Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Maska mākslīgā intelekta robots uz lietotāju jautājumiem atbild ar tekstiem par "balto genocīdu"

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Trešdien, 14.maijā, vairāki miljardierim Īlonam Maskam piederošās sociālo mediju platformas "X" lietotāji novērojuši, ka platformā pieejamā mākslīgā intelekta tērzēšanas robota "Grok" atbildes uz uzdotajiem jautājumiem satur tekstus par "balto genocīdu" Dienvidāfrikā, vēsta raidsabiedrība CNN.

Trešdien daži sociālo mediju platformas "X" lietotāji uzdeva "Grok" – mākslīgā intelekta tērzēšanas robotam, kas pieejams Maskam piederošajā platformā, – jautājumus par tādām vienkāršām tēmām kā beisbola spēlētāju ienākumi vai palūdza ģenerēt videoierakstus ar zivīm, kas tiek noskalotas tualetēs. Kāds vienkārši palūdza "Grok" izlikties par pirātu.

Vaicātā vietā viņi saņēma "Grok" ģenerētus tekstus par "balto genocīdu" Dienvidāfrikā, mulsinot lietotājus, kuri tikai mēģināja iesaistīties vieglprātīgā sarunā ar mākslīgā intelekta rīku, kas tiek uzskatīts par Maska versiju "ChatGPT" rīkam.

Šīs dīvainās atbildes, visas publiski publicētas X, parādījušās brīdī, kad izcēlusies diskusija par mākslīgā intelekta tērzēšanas robotu atbilžu objektivitāti. Novērota to tendence "halucinēt" un izdomāt nepatiesas atbildes pat uz ļoti vienkāršiem jautājumiem, tādējādi radot bažas par to sniegtās informācijas precizitāti.

Tai pašā laikā sabiedrības uzmanību ieguvuši vairāki desmiti balto dienvidafrikāņu, kuriem piešķirts īpašs bēgļa statuss ASV. Dienvidāfrikā dzimušais un uzaugušais Masks jau kādu laiku apgalvojis, ka pret baltādainajiem dienvidafrikāņiem tiek vērsta nesaudzīga diskriminācija un pat "genocīds".

Vienā no CNN atrastajiem piemēriem redzams, kā atbildes vietā uz lietotāja jautājumu par kāda beisbola spēlētāja ienākumiem, "Grok" runā par dažādu pasaules mēroga organizāciju un mediju iesaisti "baltā genocīda" piesegšanā. Daži lietotāji robotam apvaicājušies, vai ar to viss ir kārtībā. Uz to "Grok" atbildējis ar paskaidrojumu, ka savas atbildes ģenerē, balstoties uz lietotāju iedoto informāciju, un ka tam reizēm ir grūtības attālināties no “nepareiziem tematiem”.

Mākslīgā intelekta eksperts no Bērkli universitātes Deivids Heriss CNN atklājis divus iespējamos iemeslus šādai "Grok" uzvedībai. Iespējams, ka Masks vai kāds no viņa sabiedrotajiem ir izlēmis iestatīt "Grok" noteiktus politiskus uzskatus, un kaut kur šajā procesā notikusi kļūda. Otrs iespējamais skaidrojums ir lietotāju ļaunprātīga iesaiste, jeb "datu saindēšana", kur robotam mērķtiecīgi dota noteikta informācija, kura izmaina tā algoritmu un tiek nodota citiem lietotājiem.

Taču jau piektdien Maskam piederošā mākslīgā intelekta kompānija "xAI", kura arī ir atbildīga par "Grok" darbību, paziņoja, ka par šīm atbildēm atbildīgs kāds "ļaunprātīgs darbinieks". Vārdā nenosauktais darbinieks esot mainījis "Grok" iestatījumus, kā rezultātā dažas robota sniegtās atbildes uz lietotāju jautājumiem bija par "balto genocīdu". "xAI" solījās izveidot jaunus rīkus, kas nodrošinātu robota aizsardzību pret līdzīgām ļaunprātīgām darbībām nākotnē.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu