/nginx/o/2018/07/11/8701203t1h7a4b.jpg)
Jautājums: Vai tiešām vēl nav atrasti citi līdzekļi pret aizcietējumu kā 2 glāzes kliju + ½ kg burkānu un kāpostu dienā, ūdens, aerobika utt. Dzīve pārvēršas bezbaudu pasākumā, jo ēst citu neko nevar.
Dzīve ir jauka, jo ēst var visu. Varbūt pie vainas citi apstākļi un ikdienas uzturam vajadzīgas tikai dažas korekcijas.
Aizcietējums ir bieža parādība. ASV, piemēram, katru gadu ar aizcietējumu pie ārsta griežas 2 miljonu cilvēku un bezrecepšu zālēm pret aizcietējumu tiek iztērēts 725 miljonu dolāru. Biežāk no aizcietējuma cieš sievietes, bērni un cilvēki, kas vecāki par 65 gadiem. Par aizcietējumu bieži sūdzas arī grūtnieces, sievietes pēc dzemdībām un pacienti pēc operācijas.
Kas ir aizcietējums?
Aizcietējums nav slimība, tas ir simptoms. Ja vēdera izeja ir retāka par trim reizēm nedēļā, to sauc par aizcietējumu. Biežākās sūdzības ir par cietām un sausām fekālijām, kādēļ vēdera izeja ir stipri apgrūtināta un sāpīga. Šādos gadījumos var būt asins piejaukums, kas liecina par hemoroīdiem. Starp citu, aizcietējums ir viens no hemoroīdu cēloņiem. Aizcietējums rada arī nepatīkamu pilnuma sajūtu vēderā.
Ko uzskata par normu?
Normāli vēdera izeja var ļoti variēt. Dažiem cilvēkiem vēdera izeja ir 2–3 reizes dienā, bet citiem tikai 2–3 reizes nedēļā. Katrs organisms atrod sev piemērotu veidu un veido vēdera izejas ieradumus. Ja sūdzību nav, uztraukumam nav pamata. Problēmas parasti rodas, ja kāda iemesla dēļ vēdera izejas biežums mainās.
Kas rada aizcietējumu?
Lai saprastu, kā rodas aizcietējums, vēlams saprast kas notiek resnajā zarnā. Uzturs, kas nav sagremots un uzsūcies tievajā zarnā, virzās tālāk pa resno zarnu, šeit uzsūcas ūdens un veidojas fekālijas. Resnās zarnas muskuļu kustības, ko sauc par peristaltiku, virza fekālijas tālāk uz taisno zarnu. Kad fekālijas sasniedz taisno zarnu, tās ir kļuvušas cietas, jo resnajā zarnā no tām uzsūcies ūdens. Viens no aizcietējuma iemesliem ir, ja resnajā zarnā uzsūcas par daudz ūdens. Tas notiek tādēļ, ka resnās zarnas muskuļu kontrakcijas ir vājas un lēnas, tāpēc fekālijas virzās pa to ļoti lēni.
Biežākie faktori, kas izraisa aizcietējumu:
- Ar uzturu uzņem pārāk maz šķiedrvielu;
- par maz ēd;
- par maz šķidruma uzturā;
- mazkustīgs dzīvesveids;
- daži medikamenti;
- kairinātas zarnas sindroms;
- dzīvesveida maiņa (ceļojums, grūtniecība);
- nesaprātīga caurejas līdzekļu lietošana;
- stress, trauksme, nevaļa;
- ignorē vajadzību iet uz tualeti;
- dažas slimības (multiplā skleroze, nepietiekama vairogdziedzera darbība);
- resnās un taisnās zarnas slimības (divertikuloze, vēzis).
Aizcietējumu parasti nav grūti diagnosticēt. Un tas parasti labi padodas ārstēšanai. Ārsts lūgs raksturot aizcietējuma simptomus; cik ilgi ir sūdzības, fekāliju konsistenci, cik bieži ir vēdera izeja, vai fekālijās ir asinis un ieradumu apmeklēt tualeti. Ļoti svarīgi iekārtot tā, lai vēdera izeja būtu vienā un tai pašā laikā. Šim intīmajam procesam ir vajadzīga mierīga atmosfēra. Ikviens var tikt pie aizcietējuma, ja tualete ir netīra, neērta ar sliktu izolāciju.
Ārsts arī noskaidros, kāds ir jūsu uzturs, kādus medikamentus lietojat, un cik liela ir fiziskā slodze. Šos jautājumus varat uzdot arī sev pats un atrast visticamāko aizcietējuma cēloni. Viens no aizcietējuma cēloņiem, par ko bieži vien neiedomājas ne ārsts, ne pacients, ir nepietiekams uztura apjoms. Ja cilvēks ēd veselīgi, bet ļoti maz, arī tad sagaidāms aizcietējums.
Kas būs jādara?
- Jāpalielina šķiedrvielu saturs uzturā. Šķiedrvielas piedod uzturam apjomu un veido fekāliju masu. Šķiedrvielām bagātas ir pupiņas, pilngraudu maize, zaļie lapu salāti, redīsi, kāposti, burkāni, āboli un citi augļi un dārzeņi. Vajadzētu izvairīties no rafinētiem produktiem, kas pārcietuši nežēlīgu pārstrādes procesu, baltmaizi, picu, čipsus, saldējumu, ātri pagatavojamo kartupeļu biezeni.
- Dienā nepieciešams uzņemt 2 litrus šķidruma; ūdeni, augļus, dārzeņu sulas, rūgušpienu, kefīru, paniņas.
- Fiziskas aktivitātes. Fiziskas aktivitātes liek kustēties arī gremošanas sistēmai. Nav nepieciešms vingrot svaru zālē, pietiks, ka katru dienu veiksit 20–30 minūšu ilgas pastaigas.
- Tualetes apmeklējumam vajadzīgs gana laika. Dažreiz esam tik aizņemti, ka nepievēršam uzmanību organisma vajadzībām. Neignorējiet šīs prasības.
- Caurejas zāles lietojiet tikai tad, ja tās ieteicis ārsts. Ja aizcietējums ir mērens, lielākai daļai cilvēku caurejas zāles nav jālieto. Taču, ja jūs visu darāt kā teikts, un tik un tā ciešat no aizcietējuma, ārsts ieteiks, kādas zāles jālieto.
Aizcietējumu rada daži medikamenti. Pastāstiet ārstam kādus medikamentus lietojat, jo aizcietējumu rada
- kalciju saturoši medikamenti,
- pretsāpju līdzekļi, kuru sastāvā ir kodeīns,
- daži antacīdi (neitralizē kuņģa skābi),
- dzelzs preparāti,
- diurētiskie līdzekļi,
- medikamenti pret depresiju.