Valsts prezidents: Pieprasīt Izraēlas premjerministra aresta orderus kopā ar "Hamās" nebija pareizi (1)

LETA
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pieprasīt Izraēlas premjerministra aresta orderus kopā ar "Hamās" līderiem nebija pareizi, Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" teica Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Starptautiskās krimināltiesas (SKT) galvenais prokurors Karims Hans paziņoja, ka pieprasīs Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu un aizsardzības ministra Joava Galanta, un palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" līderu Jehjas Sinvara, Mohameda Deifa un Ismaila Hanijas aresta orderus, kuri, viņaprāt, ir atbildīgi par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci Gazas joslā un Izraēlā.

"Hamās" uzbruka Izraēlai un veica šaušalīgus teroraktus. Izraēlai ir tiesības uz pašaizsardzību, teica Rinkēvičs.

Viņš piebilda, ka, respektējot tiesas un prokurora neatkarību, šo pieprasījumu salikšana kopā radot nepareizus signālus.

Latvijai krimināltiesas lēmums būs saistošs, respektējot tiesas neakarību prokurora darbību salikt šos divu skopā nedod pareizo signālu rada nepareizus signālus.

Kā ziņots, ASV prezidents Džo Baidens pirmdien nosodīja Starptautiskās krimināltiesas (SKT) galvenā prokurora Hana lēmumu pieprasīt Izraēlas premjerministra un aizsardzības ministra aresta orderus saistībā ar karu Gazas joslā.

Vašingtonai aizstāvot savu sabiedroto Izraēlu, ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens brīdināja, ka SKT rīcība pret Izraēlas līderiem varētu kaitēt pamiera sarunām par kara izbeigšanu Gazas joslā.

"SKT prokurora pieteikums izdot Izraēlas līderu aresta orderus ir briesmīgs," paziņoja Baidens. "Lai ko šis prokurors varētu norādīt, nav nekādas ekvivalences starp Izraēlu un "Hamās"".

Baidens piebilda, ka ASV "vienmēr atbalstīs Izraēlu pret draudiem tās drošībai".

ASV prezidents arī noliedza, ka Izraēlas ofensīva Gazas joslā būtu genocīds. "Notiekošais nav genocīds, mēs to noraidām," sacīja Baidens, atsaucoties uz SKT apgalvojumu, ka Izraēlas īstenotais karš esot ar genocīda raksturu.

Arī Vācija pirmdien iebilda pret SKT galvenā prokurora lēmumu pieprasīt Izraēlas un "Hamās" līderu aresta orderus.

"Vienlaicīgs pieteikums izdot aresta orderus pret "Hamās" līderiem no vienas puses un divām Izraēlas amatpersonām no otras puses ir radījis aplamu ekvivalences iespaidu," paziņoja Vācijas Ārlietu ministrijas preses sekretārs.

Viņš atgādināja, ka "Hamās" īstenoja "barbarisku slaktiņu" ar savu 7.oktobra uzbrukumu Izraēlai. ""Hamās" turpina turēt izraēliešu ķīlniekus neaprakstāmos apstākļos, uzbrūk Izraēlai ar raķetēm un izmanto Gazas civiliedzīvotājus kā dzīvos vairogus. Izraēlas valdībai ir tiesības un pienākums aizsargāt savu tautu no tā," sacīja Vācijas Ārlietu ministrijas preses sekretārs.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu