/nginx/o/2025/04/16/16782756t1hb685.jpg)
Eiropas Savienība (ES) trešdien publicējusi sarakstu ar septiņām valstīm, kuras uzskata par drošām migrantu izcelsmes valstīm, tādējādi apgrūtinot šo valstu pilsoņiem patvēruma pieprasīšanu blokā.
Eiropas Komisija (EK) ierosinājusi atzīt Kosovu, Bangladešu, Kolumbiju, Ēģipti, Indiju, Maroku un Tunisiju par drošām izcelsmes valstīm. Šāds solis ļaus ES valstīm ātrāk apstrādāt patvērumu lūgumus no šo valstu pilsoņiem, pieņemot, ka šādiem lūgumiem trūkst pamatojuma.
"Daudzas dalībvalstis saskaras ar ievērojamu skaitu neizskatītu patvēruma lūgumu, tāpēc viss, ko mēs varam darīt, lai atbalstītu ātrāku lēmumu pieņemšanu patvēruma jomā, ir ļoti svarīgi," norādīja ES komisārs iekšlietu un migrācijas jautājumos Magnuss Bruners.
ES kandidātvalstis principā arī atbilstu kritērijiem, lai tās varētu atzīt par drošām valstīm, izņemot gadījumus, kad tās ir skāris konflikts, norādīja EK.
ES jau 2015.gadā nāca klajā ar līdzīgu sarakstu, taču šis plāns tika atmests, jo izcēlās karstas diskusijas par to, vai iekļaut šajā sarakstā arī Turciju.
Zviedrijas, Itālijas, Dānijas un Nīderlandes vadībā ES līderi oktobrī aicināja ātri pieņemt jaunas tiesību normas, lai paātrinātu un palielinātu nelegālo imigrantu atgriešanu to izcelsmes valstīs. EK tika arī aicināta meklēt jaunus inovatīvus veidus, kā cīnīties pret nelegālo imigrāciju.
Atbildot uz šo aicinājumu, EK pagājušajā mēnesī nāca klajā ar ierosinājumiem, kā reformēt migrantu atgriešanas sistēmu, paverot iespēju dalībvalstīm izveidot nelegālo imigrantu izvietošanas centrus ārpus ES.
Pašlaik saskaņā ar ES datiem mazāk nekā 20% cilvēku, kuriem ir izdots rīkojums pamest bloku, tiek nosūtīti atpakaļ uz savu izcelsmes valsti.