Ziemeļkoreja skaidro, ko nozīmē jaunais Kima–Putina pakts (5)

Foto: AP/Scanpix

Jaunais līgums starp Ziemeļkoreju un Krieviju paredz, ka kara gadījumā katra no pusēm izmantos visus līdzekļus, lai sniegtu tūlītēju militāro palīdzību otrai pusei, ceturtdien vēsta Phenjanas režīma kontrolētie mediji.

Oficiālā Korejas Centrālā ziņu aģentūra (KCNA) ziņo, ka stratēģiskās sadarbības līgums, ko Phenjanā trešdien parakstīja abu valstu diktatori - Kims Čenuns un Vladimirs Purins -, satur 4.pantu, kas paredz, ka gadījumā, ja viena no pusēm tiek ierauta karā, otrai pusei bez kavēšanās jāizmanto "visi tai pieejamie līdzekļi", lai sniegtu "militāro un cita veida palīdzību".

Līgums starp Krieviju un Ziemeļkoreju veido ciešākās saites kopš Aukstā kara beigām.

Rietumos pieaug bažas, ka apmaiņā pret Maskavai nepieciešamo munīciju tās uzsāktajā karā pret Ukrainu, Krievija Phenjanai varētu nodot tehnoloģijas, kas vairotu Ziemeļkorejas kodolieroču un raķešu programmu bīstamību.

Pēc abu diktatoru tikšanās Kims paziņoja, ka tas ir "spēcīgākais līgums", kāds slēgts starp abām valstīm, un tagad sadarbība starp tām pacelta alianses līmenī.

Viņš arī solīja Krievijai pilnīgu atbalstu tās karā pret Ukrainu.

Ziemeļkoreja 1961.gadā ar toreizējo PSRS parakstīja līgumu, kas, kā uzskata eksperti, garantēja Maskavas militāru iejaukšanos, ja Phenjana tiktu pakļauta uzbrukumam. Pēc PSRS sabrukuma šis līgums zaudēja spēku un 2000.gadā tika aizstāts ar jaunu līgumu, kas nesaturēja tik stingras drošības garantijas.

Dienvidkorejas amatpersonas paziņojušas, ka joprojām izvērtē Kima un Putina samita rezultātus, tajā skaitā Maskavas sniegtās garantijas Phenjanai.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu