Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Kā šogad atjaunoti valsts meži?

Foto: Latvijas valsts meži

Ik gadu AS "Latvijas valsts meži" (LVM) valsts mežos stāda jaunos kociņus – 2024. gadā kopumā plānots atjaunot mežu 13 359 hektāru platībā, tā portālam "Apollo.lv" stāsta LVM meža atjaunošanas un kopšanas vadītājs Jānis Kažemaks.

"Meža atjaunošanas darbi notiek gan pavasarī, gan rudenī. Pavasarī izdevās paveikt vairāk, nekā bijām plānojuši, – stādot un sējot atjaunoti 13,8 tūkst. ha meža. Savukārt rudenī stādīsim mežu vēl 127 hektāru platībā," datos dalās J. Kažemaks.

Mašīnu un cilvēku darbs iet roku rokā

J. Kažemaks stāsta, ka mežu atjaunošanas galvenais mērķis ir izaudzēt ražīgas un veselīgas mežaudzes, turklāt, stādot augstvērtīgus un kvalitatīvus meža stādus, ar rokas darbarīkiem un mašīnām šis mērķis ir sasniedzams īsākā laika posmā. Lielākā daļa no kopējā atjaunošanas apjoma tiek paveikta ar rokas darbarīkiem. Mašinizētos stādīšanas darbus veic ekskavatori, kuri aprīkoti ar īpašu stādīšanas "galvu".

Foto: Latvijas valsts meži

"Šogad bijām plānojuši atjaunot aptuveni 13,36 tūkstošus hektāru meža. No šī apjoma mašinizēti atjaunoti aptuveni 1000 līdz 1200 hektāru, bet atlikušie, ap 11,5 tūkstoši hektāru meža atjaunošanas darbu tiek paveikti ar rokas darbarīkiem.

Valsts mežos izmantojam arī meža mašinizēto sēšanu, kas gan ir paredzēta tikai priežu sēklu sēšanai. Mašinizēti sējām pavasarī, apsējot 601 hektāru sauso priežu izcirtumu.

Savukārt mašinizēto stādīšanu veic ar ekskavatoru, kas ir aprīkots ar speciālu meža koku stādu stādīšanas "galvu". Iekārta vienlaicīgi sagatavo pacilu un uz tās uzreiz arī iestāda stādu – paveicot divus darbus vienlaicīgi,” stāsta J. Kažemaks.

Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem, 2023. gadā visā Latvijas teritorijā tika atjaunoti 43,3 tūkstoši hektāru meža – 20,2 tūkstoši tika apsēti vai apstādīti, bet 23,1 tūkstotis tika atjaunots dabiski.

Pēdējo astoņu gadu laikā visvairāk teritorijas atjaunots 2015. gadā – tie bija 44,6 tūkstoši hektāru visā Latvijā, no kuriem 17 tūkstoši tika apsēti vai apstādīti, bet 27,6 tūkstoši tika atjaunoti dabiski.

Foto: Meža atjaunošana 2015. – 2023. gadā, tūkst. ha

Foto: Valsts meža dienests

Kažemaks atzīmē, ka katra nocirstā meža platība "Latvijas valsts mežos" tiek atjaunota jau kopš uzņēmuma dibināšanas brīža 1999. gadā.

Katra nocirstā platība tiek atjaunota

J. Kažemaks stāsta, ka šogad uzņēmums prognozē atjaunot mežu vismaz 13,88 tūkstošu hektāru platībā. Tāpat notiek dabiskās atjaunošanas darbi.

Foto: Latvijas valsts meži

"Sākotnēji šogad meža atjaunošanas plāns stādot un sējot bija 13 359 hektāri. Šobrīd prognozējam, ka izdosies paveikt vairāk un līdz 2024. gada beigām tie būs vismaz 13,88 tūkstoši hektāru. Dabisko atjaunošanu esam plānojuši veikt 5280 hektāru platībā."

Kādi aspekti darbus varētu apgrūtināt?

J. Kažemaks atzīst, ka šogad meža atjaunošana ritējusi bez lieliem sarežģījumiem.

"Šogad kopumā ir gājis labi, lieli sarežģījumi nav bijuši. Iepriekšējie divi gadi nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ bija krietni izaicinošāki, sevišķi pavasarī, kad uz ilgāku laiku iestājās sausums. Tas rada risku, ka stādīšanas darbi var būt mazāk sekmīgi un jaunie kociņi var aiziet bojā. Šogad laikapstākļi pavasarī bija ļoti labi un lielu risku nebija.

Kvalitatīvai atjaunošanai nepieciešami augstvērtīgi, selekcionēti stādi, ir svarīgi arī iepriekš sagatavot augsni. Šobrīd, domājot par 2025. gadu, ceram, ka ziema nepienāks pārāk agri, lai varam paspēt paveikt augsnes sagatavošanas darbus. Pagājušajā rudenī mums neizdevās visu apjomu sagatavot – jau novembra vidū pienāca ziema ar sniegu un salu. Liels apjoms augsnes bija jāsagatavo šī gada pavasarī, lai varētu pagūt iestādīt plānoto apjomu.

Pavasarī bija jāsagatavo teju divi tūkstoši hektāru augsnes, tas ir daudz," secina J. Kažemaks.

Kas vēl jāpadara līdz gada beigām?

Pievēršoties turpmākajiem darbiem, J. Kažemaks stāsta, ka joprojām turpinās mašinizētā stādīšana. Cik lielu darbu apjomu izdosies paveikt – tas atkarīgs no laikapstākļiem.

"Šis darba veids ir tāds, ko veicam gandrīz visa gada garumā, aptuveni pusotru mēnesi vasaras vidū ir pārtraukums. Rudenī, līdz novembra vidum, veicam mašinizēto stādīšanu. Ja laikapstākļi ļaus, tad varbūt pat ilgāk, līdz decembra vidum," stāsta J. Kažemaks.

Turpmākais izaicinājums – darbaspēka resursi

Pievēršoties nākotnei, J. Kažemaks atzīst, ka tuvākajos gados darbus, iespējams, varētu apgrūtināt darbinieku trūkums: "Šobrīd darbaspēka tūkums nav izteikti liels, bet prognozējam, ka tuvākajā nākotnē tas kļūs arvien aktuālāk, tādēļ meklējam risinājumu mašinizācijas virzienā. Ar to īpaši saskaramies brīžos, kad konkurējošajās nozarēs palielinās atalgojums vai pieprasījums pēc darbaspēka. Tiešais konkurents ir būvniecība – kad palielinās būvniecības darbi, mežsaimniecības nozarē pietrūkst cilvēku, kas veic roku darbu," stāsta Kažemaks.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu