Igaunijā plāno Maskavas patriarhātu atzīt par Krievijas agresijas atbalstītāju (2)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: AFP/SCANPIX

Igaunijas parlaments gatavojas pieņemt paziņojumu, pasludinot Krievu pareizticīgās baznīcas Maskavas patriarhātu par organizāciju, kas atbalsta Krievijas agresijas karu, un stingri nosodot patriarhāta rīcību, attaisnojot un kurinot asiņaino karu Ukrainā.

Paziņojuma projekta iniciatori ir 52 deputāti, un to ceturtdien iesniedza parlamentā sociāldemokrāts Jāks Ābs.

Projektā uzsvērts, ka kopīgi jāpretojas Maskavas patriarhāta rīcībai, un Rīgikogu nevar pieļaut, ka reliģiskās institūcijas šķeļ sabiedrību reliģijas brīvības aizsegā.

"Maskavas patriarhāts ir Krievijas hibrīda ierocis agresīvas politikas īstenošanai pasaulē," teikts Igaunijas parlamenta paziņojuma projektā.

Ābs atgādināja, ka Maskavas un visas Krievijas patriarhs Kirils 2022.gada februārī publiski pauda atbalstu Kremļa teroristiskajam režīmam un tā atkārtotajam iebrukumam Ukrainā.

"Nesen patriarha Kirila vadībā viņi gāja vēl tālāk kara un slepkavību attaisnošanā, piesakot "svēto karu" gan pret Ukrainu, gan pret visu Rietumu pasauli, kas noteikti skar un apdraud arī Igauniju. Rīgikogu šajā situācijā nevar palikt vienaldzīgs novērotājs un tam ir jāieņem skaidra nostāja, lai Igaunijā aizsargātu likuma varu un cilvēku ticības brīvību," sacīja Ābs.

Paziņojuma projektā teikts, ka "patriarha Kirila vadītās Krievu pareizticīgās baznīcas paspārnē izveidotā Vispasaules krievu tautas sapulce 2024.gada 27.martā pieņēma programmatisku dokumentu "Krievu pasaules tagadne un nākotne", kurā militāro agresiju pret Ukrainu sauc par svēto karu kā pret Ukrainu, tā pret visu Rietumu pasauli. Dokumentā arī visa postpadomju telpa tiek uzskatīta par Krievijas Federācijas ietekmes sfērā esošu. Šādi aicinājumi apdraud Igaunijas drošību un pastāvēšanu, tiešā veidā apdraudot Igaunijas konstitucionālo iekārtu un sabiedrisko kārtību".

Projektā arī uzsvērts, ka Igaunijas valsts aizsargā reliģijas brīvības principu, bet vienlaikus tai ir jāaizsargā cilvēki no teroristiskas un citas naidīgas propagandas un aicinājumiem uz vardarbību.

"Aizsardzība pret šādu propagandu attiecas arī uz Igaunijā dzīvojošajiem pareizticīgajiem neatkarīgi no viņu dzimtās valodas, tautības vai reliģiskās piederības. Rīgikogu pauž sašutumu par Maskavas patriarhāta un mūsdienu Krievijas režīma īstenoto reliģijas un pareizticīgo tradīciju ļaunprātīgu izmantošanu un sagrozīšanu," lasāms paziņojuma projektā.

Tajā arī uzsvērts, ka Maskavas patriarhāta atzīšana par institūciju, kas atbalsta Krievijas militāro agresiju, attiecas uz Maskavas patriarhātu kā reliģisku institūciju un pārvaldes iestādi, nevis uz ticīgajiem, kas ievēro pareizticīgo tradīcijas.

"Pareizticīgo apvienībām un draudzēm gan pašām jāizvērtē naidīgās ietekmes draudi uz sabiedrisko kārtību un saviem draudzes locekļiem, gan arī jāveic nepieciešamie pasākumi, lai pārtrauktu saites ar Maskavas patriarhātu," aicināts paziņojuma projektā.

Sākotnēji iniciatīvas autori runāja par "organizāciju, kas atbalsta terorismu", taču paziņojuma projektā ir izmantots raksturojums "organizācija, kas atbalsta militāru agresiju". "Iemesls ir arī tāds, lai neviens nevarētu to saistīt ar kaut ko tādu, kas nebija domāts - ka pareizticīgie vai pareizticīgo draudzes atbalsta terorismu," paskaidroja Ābs.

Āba teiktajam pievienojās arī vairāki citi politiķi, kuri Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR norādīja, ka būtu jāizvairās no iespējas vilkt paralēles starp Igaunijā dzīvojošajiem pareizticīgajiem un teroristiem.

Runājot par paziņojuma pieņemšanas iespējām, Ābs pauda pārliecību, ka no juridiskā viedokļa abām teksta versijām būtu vienāds spēks.

Iekšlietu ministrs un Sociāldemokrātiskās partijas līderis Lauri Lēnemetss pagājušajā nedēļā paziņoja, ka viņš plāno ierosināt Rīgikogu atzīt Maskavas patriarhātu par teroristisku organizāciju, lai galu galā aizliegtu tā darbību Igaunijā.

"Ņemot vērā pieejamo kontekstu, man kā iekšlietu ministram nav citas izvēles, kā vien ierosināt Rīgikogu pasludināt Maskavas patriarhātu par teroristisku [organizāciju], kas savā darbībā atbalsta terorismu. Tad iekšlietu ministrs varēs vērsties tiesā un ierosināt, lai šeit darbojošās baznīcas organizācijas darbība tiktu pārtraukta. Tas neietekmēs draudzes locekļus, tas nenozīmē, ka baznīcas tiks slēgtas, bet tas nozīmē, ka tiks pārtrauktas saites ar Maskavu," teica ministrs.

Maskavas patriarhāta Igaunijas Pareizticīgās baznīcas bīskaps Daņiils šomēnes paziņoja, ka Igaunijas Pareizticīgā baznīca neatrodoties tiešā Maskavas patriarha Kirila pakļautībā un nevarot būt atbildīga par Maskavā paustajiem paziņojumiem, kas atbalsta Krievijas karu pret Ukrainu. Līdz ar to Daņiils būtībā noraidīja Lēnemetsa prasību Igaunijas Pareizticīgajai baznīcai izstāties no patriarha Kirila pakļautības.

Lēnemetss arī sacīja, ka viņš četras reizes bijis spiests uzaicināt Maskavas patriarhāta Igaunijas Pareizticīgās baznīcas pārstāvjus uz tikšanos, lai runātu par jautājumiem, kas saistīti ar valsts drošību.

Jau ziņots, ka Maskavas patriarhāta pakļautībā esošās Igaunijas Pareizticīgās baznīcas metropolīts Jevgeņijs, laicīgajā dzīvē Krievijas pilsonis Valērijs Rešetņikovs, kurš attaisnoja Krievijas agresiju Ukrainā, februārī nesaņēma uzturēšanās atļaujas pagarinājumu un bija spiests atstāt Igauniju.

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu