"Tagad man ir problēma." Ukraiņi Eiropā bažīgi par jauno mobilizācijas likumu (5)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Karš Ukrainā.
Karš Ukrainā. Foto: Jānis Vingris/TVNET

Ukrainā aprīlī pieņemtais jaunais mobilizācijas likums paredz cīņu ar tiem, kas no dienesta aizbēguši. Tāpat Ukraina paziņoja, ka vēl pirms jaunā likuma stāšanās spēkā uz laiku pārtrauks konsulāro pakalpojumu sniegšanu ārzemēs dzīvojošiem ukraiņiem iesaucamajā vecumā, vēsta LTV "Panorāma". 

Situācija satrauc arī tos, kas valsti pameta vēl pirms kara.

Čehijā dzīvojošie ukraiņi steidz sakārtot savus dokumentus. Ukrainas pilsonis Mikola saka: "Šī ir vienīgā vieta, kur var pieteikties jaunai pasei. Tagad vēstniecība visus sūta uz rekrutēšanas centriem, bet es nevaru doties uz rekrutēšanas centru Ukrainā, jo viņi mani nelaidīs atpakaļ Čehijā.

Šī man ir pastāvīgā dzīvesvieta, es šeit maksāju nodokļus, bet tagad man ir problēma."

Daudzi tūkstoši ukraiņi turpina no mobilizācijas izvairīties. Tā iemesla dēļ Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aprīļa vidū parakstīja pretrunīgi vērtētu mobilizācijas likumu, kura mērķis ir palielināt Ukrainas armijas izsīkstošos cilvēkresursus.

Lai papildinātu karavīru rindas, Ukraina samazināja mobilizācijas vecumu no 27 līdz 25 gadiem.

Jaunais mobilizācijas likums stājās spēkā dienu pēc tam, kad to parakstīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Ukrainas parlaments to pieņēma pagājušajā gadā.

Kādēļ prezidents vilcinājās ar likuma parakstīšanu, nav skaidrs. Viņš to publiski nekomentēja, un amatpersonas nesniedza nekādus paskaidrojumus un klusēja arī par to, cik daudz jaunu karavīru valsts cer iegūt un kādās vienībās.

Iesaukšana armijā ir sensitīvs jautājums Ukrainā, ņemot vērā pieaugošo kājnieku un munīcijas trūkumu. Ukrainas karavīru vidējais vecums ir aptuveni 40 gadi, līdzīgi kā Krievijas armijā, norāda militārie analītiķi.

Daļa ukraiņu bažījas, ka gados jaunu pieaugušo izslēgšana no darbaspēka radīs negatīvu efektu, jo vēl vairāk kaitēs kara izpostītajai ekonomikai, bet karavīru trūkums kļuvis par aktuālu problēmu, Kijivai gatavojas gaidāmajai Krievijas ofensīvai vasarā.

Zelenskis ir reti pieminējis mobilizācijas jautājumu, bet parlamentā pēdējos mēnešos par to ir notikušas garas debates.

Pagājušā gada decembrī Zelenskis paziņoja, ka Ukrainas bruņotie spēki vēlas mobilizēt vēl līdz 500 000 karavīru. Tik plaša mobilizācija Ukrainai izmaksātu 13,4 miljardus ASV dolāru, toreiz sacīja Zelenskis.

Jāapsver arī, vai karavīri, kas pašlaik atrodas frontē, tiks mainīti rotācijas kārtībā, vai arī laisti atvaļinājumā uz mājās, piebilda prezidents.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas statistika liecina, ka oktobrī Ukrainas armijā bija gandrīz 800 000 karavīru. Šajā skaitā nav iekļauta Nacionālā gvarde un citas vienības. Kopumā formas tērpus ir uzģērbis aptuveni miljons ukraiņu.

Komentāri (5)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu