/nginx/o/2018/07/11/8639046t1hb8b7.jpg)
Lasot intervijas ar KaZaA izstrādātājiem un apskatot viņu jauno produktu Skype, rodas pārliecība, ka šis izgudrojums būs vēl sensacionālāks kā iepriekšējais. Skype autoru Janusa Frīsa (Janus Friis) un Niklasa Zenstroma (Niklas Zennstrom) ideja ir izmantot vienādranga tīklus, lai nodrošinātu plašu lietotāju loku ar bezmaksas balss pārraides internetā iespējām.
Skype tīmekļa lapā tiek norādīts, ka programmu jau lejupielādējuši 525 tūkstoši apmeklētāju (raksta publicēšanas brīdī šis skaitlis jau ir pārsniedzis 1,5 miljonu — tiesa, arī šim skaitlim vēl ir tālu līdz 250 miljoniem lejupielādēto KaZaA klientu). Ņemot vērā to, ka šis pakalpojums vienādranga pieslēgumu lietotājiem ir bezmaksas, var prognozēt, ka drīz vien telekomunikāciju gigantu ieņēmumi samazināsies, līdzīgi kā tas notika ar mūzikas ierakstu kompānijām.
Balss pārraide internetā (VoIP — Voice over IP) tiek izmantota jau vairākus gadus, taču šīs tehnoloģijas attīstība kavējas. Iemesli ir dažādi, sākot no zemas skaņas kvalitātes, beidzot ar faktu, ka lielākā daļa datoru nespēj pārvarēt ugunsmūrus zvanu laikā. Vēl viens šķērslis ir tā saucamais Tīkla adrešu tulks (Network Address Translation, NAT), kas liedz vairāk kā pusei personālo datoru lietotāju sazināties ar tradicionālo IP balss pārraides programmu palīdzību.
Skype ir jauna, pēc jaunākajiem standartiem pilnībā šifrēta sistēma, kas izmanto decentralizētu vienādranga tīklu, ļauj uzturēt zemas izmaksas, nodrošina labāku skaņas kvalitāti nekā parastais tālrunis, spēj pārvarēt ugunsmūrus, un tai nav nepieciešama centralizēta programmatūra, kas vadītu zvanus caur ugunsmūriem vai NAT.
Vēl viens pārbaudījums projekta autoriem bija uzziņu direktorijas izveide, kurā būtu iespējams uzzināt zvana adresātu IP numurus. Skype komanda atrada risinājumu, izstrādājot Globālo rādītāju (Global Index) — daudzlīmeņu tīklu, kura tīkla mezgli sazinās tādā veidā, kas nodrošina visus tīkla mezglus ar pilnīgu informāciju par tīklā esošajiem lietotājiem. Sistēma darbojas līdzīgi tūlītējai ziņojumapmaiņai — tiklīdz jūs pieslēdzaties tīklam, visi jūsu draugi uzzina, ka esat pieejams.
Izmantojot visus tīkla resursus, Skype spēj precīzi novirzīt šifrētos zvanus pa vispiemērotāko ceļu. Vienlaicīgi sistēma uztur vairākus neaizņemtus pieslēgumu ceļus un attiecīgajā situācijā izvēlas vispiemērotāko. Tas ļauj ievērojami saīsināt savienojuma izveides ilgumu un paaugstināt tīkla zvanu kvalitāti. Skype interfeiss būs pazīstams visiem, kas lieto Windows, un tajā ir iekļautas arī tūlītējās ziņojumapmaiņas iespējas, ļaujot vienlaicīgi zvanīt un sarakstīties .
Pagaidām Skype ir pieejams bez maksas, taču šajā tīklā var sazināties tikai ar citiem Skype tālruņiem. Projekta autori apliecina, ka strādā pie saslēgumu nodrošināšanas ar fiksētajām un mobilo tālruņu līnijām. Tāpat autori sola, ka būs iespējami trīs vai vairāk virzienu konferences zvani, attēlu ielāde, tīkls nākotnē atbalstīs proxy serverus un autentificējošos ugunsmūrus, būs savienojams ar tālruņiem, kas izmanto populāro Session Initiation Protocol, kā arī sapratīsies ar AOL, Yahoo, ICQ un MSN ziņojumapmaiņas programmām. Visbeidzot — lietotāji no jebkura datora varēs pieslēgties savai tālruņa sistēmai.
Lai izbaudītu visas Skype priekšrocības, būs vajadzīgs vienīgi mūsdienīgs dators, lejupielādēta bezmaksas programmatūra, austiņu un mikrofona komplekts un interneta pieslēgums. Skype autori apgalvo, ka pietiks arī ar 33,6 Kbps modemu, taču šādā gadījumā vienlaicīga sērfošana internetā, failu koplietošana un e-pasta sūtīšana var traucēt balss pārraidi.
Tīkla minimālās prasības — atvērts izejošās datu plūsmas TCP ports 80. Labākas kvalitātes nodrošināšanai visiem portiem vēlams atvērt arī izejošo UDP protokolu, lai varētu saņemt atbildes uz nosūtītajām UDP pakotnēm. Skype pats piemeklē sarunai piemērotāko balss kodēšanas veidu atkarībā no zvana adresāta interneta pieslēguma, apstākļiem tīklā, zvanītāja procesora jaudas un citiem faktoriem. Skype zvanīšanas režīma patērē apmēram 3–16 kilobaitus sekundē. Gaidīšanas režīmā tīkls patērē pusi kilobaita sekundē, galvenokārt lai atjauninātu informāciju par tīklā esošajiem draugiem.
Ņemot vērā klientu uzticību savām tūlītējās ziņojumapmaiņas programmām un telekomunikāciju operatoriem, maz ticams, ka Skype tūdaļ pārņems visu tīklu. Taču pastāv iespēja, ka Skype izveidosies savs lietotāju loks, kam nav nepieciešama komunikācija ar pārējo pasauli, un tīkls plauks un zels. Protams, pastāv gan tehniska, gan politiska rakstura traucēkļi, kas liedz savienot šo tīklu ar fiksēto līniju tīkliem, taču ja tie kādreiz tiks pārvarēti, Skype, iespējams, kļūs par nākamo globālo telesakaru tīklu, kuru pārņēmuši jaunieši. Ja Skype piedevām vēl iekaros arī biznesa lietotāju uzticību un tīkls tiks papildināts ar PABX funkcijām, tas varētu arī kļūt par nopietnu draudu šībrīža telekomunikāciju tirgus līderiem.
Resursi internetā:
- Skype: putting the hype in VoIP The Register
- Skype mājas lapa