzība no pamatprocesa izdalītā lietā. Tajā "Gludi LM" bijušajam vadītājam Murzičam tiek inkriminēta 100 eiro došana Bērziņam, lai tas palīdzētu panākt, ka uzņēmumam tiktu piešķirtas tiesības nomāt pašvaldībai piederošu zemi. Bērziņš savu pozīciju "de facto" nekomentēja, savukārt "Gludi LM" birojā pa telefonu sniegt komentārus neviens nevēlējās, bet uz e-pastu neatbildēja.

Pirms gada kratīšanas notika arī Ropažu novada izpilddirektora vietnieces, ilggadējās Garkalnes izpilddirektores Jeļenas Tocas kabinetā. Dome jau kādu laiku viņu grasās atlaist par ilgstošu prombūtni, bet viņa pati apgalvo, ka pēc slimības lapas noslēgšanas dosies pensijā. Šajā lietā viņai apsūdzības nav celtas, tomēr "de facto" noskaidroja, ka Toca figurē jaunā kriminālprocesā, ko KNAB uzsāka februārī.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu