"Nozīmīgs notikums." Zeme griežas tik ātri, ka drīzumā zaudēsim sekundi sava laika

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: NicoElNino/Shutterstock

Zeme pirmo reizi vēsturē zaudēs sekundi, un, lai gan tas varētu šķist maz, zinātnieki uzskata to par būtisku notikumu, vēsta ārvalstu mediji.

Zinātnieki jau pirms vairākiem gadiem konstatējuši, ka zemeslode pēdējā laikā ap savu asi griežas ātrāk. Publiski par šo neparasto fenomenu jau izteikušies vairāki zinātnieki kopš 2021. gada.

Saskaņā ar pētījumu, kas trešdien publicēts žurnālā "Nature", Zemei nav vajadzīgas pilnas 24 stundas, tāpēc dienā būs par sekundi mazāk laika.

Paredzams, ka šīs izmaiņas varētu notikt tuvākajā laikā.

"Šī ir bezprecedenta situācija un nozīmīgs notikums," sacīja pētījuma vadošais autors Dankans Agnevs.

Lielākajā daļā cilvēces vēstures laiks ir mērīts 24 stundu diennakts ciklā, ieviešot nelielas izmaiņas brīdī, kad mainās sezonas. Šo ciklu nosaka ātrums, ar kādu mūsu planēta griežas ap savu asi. Tāpēc dienas garums ir kļuvis par standartu tam, kā tiek mērīts laiks. Diennakts cikls ir pārsteidzoši vienmērīgs, kaut arī tas patiesībā regulāri nedaudz mainās, vēstīts vietnē "Phys".

Pirms dažiem gadu desmitiem tika sākta atompulksteņu radīšana, kas ļāva zinātniekiem izmērīt laiku ar pārsteidzošu precizitāti. Rezultātā zinātnieki varēja izmērīt dienas garumu pat milisekundēs. Rezultātā zinātnieki secināja, ka Zemes griešanās ātrums ir krietni nepastāvīgāks, nekā uzskatīts iepriekš.

Kopš šādu mērījumu sākšanas zinātnieki ir noskaidrojuši arī to, ka Zeme pakāpeniski samazina savu griešanās ātrumu. Tomēr tikai līdz šim, kad zinātnieki pamanīja, ka planēta sākusi griezties ātrāk. Viņi arī novēroja, ka pagājušā gada vasaras 19. jūlijs bija īsākā diena novērojumu vēsturē. Tā bija 1,4602 milisekundes īsāka nekā standarta diena.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu