Bērns atsakās pamest degošu māju Pierīgā. Saruna, kas 112 Kontaktu centra dispečerei paliks atmiņā uz mūžu

Apollo.lv
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Ann in the uk/Shutterstock

Vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 Kontaktu centra dispečera darbs nav tikai atbildēšana uz telefona zvaniem un datu ievade sistēmā, bet arī sastapšanās ar situācijām, kad, neesot blakus, iespējams palīdzēt dzīvībai kritiskās situācijās. Tās ir situācijas, kas paliek atmiņā uz mūžu. Par vienu no tām pastāstīts Vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 Kontaktu centra mājas lapā 112.lv.

“Bija nedaudz pāri pusnaktij, kad 112 Rīgas reģiona Kontaktu centrā atskanēja telefona zvans un dispečere Madara uz to atbildēja: "Glābšanas dienests!" Telefona klausules otrā galā bija izmisis un raudošs bērns, kura istaba bija pilna ar dūmiem, jo mājā bija izcēlies ugunsgrēks.

Šis nav ierasts zvans – katram vārdam, intonācijai, uzdotajam jautājumam un pieņemtajam lēmumam var būt dzīvības cena!

Dispečere Madara cenšas runāt mierīgā balsī, lai pēc iespējas ātrāk noskaidrotu informāciju, kas nepieciešama, lai operatīvie dienesti varētu doties palīgā. Deg divstāvu dzīvojamā māja, kuras pirmajā stāvā atrodas bērns, bet otrajā stāvā – pārējie ģimenes locekļi. Saprotot, ka bērns vēl ir mājās, Madara zina, ka viņai jādara viss, lai saruna nepārtrūktu un viņa varētu bērnu pārliecināt, ka ir jādodas ārā – jāglābjas.

Dispečere fiksē informāciju un nodod to ugunsdzēsējiem glābējiem, bet paralēli arī mēģina pierunāt bērnu iet laukā no ugunsgrēka pārņemtās mājas, bet viņš atsakās to darīt, jo mājās paliek arī mīļdzīvnieki.

Bērns raud, izmisīgi lūdzas, lai tiek glābti viņa mājdzīvnieki, bet Madara pacietīgi un mierīgi mēģina pierunāt bērnu glābties. Madaras balsī, protams, ir miers, bet šis ir zvans, kurā ir grūti palikt mierīgam. Mājā pazūd elektrība. Turpinās bērna raudāšana un lūgumi glābt viņa dzīvniekus. Madara pacietīgi skaidro, ka ir jādodas ārā.

Beidzot… Beidzot bērns iziet no mājas.

Visas sarunas laikā dispečere paralēli strādā, lai uz notikuma vietu dotos vajadzīgie resursi. Bērns ir ārā, bet joprojām pārdzīvo par atstātajiem mājdzīvniekiem. Dispečere turpina darbu, mērķtiecīgi mierina bērnu, sarunājas, lai viņš neietu atpakaļ mājā. Tās ir sekundes un minūtes, bet tajā pašā laikā bezgalīgi ilgs laiks.

Bērns saka Madarai, ka palīdzība ir klāt. Viņa liek doties pie ugunsdzēsējiem un izstāstīt par mājās palikušajiem.

Saruna beidzas. Nav laika pārdomām, Madarai jāturpina atbildēt uz zvaniem."

Uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 ir jāzvana gadījumos, kad pastāv briesmas dzīvībai, veselībai, drošībai, apkārtējai videi vai īpašumam.

Zvani 112, ja ir:

ugunsgrēks;

nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība:

cilvēks bezsamaņā,

apstājas elpošana vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi,

ir smagas traumas vai spēcīga asiņošana, kas apdraud dzīvību,

pazīmes, kas liecina par infarktu, piemēram, pēkšņas sāpes aiz krūšu kaula,

pazīmes, kas liecina par insultu, piemēram, ir vienas ķermeņa puses pēkšņs vājums,

citas dzīvību un veselību apdraudošas situācijas, kad palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes;

nepieciešama policijas palīdzība:

sabiedriskās kārtības apdraudējums,

veikts noziegums;

jūtama gāzes smaka;

noticis negadījums:

uz ceļa,

uz ūdens,

uz dzelzceļa,

darba vietā;

sagruvusi ēka;

noticis zemes nogruvums;

atrasta ķīmiska viela;

atrasts aizdomīgs priekšmets;

saņemts aizdomīgs pasta sūtījums.

Dienestu un iestāžu tiešie tālruņa numuri

Veselība

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests - 113.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta diennakts informatīvais tālrunis - 67 33 77 50, lai paši tuvākie varētu noskaidrot, kurā slimnīcā mediķi nogādājuši cietušo

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis - 660 16 0 0 1, lai saņemtu mediķu padomus pēkšņu saslimšanu un nelielu traumu gadījumos (darba dienās: no plkst. 17:00 līdz 8:00; brīvdienās un svētku dienās: visu diennakti).

Latvijā vienīgais specializētais toksikoloģiskās informācijas sniegšanas centrs "Saindēšanās un zāļu informācijas centrs" - 670 42 47 3 (darbojas 24 stundas diennaktī, tai skaitā arī brīvdienās un svētku dienās).

Valsts policija

Informatīvais tālrunis - 67 07 53 33 (darba dienās no plkst. 8.00 līdz plkst. 16.30).

Ja Latvijā vai kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pazudis bērns, par to ir jāziņo pa bezmaksas tālruni 11 60 0 0 (darbojas 24 stundas diennaktī, tai skaitā arī brīvdienās un svētku dienās).

Noziegumi un vardarbība

Bezmaksas tālrunis 11 60 0 6. Ja esi cietis noziegumā, esi cietušā tuvinieks, nozieguma aculiecinieks vai bijis iesaisīts noziegumā, zvanot uz šo tālruņa numuru saņemsi atbalstu un informāciju.

Vienotais bezmaksas krīžu tālrunis, lai saņemtu psihoemocionālo atbalstu krīzes situācijā - 11 61 23

Gāzes noplūde

Akciju sabiedrības "Gaso" avārijas dienests - 114.

Apkārtējā vides pārkāpumi

Valsts vides dienesta informatīvais tālrunis - 670 84 200 (darbojas darba dienās no plkst. 8.30 līdz plkst. 18.00), lai konsultētos un iegūtu atbildes uz jautājumiem par Valsts vides dienesta pakalpojumiem.

Tālrunis, lai ziņotu par vides pārkāpumiem: 26 33 88 00

Atpūta uz ūdens - jūrā

Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs - 115. Ja notikusi nelaime atrodoties uz ūdens, kuģojot vai no atpūtas uz ūdens nav atgriezies Tavs tuvinieks - ziņo!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu