A/s «VEF Radiotehnika RRR» ir tas, kas palicis pāri no PSRS rūpniecības monstra — neliels, konkurētspējīgs uzņēmums, kura produkciju pērk gan bijušajās Austrumu bloka valstīs, gan arī Rietumeiropā.
«VEF Radiotehnika RRR» nonākusi ekonomikas ministra Jura Lujāna uzmanības lokā, jo ideāli atbilst viņa priekšstatiem par uzņēmumu, kuram Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) nāks par labu.
«Radiotehnikas» ražojumi ir t. s. nostalģijas preces, tāpēc tiem ir garantēts noiets Krievijā. Eiropas tirgū «Radiotehnikas» skaņas sistēmas galvenokārt pērk labas audioaparatūras cienītāji, jo tās nav un nevar būt tik lētas kā konveijera ražojumi. Latvijas patērētāji bieži vien kautrējas iegādāties šā zīmola preces, jo, salīdzinot ar Rietumu, ASV un Japānas audiosistēmām, «Radiotehnika» pie mums neskaitās īpaši prestiža. Šādiem aizspriedumiem nav racionāla pamata, jo pašmāju audioaparatūras tehniskie un dizaina parametri guvuši atzinību augsta līmeņa audioaparatūras izstādēs.
Pareizs lēmums
90. gadu vidū «Radiotehnikai» prognozēja drīzu galu, jo vietējiem ražošanas uzņēmumiem tie bija ļoti grūti laiki. Taču uzņēmums izdzīvoja, jo radikāli pārorganizējās — sašaurināja ražošanu, piedāvāja pircējiem tikai pieprasītas preču grupas un netērēja naudu pārāk dārgu un lielu ražošanas telpu uzturēšanai. Visi uzņēmumi, kuri nespēja ieviest līdzīgas pārmaiņas, bankrotēja.
Tirgus niša, kuru šobrīd ieņem «VEF Radiotehnika RRR», ir piemērota arī ražošanas un noieta tirgus paplašināšanai ES virzienā. Ekonomisti uzsver, ka Latvijas ražojumiem jau nākamgad, kad sāksies ES importa kvotu atcelšana, sāksies grūti laiki, jo ES valstu tirgos vēl nebijušā daudzumā ieplūdīs lētās Ķīnas preces. «Radiotehnikas» audiosistēmas ķīniešu lētā elektrotehnika gan neizkonkurēs, jo Latvijas vienīgais audiosistēmu ražotājs jau paspējis pozicionēt savu produkciju kā ekskluzīvu — saražotu mazos daudzumos un ar meistaru roku darbu. Ja Rietumeiropas tirgū «Radiotehnika» izspēlēs tādu pašu mārketinga triku, kādu 2001. gadā riskēja veikt Krievijā, panākumi būs garantēti. Lai piesaistītu pircēju uzmanību, «Radiotehnikas» vadība jauna preču stila izstrādāšanai noalgoja Krievijas un Austrumeiropas slavenāko dizaina studiju — Artēmija Ļebedeva «Design.ru». Krievijas sabiedrība, kura aizrautīgi seko līdzi katrai A. Ļebedeva idejai, nelielu mūzikas centru ar nosaukumu «Radiotehnika R-100» uztvēra kā «Hi-End» meistarstiķi.
Latvijas prece vietējā tirgū nenovērtēta
Ekonomikas ministrs apmeklēja «VEF Radiotehnika RRR» akustisko sistēmu un iespiesto plašu ražotni, akustisko pētījumu un mērījumu laboratoriju, apskatīja uzņēmuma produkcijas ekspozīciju un tikās ar uzņēmuma vadību — prezidentu Eduardu Maļejevu, padomes priekšsēdētāju Vladimiru Martinsonu, ražošanas direktoru Jāni Lauci un tehnisko direktoru Viktoru Lagarpovu. J. Lujāns ar «Radiotehnikas» vadītājiem pārrunāja elektrotehnikas nozares līdzšinējo attīstību un nākotnes perspektīvas, uzņēmuma līdzšinējo darbību un tā vietu un lomu gan Baltijas, gan vienotajā Eiropas tirgū. Sarunā par uzņēmuma attīstības perspektīvām piedalījās arī a/s «VEF Radiotehnika RRR» sadarbības partnera — Holandes firmas «Lantronic International Trading, Engineering and Consultancy B.V.» ģenerāldirektors Arturs Lantangs.
Ekonomikas ministrs ar vizīti «Radiotehnikā» sāk tādu kā elektrotehnikas un elektronikas uzņēmumu inspekciju, jo elektrotehnikas nozarei viņš Latvijā saredz plašas attīstības iespējas. A/s «VEF Radiotehnika RRR» ražošanas tehnoloģiju attīstīšanā un zinātniskajā darbā investēs apmēram 4,2 miljonus latu. Rezultāts būs ražošanas jaudu palielināšana vismaz uz pusi, saglabājot visas pašreizējās tirgus priekšrocības un uzņēmuma tēlu. «Radiotehnikas» vadītāji gatavo arī projektu pieteikumus ES struktūrfondiem.
A/s «VEF Radiotehnika RRR» cenu politika vietējā tirgū ir piesardzīga — cenas, salīdzinot ar tāda paša līmeņa ārzemju izstrādājumiem, ir nedaudz zemākas. Taču pircēji nav pārāk atsaucīgi — Latvijas tirgū tiek pārdoti tikai 10% no produkcijas. Līdzīga situācija vērojama arī citu Latvijas preču pārdošanā — klasisks piemērs ir «Dzintara» kosmētika, kuras prestižs ārpus Latvijas ir daudz augstāks. Krievijā «Dzintars» ir tāda pati «nostalģijas prece» kā «Radiotehnika». Latvijas sabiedrība pagaidām vēl provinciāli kautrējas no vietējiem vieglās rūpniecības zīmoliem, kaut arī tie pēc visiem parametriem apsteidz Rietumu analogus.
Lieli plāni
A/s «VEF Radiotehnika RRR» mēģinās pamatīgāk sadarboties ar Itālijas kompāniju «RCF», pēc kuras pasūtījuma «Radiotehnikas» rūpnīcā tiek ražoti profesionālo akustisko iekārtu karkasi. Ja viss notiks, kā iecerēts, Rīgā varētu notikt arī citu «RCF» izstrādājumu (pat audiosistēmu) montāža. Jau pēc mēneša varētu sākties «Radiotehnikas» un «RCF» vadības sarunas. A/s «VEF Radiotehnika RRR» prot arī «iedot kurvīti» — «Samsung» un «Panasonic», kas gribēja pārcelt kādu daļu no ražošanas un montāžas uz Rīgu, piedāvāja smieklīgi zemu samaksu, tāpēc darījums izgāzās.