TVNET GRUPAI būs jāsamaksā 3000 eiro sods par vārda "deportācija" nepareizu lietošanu (1)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
TVNET Grupa
TVNET Grupa Foto: Jānis Škapars/TVNET

Rīgas apgabaltiesa no 8500 līdz 3000 eiro samazinājusi Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) uzlikto sodu TVNET GRUPAI par vārda "deportācija" nepareizu lietošanu.

Spriedums nav pārsūdzams un stājies spēkā.

TVNET GRUPAS galvenā redaktora Toma Ostrovska komentārs

"Mani neizbrīnīja NEPLP lēmums mums piemērot sodu, jo diemžēl šī institūcija ir politiski ietekmējama, taču apgabaltiesas lēmums mani pārsteidza, jo tiesnešu pienākumos ietilpst zināšanas par valsts drošības tiesisko regulējumu demokrātiskā Latvijā. Viņiem ir jāzina, kā regulējums ir piemērojams praksē. Diemžēl, tas nav acīmredzams vai tiek piemērots selektīvi atkarībā no tiesnešu kompetences," norāda TVNET GRUPAS galvenais redaktors Toms Ostrovskis. 

"Es esmu pārliecināts, ka vārda brīvības ierobežojumi apdraud Latvijas valsts drošību, jo drošība nav iespējama bez brīvības, tās tiesībām un pienākumiem. Tiesas ieskatā vārda brīvība ir kaitnieciska un nevēlama, tādēļ jāsoda TVNET GRUPA par uzdrīkstēšanos runāt par neērtām problēmām."

"Šī tiesas lēmuma sekas būs graujošas – turpmāk neviens medijs nedrīkstēs izmantot vārdu "deportācija" kā vien runājot par PSRS totalitārā režīma izsūtīšanām. Savdabīgi, ka tiesa neuzskatīja par būtisku faktu, ka vārds "deportācija" ir Eiropas Savienības imigrācijas pamatnostādnēs, kur melns uz balta rakstīts – deportācija ir nevēlamu personu deportēšana jeb piespiedu izraidīšana no valsts, praksē tas nozīmē personas piespiedu aizturēšanu un sekojošo piespiedu izraidīšanu no valsts jeb personas deportēšanu, ja persona apdraud valsts drošību," akcentē Ostrovskis. 

"Starp citu, nav izslēgts, ka tiesas lēmums NEPLP cels spārnos un vārda "deportācija" liegumam nesekos vēl citi vārdi, kurus nedrīkstēs "ņemt mutē" žurnālisti. Pēc iepazīšanās ar tiesas lēmuma izvērsto versiju mēs izvērtēsim iespējas iesniegt sūdzību Eiropas Cilvēktiesību Tiesā (ECT)," rezumē Ostrovskis. 

Iepriekš Rīgas pilsētas tiesa TVNET GRUPAS sūdzību noraidīja un NEPLP lēmumu par piemēroto 8500 eiro administratīvo sodu par vārda "deportācija" it kā nepareizu lietošanu atstāja negrozītu. Interneta portāls šo spriedumu pārsūdzēja un lieta nonāca apgabaltiesā.

Apgabaltiesa NEPLP lēmumu atstāja spēkā, bet samazināja piespriesto sodu.

Sākotnēji NEPLP piemēroja 8500 eiro administratīvo sodu TVNET GRUPAI par, tās ieskatā, nepareizu vārda "deportācija" lietošanu RUS TVNET raidījumu ciklā "Kto vam platit?"/"Кто вам платит?" ("Kurš jums maksā?"). Turklāt šo vārdu bija lietojis nevis pats medijs, bet intervējamais Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs ("Stabilitātei"), ar to apzīmējot plānoto cilvēku izraidīšanu no valsts, ja viņi nebūs nokārtojuši valsts valodas eksāmenu.

Pirmās instances tiesa spriedumā apgalvoja, ka TVNET GRUPA netiek saukts pie atbildības par jēdziena "deportācija" izmantošanu, bet gan par to, ka nav nodrošinājusi, lai fakti un notikumi raidījumā tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, ar pienācīgu precizitāti un neitralitāti, veicinot viedokļu apmaiņu, un atbilstu vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem.

Tiesas ieskatā, NEPLP pamatoti norādījusi uz to, ka raidījuma viesis var paust jebkādu viedokli, taču žurnālistiem, neatkarīgi no raidījuma mērķa, profesionāli jāvada sarunas gaita, izvairoties no neprecīzas informācijas sniegšanas, nepieciešamības gadījumā reaģējot uz viesa pausto viedokli, izskaidrojot auditorijai apstākļus. Konkrētajā gadījumā raidījuma vadītāji nekādā veidā neesot reaģējuši uz izplatīto informāciju, bet, tieši pretēji, atbalstījuši raidījuma viesa teikto, iesaistoties un vēl vairāk uzsverot neprecīzo informāciju, skaidro tiesa.

Tāpat tiesa secināja, ka raidījumā vārds "deportācija", to attiecinot uz grozījumiem Imigrācijas likumā un ar to saistītām darbībām Latvijā, tiek lietots nekorekti un maldinoši, jo Imigrācijas likumā tiek izmantots termins "piespiedu izraidīšana". Turklāt PSRS okupācijas varas organizētās masveida deportācijas Baltijā 1941. un 1949. gadā, kas pārkāpj 1949.gada Ženēvas konvenciju, nav salīdzināms ar Imigrācijas likumā noteiktām valsts likumiskām darbībām. Ne vēsturiski, ne juridiski deportācija neesot salīdzināma ar piespiedu izraidīšanu.

Tiesa uzsvēra, ka, pretēji TVNET GRUPAS norādītajam, raidījumā netika skaidrots informācijas konteksts, lai skatītāji varētu iegūt pilnvērtīgu situācijas atainojumu. Tāpēc tieši raidījuma vadītāju rīcībā ir konstatējams neitralitātes principa pārkāpums.

Apgabaltiesa izskatot apelācijas sūdzību, norāda, ka pirmās instances tiesa pamatoti neatcēla NEPLP lēmumu, bet lēma samazināt noteikto sodu, jo interneta medijs iepriekš netika administratīvi sodīts.

Jau ziņots, ka vairākas ar mediju jomu saistītas organizācijas ir aicinājušas atcelt sodu, jo uzskata to par cenzūru un draudu mediju un vārda brīvībai. Savukārt NEPLP paziņojis, ka to nedarīs.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu