2014. gada Saeimas vēlēšanu naktī Kampars mudinājis viltot "Vienotības" rezultātus par labu Āboltiņai, apgalvo "SOAAR" vadītājs (10)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Ekrānuzņēmums no raidījuma "Kas notiek Latvijā?".

2014. gada Saeimas vēlēšanu naktī tā brīža "Vienotības" ģenerālsekretārs Artis Kampars sazinājies ar vēlēšanu programmatūras nodrošinātāja, IT uzņēmuma "SOAAR" vadītāju un aicinājis viltot "Vienotības" vēlēšanu rezultātus par labu Solvitai Āboltiņai, Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" apgalvoja "SOAAR" vadītājs Renārs Kadžulis.

Raidījumā piedalījās arī "Vienotības" valdes priekšsēdētājs, finanšu ministrs Arvils Ašeradens, partijas ģenerālsekretāre Signe Jantone, KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule un Politisko organizāciju pārkāpumu izmeklēšanas nodaļas priekšniece Amīlija Raituma, domnīcas "Providus" direktore Iveta Kažoka, Saeimas deputāti Gunārs Kūtris (ZZS) un Edgars Tavars (AS), kā arī Renārs Kadžulis no "SOAAR". Raidījumā piedalīties uzaicināts arī Ģenerālprokuratūras pārstāvis.

Uz diskusiju bija uzaicināts arī Normunds Orleāns, bet "Vienotība" pieturas pie sava jau iepriekš paustā uzstādījuma un pirms raidījuma paziņojusi, ka diskusijās ar savu bijušo darbinieku neiesaistīsies.

"2014. gada Saeimas vēlēšanās, vēlēšanu naktī pēkšņi man zvana Artis Kampars, izsauc ārā un saka tā – izskatās, ka mūsu priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa netiks ievēlēta. Mums vajag, lai tu izdari, lai viņa tiktu ievēlēta," tā raidījumā "Kas notiek Latvijā?" apgalvo Kadžulis. 

"Es saku, vai tu saproti, ko tu prasi? Tu prasi viltot vēlēšanu rezultātus. Es uz tās takas nekad mūžā nestāšos. Un es atteicu. [Kampars] teica – nu tad būs visādi," turpina "SOAAR" vadītājs.

Viņš sacīja, ka šos apgalvojumus var pierādīt tikai ar to, ka Āboltiņa galu galā netika ievēlēta, tomēr 12. Saeimā iekļuva pēc tam, kad deputāta mandātu nolika Saeimā no "Vienotības" saraksta ievēlētais Jānis Junkurs.

""Vienotība" pēc tam taisīja rokādi ar vienu no saviem deputātiem, kurš tika ievēlēts, un aizsūtīja kaut kur uz Honkongu vai kur, un [Āboltiņa] tika ievēlēta. Tas bija reāls gadījums."

Kadžulis sacīja, ka par notikušo esot ziņojis Satversmes aizsardzības birojam (SAB), tomēr atsaucības nav bijis.

"Vienotības" priekšsēdētājs, šī brīža finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"), raidījumā, uzklausot Kadžuļa sacīto, norādīja, ka šāda iejaukšanās vēlēšanās būtu nopietns konstitucionāls pārkāpums, tāpēc šie apgalvojumi ir jāpārbauda.

Kā ziņots, "SOAAR" figurē krimināllietā par iespējamu Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) budžeta līdzekļu izkrāpšanu lielos apmēros, kurā prokuratūra cēlusi apsūdzības bijušajai CVK priekšsēdētājai Kristīnei Bērziņai, diviem citiem komisijas darbiniekiem un "SOAAR" pārstāvim. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vērtējumā šīs personas, iespējams, veica darbības, lai konkrētais informāciju tehnoloģiju uzņēmums iepirkuma sarunu procedūras rezultātā iegūtu tiesības sniegt pakalpojumus 2021.gada pašvaldību vēlēšanās.

"Vienotības" bijušais biroja vadītājs Normunds Orleāns ir izteicies, ka partija esot draudējusi uzņēmējiem, lai bez maksas saņemtu pakalpojumus. "Nekā personīga" vēsta, ka runa esot par uzņēmumu "SOAAR", kuram esot prasīts nodrošināt elektronisku balsu skaitīšanu "Vienotības" kongresos.

TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka "SOAAR" tehniskais atbalsts partijai esot izmaksājis vairāk nekā 20 000 eiro, bet politiskais spēks par to neesot samaksājis. Uzņēmuma valdes loceklis Renārs Kadžulis apgalvo, ka pakalpojumi no viņa esot prasīti kopš 2011.gada, līdz 2020.gadā viņš atteicis un aicinājis samaksāt. Drīz pēc tam viņam esot sākušās problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm, kas tagad izvērtušās četros kriminālprocesos.

Saziņa esot notikusi ar "Vienotības" pārstāvi Sanitu Stelpi-Segliņu, bet galvenais organizētājs esot bijis partijas tā laika ģenerālsekretārs Artis Kampars. Kadžulis esot rakstījis e-pastus Kamparam, uz kuriem gan neesot Kampara atbilžu, jo visa komunikācija pēc tam notikusi telefoniski vai klātienē. Elektroniski sazinājusies tikai Stelpe-Segliņa, bet šie e-pasti bijuši par tehniskajām detaļām.

Apgalvojot, ka daudz detaļu vairs neatceroties, Kampars pieļāvis, ka sākotnējā periodā balsu skaitīšanas sistēma partijai nodota testēšanai un izmēģināšanai. "Pēc tam tur, ticamākais, ir jābūt arī maksājumiem. Es no galvas neatceros tik daudzus maksājumus, cik, kuram, kas maksāja," piebildis Kampars. Savukārt Kadžulis tagad apgalvo, ka situāciju esot sapratis šādi - "tā kā mēs nodrošinām valsts vēlēšanas, mums esot pienākums arī nodrošināt vēlēšanas viņiem, jo valsts jau to ir apmaksājusi".

2011.gadā bijis sagatavots līgums par simbolisku summu - 50 latiem. Taču tas nav parakstīts un apmaksa neesot saņemta. Turpmākajos gados līgumi vairs nav pieminēti.

"SOARR" astoņu gadu laikā esot nodrošinājis 47 vēlēšanu procedūras 13 "Vienotības" pasākumos - astoņās kopsapulcēs un piecos Rīgas nodaļas kongresos. Uzņēmējs rēķina, ka tas viņam izmaksājis ap 22 000 eiro. Partija pakalpojumu nav uzrādījusi pārskatos, un tas nav reģistrēts ne kā ziedojums, ne pakalpojums. Partijas deklarācijās no 2014.gada parādās pozīcija - kongresa rīkošanas izmaksas.

Komentāri (10)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu