Domes Būvvaldē jau akceptēti priekšlikumi, kur varētu būvēt bērnudārzus ar Vācijas firmas «C/S RaumCenter» piedāvātajām konstrukcijām — īpatnējiem konteineriem jeb moduļiem. Taču vēl pat nav noskaidrotas ne šādu bērnudārzu celtniecības izmaksas, ne konteineru atbilstība Rīgas pilsētvidei un Latvijas sanitārajām normām.
Ideju par konteinerbērnudārzu būvēšanu no komandējuma Frankfurtē uz Rīgu atveda domes priekšsēža vietnieks Aivars Kreituss un deputāts Jānis Gulbis. Uz Vāciju viņi devās pēc turienes konsultāciju firmas «Pro Baltikum» priekšlikuma. Pēc brauciena A. Kreitusa vadītā Dzīvojamā fonda celtniecības un atjaunošanas un bērnudārzu celtniecības koordinācijas darba grupa jau nāca klajā ar secinājumu, ka arī Rīgā jāīsteno konteinertipa «dārziņu» celtniecības pilotprojekts, jo šādi tos var uzbūvēt 4-5 reizes ātrāk nekā ierastos bērnudārzus ar tradicionālajām celtniecības metodēm. Pirmsskolas iestādes 150 bērniem būve maksāšot ne vairāk kā 350–400 tūkstošus latu. Pasūtītājam gan pašam jāizbūvē pamati un komunikācijas.
Izmaksas neskaidras
«Ja tas būtu atkarīgs no manis, šādi bērnudārzi Rīgā jau būtu,» par konteinerkonstrukciju izdevīgumu ir pārliecināts A. Kreituss. Rīgas delegācija apmeklējusi vairākus tādus «dārziņus» Frankfurtē, tie bijuši ērti, silti, ar iebūvētām virtuves iekārtām. Konteinertipa birojs bijis pat kādai bankai Rostokā, bet tagad tur ierīkota bibliotēka. Arhitektiem un būvspeciālistiem projekts gan vēl jāvērtē. Ja dome pēc tam balsos «par», tiks rīkots pašvaldības pasūtījuma konkurss.
«C/S RaumCenter» interneta mājas lapā atrodama informācija, ka šis 1980. gadā dibinātais uzņēmums ir specializējies dažādu četrstūrainu konteinertipa konstrukciju ražošanā, kurus izmanto lielākoties dažādu paviljonu, kiosku vajadzībām, sabiedrisko tualešu izvietošanai. Tos var izmantot arī vienkāršu biroju radīšanai. Vienkāršākie konteineri atgādina celtnieku vagoniņus, tikai ar lielākiem logiem un durvīm. Tie ir 3x3 m lieli, montējami līdz trīs stāvu augstumam, to konstrukcijās izmanto metālu, plastmasu, stiklu. Informāciju par to izmaksām atrast neizdevās. Tās nav arī firmai «Rīgas pilsētbūvnieks» (RP), pēc kuras iesnieguma Būvvalde nupat jau akceptējusi konteinertipa «dārziņu» projektēšanu topošajā Dreiliņu mikrorajonā un Gobas ielā.
Cenu var samazināt
Kā pastāstīja RP direktora vietnieks Jānis Trops, uzņēmuma vadība devusies uz Vāciju noskaidrot precīzas izmaksas un tehniskās specifikācijas. Mūsu normatīvi prasa bērnudārzu telpām vismaz 3 m augstus griestus, un nav skaidrs, vai konteinerēkām tie nav zemāki. Vācijas klimats ir siltāks, tāpēc aktuālas būs šādu bērnudārzu papildu siltināšanas iespējas. Jāņem vērā arī konstrukciju transportēšanas izmaksas no Vācijas, tās te varēs montēt vācu speciālisti, kuru darba samaksa ir ievērojami lielāka nekā mūsu celtniekiem. Pagaidām par
konteinerdārziņu tapšanu V. Trops ir skeptisks, jo mums ir pašiem visas iespējas būvēt bērnudārzus, dodot darbu vietējiem uzņēmējiem — ne ekskluzīvus, bet kvalitatīvus, mūsu videi atbilstīgas arhitektūras stacionāras ēkas. Tos varētu celt, izmantojot tipveida projektu, kas samazina būvizmaksas. RP tagad apkopo informāciju par iespējām un izmaksām, ja izmantotu mūsu ražotāju dzelzsbetona paneļu karkasa konstrukcijas. «Konteineri atgādina sadzīves telpas, ko novieto būvlaukumos. Vai Rīga jau nav gana piesārņota ar tāda tipa mājām?» jautā Būvnieku asociācijas vadītājs Viktors Puriņš. Arī mūsu celtnieki prot būvēt visdažādākos objektus, un vācu produkcijas ievešana nozīmēs, ka pašmāju strādājošajiem tiks atņemts darbs.